středa
4. října 2023
svátek slaví František
1000 tváří Adiny, Městské divadlo Mladá Boleslav
© Zdroj: MD Mladá BoleslavBeskydské divadlo v Novém Jičíně zahajuje sezónu

NOVÝ JIČÍN: Beskydské divadlo v Novém Jičíně vstupuje do další divadelní sezóny, poprvé pod vedením nového ředitele Jiřího Močičky. První představení proběhne 18. září. Během nadcházejících deseti měsíců bude novojičínská scéna hostit třeba pražské Divadlo Pod Palmovkou, které přiveze divadelní adaptaci knižního bestselleru Žítkovské bohyně, Klicperovo divadlo Hradec Králové s tarantinovskou komedií Na koho to slovo padne nebo Městské divadlo Brno s muzikálem o Edith Piaf a Marlene Dietrich Vrabčák a anděl. A senzaci tuzemské literární scény posledních let – románovou kroniku Šikmý kostel – předvede v Novém Jičíně v jevištní podobě nedaleké Těšínské divadlo. Předplatné Beskydského divadla na sezónu 2023/2024 je v prodeji už jen do 15. září.

15.09.2023
Autor článku: 
TZ Beskydské divadlo Nový Jičín

Tereza Kostková, Carmen Mayerová, Linda Rybová, Jan Cina, Miroslav Etzler, Vojtěch Kotek nebo Tomáš Savka — to jsou pouze některá jména známých českých hereček a herců, které mohou diváci vidět na prknech Beskydského divadla v nadcházející sezóně. Do Nového Jičína opět přijedou divadelní soubory z celé republiky a například inscenace 1000 tváří Adiny Městského divadla Mladá Boleslav nebo Jak umřít na rokenrol Městského divadla Kladno budou v rámci Moravskoslezského kraje k vidění pouze zde.


OSVĚDČENÁ KLASIKA I SOUČASNÉ DIVADELNÍ TRENDY

Beskydské divadlo připravilo celkem osm předplatitelských cyklů. „Pro milovníky klasiky je určená skupina A a S, přičemž skupinu S ocení hlavně 'skřivani'. Tato představení totiž začínají už v 18 hodin. Skupina B se zaměřuje na současné texty a vybírat ji mohou diváci, kteří od divadla očekávají podněty k zamyšlení a silné zážitky. Skupina D přináší především humor a oddech a skupina P sleduje trendy současného divadla.“ popisuje Alena Svobodová z programového oddělení.

Na své si přijdou také děti — cyklus Rolnička je určený těm nejmenším a Čtyřlístek pak divákům mladšího školního věku.

Klub přátel hudby obsahuje osm koncertů špičkových sólistů, komorních těles a filharmonie. Vystoupí třeba Vilém Veverka Trio, Ostrava Brass Quintet nebo Janáčkova filharmonie Ostrava.


ZÁŘIJOVÝ PROGRAM JE VYPRODANÝ

Kromě předplatitelských cyklů pořádá Beskydské divadlo v průběhu roku vždy i volně prodejná představení. První z nich, komedie Ani za milion! s Jiřím Langmajerem a Adélou Gondíkovou, zaplní jeviště velkého sálu už v pondělí 18. září. V pátek 22. září ji pak vystřídá hra Petra Zelenky z Dejvického divadla Elegance molekuly. Na obě představení hlásí Beskydské divadlo vyprodáno.

 

STŘÍDÁNÍ ŘEDITELŮ

Beskydské divadlo vede od začátku července tohoto roku Jiří Močička, který ve funkci vystřídal bývalého ředitele Pavla Bártka. Ten odešel z ředitelského křesla po dvaatřiceti letech. Močička má v plánu udržet vysokou dramaturgickou kvalitu programu, rozšířit jeho nabídku o nové formáty a přilákat do divadla také mladé publikum.

www.beskydskedivadlo.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023