středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Rozsvícený Památník na Den architektury
© Jsf Abb



Baťův Památník zve na Den architektury

ZLÍN: O víkendu 1. – 2. října je široká veřejnost zvána na pestrý program celorepublikového festivalu Den architektury do zlínského Památníku Tomáše Bati. Budete moci využít prohlídek zdarma, zavítat na zajímavé přednášky a projekci filmu. Velkým lákadlem je i speciální přednáška architekta, herce a spisovatele Davida Vávry.

od 01.10.2022 do 02.10.2022
10:00 - 17:00
Autor článku: 
Zuzana Bílá

Den architektury v Památníku odstartuje v sobotu 1. října, kdy je od 10:00 do 17:00 otevřeno se vstupem zdarma. Komentované prohlídky budou probíhat v každou celou hodinu s tím, že si zájemci budou moci prohlédnout prostor i individuálně bez výkladu. Od 16:00 se můžete těšit na přednášku Davida Vávry s názvem Ve stopách Jana Antonína Bati. Netradiční kreslenou formou se tak vydáte po stopách „šumných natáčení“ ve městech Batatuba, Bataypora a Bataguass vybudovaných v Jižní Americe a také po stopách jedinečného působení baťovského způsobu života na odlehlém kontinentu. Kapacita na tuto přednášku v Památníku je omezená na max. 100 účastníků. Od 17:00 dále navazuje v Infopointu Památníku projekce filmu „První dáma české architektury“ od režisérky Jany Chytilové. Dokumentární portrét české architektky, profesorky a významné osobnosti Aleny Šrámkové zachycuje její životní dráhu spjatou s osudy realizovaných projektů a staveb. Z její tvorby, která nepodléhala střídání módních směrů, vyniká např. monumentální budova Fakulty architektury ČVUT, podpovrchová hala Hlavního nádraží v Praze a mnohé další. Kapacita na promítání je max. 70 diváků.

Program pokračuje nedělí 2. října, kdy je Památník otevřen k prohlídkám se vstupným od 10:00 do 15:00. Od 16:00 je pak připravena přednáška na téma Jože Plečnik: Architektova cesta z Laibachu do Ljubljany, kterou přednese k příležitosti 150. výročí narození proslulého slovinského architekta vedoucí průvodce Památníku Petr Hampl. Plečnikovy práce zahrnují obrovskou škálu výtvorů od drobného městského mobiliáře až po rozsáhlé urbanistické celky. Přednáška vám přiblíží stěžejní, i když méně známou činnost Plečnika v jeho rodné Lublani. Přednáška se uskuteční v Infopointu Památníku a max. kapacita je 50 posluchačů. Vstup na přednášku je zdarma.

Více informací včetně možnosti rezervace najdete na webu www.pamatnikbata.eu

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024