ČESKÁ LÍPA: Vedle pozoruhodných památek a kulturních institucí v České Lípě se řadí obec Církve Československé husitské mezi významná duchovní centra. Správcům kostela Mistra Jana Husa – farářce Marii Truncové a Petru Truncovi se podařilo pozvednout tuto církevní památku a svými schopnostmi vytvořit v České Lípě významný kulturní stánek s důrazem na jeho architektonickou hodnotu.
Kostel byl postaven ve dvacátých letech minulého stolet podle návrhu českolipského architekta Richarda Broscheho, do provozu byl uveden v roce 1929 jako německý evangelický kostel. Během času z důvodu lhostejnosti státu se stal nezajímavou institucí. Přitom v komorním prostoru se nacházejí cenné varhany, které pocházejí z roku 1858 a jsou výrobkem firmy Carl Eduartd Jehmich. Známý český varhanář Ivan Bok se vyjádřil, že v našich poměrech jde o naprostou raritu. Díky vytrvalému úsilí farářky jsou shromažďovány drobné finanční prostředky a kostel se postupně stává významným kulturním stánkem. Manželům Truncovým se daří investovat do nezbytných stavebních úprav kostela, část příspěvků jde i na pomoc postižené Ukrajině.
Na opravu kostela směřují také příspěvky z benefičních koncertů, které současně duchovně povznášejí návštěvníky těchto událostí. Nedávno byla uskutečněna řada významných akcí (Velikonoční pašije, vernisáž výstavy malíře Pavla Macáka…) a duchovních setkání, jejichž vysoká kulturní úroveň potvrdila, že kostel je nejen kulturním centrem pro církev, ale též pro širokou veřejnost. Na benefiční koncert pro opravu střechy kostela přijali pozvání a bez nároku na odměnu uvedli svá nadstandardní vystoupení v České Lípě již známí umělci. Poděkování si zaslouží Českolipský Evergreen pod vedením Václava Filipa, sopranistky Alena Hellerová a Šárka Neprašová, tenorista Jaroslav Kovacs, Swingband Zdeňka Hůly pod vedením kapelnice Ivety Konečné a také klavírní doprovod všech skladeb David Mašek. Zvláště úroveň, kterou při koncertě předvedli Alena Hellerová a Jaroslav Kovacs během prezentace skladby Erwina Drake Jeden Bůh, zapůsobila na mnohé hlubokým dojmem. Tento vskutku nádherný koncert přinesl dobrovolným vstupným částku 11765 Kć.
Je obdivuhodné, s jakým úsilím a jak kultivovaně přispívají manželé Truncovi ke kulturním zážitkům v České Lípě.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.