BLUDOV: Dvě kulturně významné události se odehrají v sobotu 18. května v Bludově. Obec, která dbá na své kulturní dědictví i zvelebování veřejného prostoru, tak poprvé veřejnosti představí proměnu interiéru Kaple svatého Kříže a ve stejný den také představí novou výstavu ve venkovní Galerii Adolfa Kašpara. Kulturně nabitý program zahájí otevření kapličky z roku 2015, která je replikou původní kaple z 1. pol. 19. století. Nový interiér navrhl a realizoval Jan Tomíček, čerstvý držitel titulu mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.
Kaple, která v minulosti sloužila jako pohřební prostor, inspirovala autora k vytvoření místa k meditaci, odpočinku i hloubání. „Pro mnoho lidí klasické náboženské formulování není způsob, jakým by nahlíželi na svět. Přesto mnoho z nás říká, že má svou víru, věří, že je něco mezi nebem a zemí. Toto je dostatečně nosná myšlenka, aby se jí věnoval prostor. Naslouchání potřebě lidí, kteří uvažují jinak, stejně jako i pro tradičně věřící, nebo jen hledající chvíli ticha, vyústí ve vytvoření místa oddechu nebo zastavení,“ vysvětlil ideu využití prostoru kapličky v centru obce Jan Tomíček.
Kaplička bude slavnostně otevřena ve 14 hodin hudbou i verši, chybět nebude ani úvodní slovo, kterého se ujme autor nového interiéru, duchovní zdejší farnosti Páter Otto Sekanina i zástupce obce, místostarosta Pavel Ston.
O hodinu později a o kousek dále, v Galerii Adolfa Kašpara dostane prostor umění, které připomíná jednoho z nejvýznamnějších rodáků obce Bludov, ilustrátora, malíře a grafika Adolfa Kašpara. Tentokrát půjde o výběr ilustrací z románu Aloise Jiráska U nás. Výstava připomíná 90. výročí úmrtí Adolfa Kašpara.
„V letošním roce si také připomínáme přesně 100 let od vydání prvního dílu Jiráskova obsáhlého čtyřdílného historického románu U nás, a to je příležitost představit další z ilustračních souborů, které malíře proslavily. Celý konvolut originálů, obsahující více než 400 kreseb, je uložen ve sbírce Vlastivědného muzea v Šumperku, přesněji Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích,“ uvedla kurátorka výstavy Pavlína Janíčková s tím, že návštěvníci budou moci obdivovat vybrané akvarely, které jsou ukázkou Kašparova neobyčejného a ojedinělého ilustračního umění a citu pro pochopení myšlenkového poslání literární předlohy. „Práce na obrazovém doprovodu k románové kronice U nás Kašpara těšila a vzniklo tak dílo, které v sobě spojuje dokumentární a umělecké kvality v dokonale harmonickém celku,“ dodala kurátorka.
Slavnostní událost bude doplněná o hudební doprovod. Účast na vernisáži přislíbili také vnuci Adolfa Kašpara, bratři Horníkovi i se svými potomky. Ojedinělé setkání začíná v 15 hodin. Po slavnostním zahájení výstavy, která je výjimečná už jen tím, že je zpřístupněná nepřetržitě dvacet čtyři hodin denně, jsou všichni hosté i návštěvníci zváni k „jednomu stolu“, tedy na občerstvení do prostor Kavárny a oranžerii.
BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.
ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.