BROUMOV: V pondělí 5. srpna odstartovalo v broumovském klášteře intenzivní desetidenní zkoušení nové komorní inscenace Dobré dílo s podtitulem Bouška – Reynek – Opasek – Škvorecký – Stryjová – Kryl pod taktovkou autorské dvojice Radovan Lipus (režie) a Renata Putzlacher (scénář). Ve čtvrtek 15. srpna se bude konat premiéra, v dalších dnech budou následovat tři reprízy.
Komorní divadelní „meditace“ přiblíží divákům životy a dílo Sigismunda Ludvíka Boušky, Jana Anastáze Opaska, Josefa Škvoreckého, Karla Kryla, Marie Stryjové a dalších osobností spojených (nejen) s krajem pod Hvězdou. Na inscenaci z autorské dílny režiséra Radovana Lipuse a básnířky, překladatelky a dramatičky Renaty Putzlacher se budou podílet jak hostující profesionální herci: Michal Bumbálek, Zuzana Černá, Martina Longinová, Kajetán Písařovic, Zdeněk Trčálek a Jana Kozubková, tak i místní účinkující Jakub Šafář, František Masopust, Regina Přibylová, Anežka Pumrová, Matyáš Agnolozzi a Tomáš Valášek. Hudbu k představení složil Jan Matásek, scénografii má na starosti David Bazika, kostýmy Eva Kotková, osvětlení Martin Bitala. Inscenace vzniká k 20. narozeninám Agentury pro rozvoj Broumovska a částečně naváže na předchozí inscenaci HRA-NIC-e.
„Je to vzácný a nádherný návrat do inspirativního prostředí broumovského kláštera. Jsem moc rád, že máme díky podpoře Jana Školníka a dalších, možnost připomenout s úžasnými kolegy – nejen z Broumova, ale i Brna, Kolína, Litomyšle, Ostravy, Prahy či Uherského Hradiště – některé statečné a výjimečné osobnosti spojené se zdejším klášterem a krajem. Jsme v plné práci, dej Bůh, ať naše snaha v požehnané a dobré dílo zraje,“ uvedl režisér inscenace Radovan Lipus.
Premiéra se bude konat ve čtvrtek 15. srpna od 19 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera, následovat budou reprízy: 16. 8. od 19 hodin a 17. 8. od 14 hodin. Premiéra i tyto dvě reprízy jsou již vyprodány, proto tvůrci přidali třetí reprízu – v neděli 18. 8. od 14 hodin. Vstupenky za 330 a 150 Kč lze už nyní zakoupit v předprodeji na smsticket.cz nebo na pokladně prohlídkového okruhu broumovského kláštera. Na místě pak bude vstupné za 390 a 190 Kč. Inscenaci připravuje Agentura pro rozvoj Broumovska ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. K inscenaci vznikly také originální autorské tisky od Jakuba Horského z grafického studia Upupæpop, které je možné zakoupit v kanceláři Agentury pro rozvoj Broumovska.
Partnerem inscenace je Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, partnery jsou Hobra-Školník a Podnikatelský klub Broumovska. Inscenaci podpořili: Státní fond kultury ČR, Královéhradecký kraj a Město Broumov. Diakonie Broumov poskytla materiál na výrobu kostýmů. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Hradec Králové a Naše Broumovsko.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.