PARDUBICE: Areál Automatických mlýnů, jeden z klenotů české architektury, oslaví první výročí od svého znovuotevření pro veřejnost. Během prvního roku zavítalo do areálu téměř 200 000 návštěvníků, kteří mohli v budově sila nebo na veřejných prostranstvích zažít více než 120 akcí. Nechyběly ani komentované prohlídky, které probíhaly a stále probíhají pravidelně po celý rok. Oslava 1. narozenin se uskuteční 28. a 29. září a nabídne pestrý program s komentovanými prohlídkami, hudebními vystoupeními a předpremiérou dokumentu s názvem Josef Gočár a Automatické mlýny.
Rok úspěchů a ocenění
Transformace Automatických mlýnů pod vedením architekta a majitele veřejných prostranství areálu a budovy sila Lukáše Smetany vzbudila pozornost nejen návštěvníků, ale i odborné veřejnosti. Areál získal řadu prestižních ocenění, včetně Ceny Inženýrské komory, ocenění Best of Reality 2023 a ceny za Výjimečný počin v oblasti architektury v rámci České ceny za architekturu. „Vůbec jsem netušil, že sklidíme takový úspěch a mlýny budou odborníky i veřejností kladně hodnoceny, přestože jsme teprve v polovině plánované výstavby,“ komentuje úspěch Lukáš Smetana.
Areál Automatických mlýnů se uchází o další prestižní ocenění, včetně České ceny za architekturu 2024. Její vítěz bude znám v listopadu. Kromě toho mlýny, které zahrnují dvě galerie, vzdělávací a informační centrum, usilují také o titul Stavba roku, evropskou cenu Miese van der Rohe a figurují mezi finalisty soutěže REGIOSTARS 2024, pořádané Evropskou komisí.
Umění Davida Černého v Automatických mlýnech
Jedním z dalších významných počinů, který během prvního roku fungování Automatických mlýnů obohatil areál, je umístění technologicko-uměleckého díla od známého českého umělce Davida Černého. Jeho dílo „Loďka“ je fascinujícím objektem, který svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům a poutá pozornost návštěvníků. Tato inovativní instalace podtrhuje nejen kulturní, ale i technickou stránku areálu, který se stal místem, kde se setkává umění, architektura a technologie.
Oslavy prvního výročí
Oslavy prvního výročí znovuotevření Automatických mlýnů proběhnou 28. a 29. září 2024. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program zahrnující komentované prohlídky, ranní jógu, food&drink zónu, koncert kapely Ruari, předpremiéru dokumentu „Josef Gočár a Automatické mlýny“ a večerní hudební vystoupení na střeše budovy sila. Většina akcí bude během celého víkendu zdarma. V sobotu se navíc návštěvníci můžou bezplatně podívat i na výstavu Mucha dnes v krajské Gočárově galerii.
Celý program najdete zde: 1. rok od Grand Openingu Automatických mlýnů – Automatické mlýny (automatickemlyny.eu).
Plány do budoucna
Lukáš Smetana pohlíží do budoucna s jasnými plány na další rozvoj areálu: „V příštím roce chci začít s další etapou výstavby, která bude zahrnovat restauraci a rezidenční část. Na tomto projektu od začátku spolupracuji s architektem Zdenkem Balíkem.“ Celkem bude postaveno pět objektů, které jsou tvarově sice různorodé, ale sdílejí společný materiálový jazyk – cihlu. Každý z objektů bude mít v přízemí komerční prostory. To umožní obohatit současný kulturně-společenský areál o restauraci, kavárnu, pekárnu, drobné obchody a služby. „Každý z objektů je svébytný, výškově si nijak nekonkurují a dominantou areálu dál zůstane národní kulturní památka,“ upřesňuje Lukáš Smetana.
Mezi plány druhé etapy výstavby patří objekt Konírny, částečně podsklepená dvoupodlažní budova. V této budově vznikne restaurace, která díky své centrální poloze ve vnitřním areálu zaujme významné místo.
Další budova bude částečně podsklepená a nabídne pět nadzemních podlaží. V přízemí se počítá s provozovnou pekárny, zatímco nad ní vzniknou tři byty.
Budova s pracovním názvem Květy bude mít tři nadzemní podlaží a nabídne komerční prostory a byty.
Jedna z budov nazvaná Bába a Panna, která zahrnuje komerční prostory, kanceláře a byty. Tento podsklepený objekt nabídne šest nadzemních podlaží. Z pohledu nově vzniklého náměstí bude lemovat a uzavírat prostor areálu. Administrativní část bude sloužit jako štít, který bude chránit vedlejší bytový dům před ruchy z náměstí.
V plánu je také výstavba budovy, která nabídne tři identické „věže“ se čtyřmi nadzemními podlažími, propojené společným přízemím. V přízemí bude parkoviště sloužící nejen obyvatelům této budovy, ale i návštěvníkům celého areálu.
Pro realizaci těchto plánů se hledají partneři, a to jak pro samotnou výstavbu, tak i hlavní partner celého areálu. Projekt Automatických mlýnů tak bude pokračovat v posilování svého postavení jako důležitého kulturního a společenského uzlu v České republice.
BROUMOV: Říjen bude v broumovském klášteře spojen s měsíční hudební rezidencí české zvukové umělkyně Lucie Páchové a gruzínského hudebníka Alexandra Mishelashvili. Oba muzikanti zapojí do své tvorby i místní studenty a hudebníky. Veřejnosti se představí během závěrečného vystoupení na konci rezidenčního pobytu.
ČR-ZAHRANIČÍ: Komorní příběh o bolavé minulosti a složitých mezilidských vztazích uspěl v jihokorejské metropoli na festivalu Seoul International Drama Awards. Snímek Svatá, který pro Českou televizi natočil režisér Jiří Strach, získal ocenění v kategoriích nejlepší televizní film a nejlepší herečka. Porota tak ocenila mistrovský výkon Jiřiny Bohdalové při ztvárnění psychologicky náročné postavy. Hlavní roli pro legendu nejen stříbrného plátna napsal scenárista Marek Epstein. Svatá měla televizní premiéru letos 19. května, je dostupná v iVysílání ČT.