BLATNÁ: Přední tváře české fotografické scény, uznávané jak v ČR, tak i v zahraničí, se sejdou s dalšími desítkami fotografů na jednom místě. Otevřená scéna, přednášky, neformální setkání, Ozvěny Fotojatek a živá hudba – to, a ještě více vás čeká v jihočeské Blatné od 16. září do 17. září na 18. ročníku Blatenského fotofestivalu.
Letošním zastřešujícím tématem je BARVA, která nám posloužila jako zdroj inspirace pro výběr čtyř významných osobností české fotografie: Vladimíra Birguse, Václava Podestáta, Vladimíra Kozlíka a Josefa Hníka. Jejich výstavy jsou hlavním pilířem letošního festivalu, a to díky jejich invenčnímu využití barev ve fotografických dílech. Pánskou sestavu doplní ještě Michaela Kročáková, Zuzana Fajmonová, studenti VOŠ Akademie MICHAEL, a také více než 30 fotografů, jejichž soubory budou odbornou porotou vybrány do Otevřené scény.
Festival každoročně představuje několik výstav od řady autorů, které nejenže zaplní galerijní prostory, ale oživí i netradiční lokality po celém městě Blatná. Dvoudenní program také nabízí doprovodné aktivity, přednášky, živou hudbu a setkání s renomovanými umělci. Součástí festivalu jsou také site-specific projekty, které reflektují aktuální téma fotofestivalu a obohacují celkový zážitek z události.
Tradiční projekce fotografických cyklů v rámci Ozvěn Fotojatek, jejichž autorem je Jan Flaška, nebudou chybět ani letos. To stejné platí i o vydání katalogu, který prezentuje výsledky každého ročníku a stává se cenným sběratelským předmětem.
Hlavním cílem Blatenského fotofestivalu je představit významné osobnosti české fotografie a podpořit i mladé talentované umělce na začátku kariéry. Festival slouží jako prostor pro setkávání, komunikaci a diskuzi mezi profesionálními fotografy a širokou veřejností se zájmem o fotografii.
Celý program je návštěvníkům přístupný za dobrovolné vstupné.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.