středa
22. září 2021
svátek slaví Darina
Banner k události
© Archiv Českých kořenůBelgičanka pod Řípem, premiéra dokumentu z cyklu České kořeny

 

MĚLNÍK: V kinosálu Masarykova kulturního domu Mělník se uskuteční 21. 9. premiéra krátkého dokumentu s názvem Belgičanka pod Řípem. Film byl natočený v roce 2018 a 2019 a dokončený po koronavirové pauze v letošním roce v produkci spolku České kořeny. Vznikl jako zajímavý doplněk k celovečernímu dokumentu České kořeny v Lucembursku a Belgii, natočenému v roce 2017 s několika tamními českými osobnostmi. Vyprávění Anne-Marie Dewinter - Štěpánové, belgické manželky Antonína Štěpána, jehož rodina vlastnila velké hospodářství na Mělnicku, poukazuje na jeden z mnoha podobných příběhů, které se odehrávaly na českém venkově po roce 1948. Antonín Štěpán se po roce 1948 nechtěl sklonit před komunistickou mocí a za dramatických okolností emigroval do Belgie. Statek Štěpánových byl v "péči" socialistického státu v průběhu let zdevastován. Trvalo 40 let, než se Antonín mohl projít znovu po Karlově mostě a s manželkou, která v České republice našla nový domov, převzít zpět rodinný majetek.

21.09.2021
19:30
Autor článku: 
Martina Fialková

Po premiéře dokumentu, která proběhne za osobní účasti paní Anne-Marie Dewinter - Štěpánové, následuje koncert "Z českých luhů a hájů". S ryze českým programem vystoupí duo renomovaných umělců Jaroslav Šonský (housle) a Daniel Wiesner (klavír). Symbolicky proto, že nahrávky Jaroslava Šonského a také smyčcového souboru Martinů Strings Prague, jehož je uměleckým šéfem, dotváří i hudební složku dokumentu. 

Dokument Belgičanka pod Řípem vznikl z potřeby nezapomínat a připomínat, vyrovnat se s vlastní minulostí, do níž patří i emigrace významné části národa mezi lety 1948 - 1989:

 

Belgičanka pod Řípem
23 min. dokument volně navazující na celovečerní dokumenty cyklu České kořeny, www.ceskekoreny.cz
 
Režie a kamera: Tomáš Kubák
Produkce, rozhovory, zvuk, propagace: Martina Fialková
Střih: Michal Rolenc

Premiéra: 21. 9. od 19.00, navazující koncert od 20.00 - Masarykův kulturní dům v Mělníce
Vstupné na obě akce: 100,- Kč.
Akci podpořilo město Mělník. 
 
Trailer k filmu: 
https://drive.google.com/file/d/1Lmy6tBqH-sooqFQWGeCPfzNBogflEExh/view?fbclid=IwAR2OR3480B72VJIv9a1Q1-3557qs2gkYeL45yMnG4C83YlquUM6UU_dlerc

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021. Ze Záhřebu se vydá Divadlo Drak do Srbské Subotice, kde uvede Šípkovou Růženku 24. 9. v rámci 28th International Children´s Theater Festival in Subotica.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2021

PRAHA: S velkým zármutkem a lítostí oznamujeme, že ve věku 69 let zemřel mecenáš a milovník kultury, majitel, podporovatel a zachránce Pražského komorního baletu, JUDr. Ivan Dunovský.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
20.09.2021

ČR: Po čtyřleté pauze se na hudební scénu vrací anketa Český slavík 21, jejíž počátky sahají až do šedesátých let minulého století, a to pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Galavečer, jenž býval pravidelně jedním z nejúspěšnějších televizních pořadů celého roku a v listopadu jej živě odvysílá televize Nova, připravuje režisér Pepe Majeský.

Celá ČR, Hl. m. Praha, zahraničí
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.09.2021

ČR-PRAHA: Pětaosmdesátý ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha otevře ve středu 22. září svým koncertem houslista Václav Hudeček. Mezi hosty slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla budou Hudečkovi mladší kolegové Jan Mráček a Josef Špaček, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková a hornista a dirigent Radek Baborák. V průběhu festivalu uvidí návštěvníci v premiéře dokumenty Štace Miloně Čepelky, My tancujem swing, Můj život s Bohuslavem Martinů a taneční film Nehoda.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2021