PRAHA: Čína na papíře a hedvábí – takový název nese online aukce, ve které aukční dům Arcimboldo nabízí až do neděle 1. listopadu milovníkům Orientu a sběratelům pestré portfolio uměleckých děl z období 18. až 20. století, jež spojuje právě papír a hedvábí jako základní matérie. V nabídce, která pochází výhradně ze sbírek českých sinologů a bývalých diplomatů, najdeme obrazy všech žánrů na papíře a hedvábí ve svitkových montážích i v rámech či tibetské a mongolské buddhistické svitkové obrazy. Stejně tak kaligrafie. dobové dřevořezové reprodukce obrazů věhlasných čínských malířů nebo frotáže snímané z kamenných stél.
Zaujmou jistě i barevné lidové příležitostné tisky, čínské vystřihovánky, knihy barevných dřevořezů, ale i kolekce nálepek od zápalek či čínských papírových platidel. Mezi unikáty najdeme vějíře ze sbírek známého čínsko-českého manželského páru sinologů a spisovatelů Taj-ťün a Josefa Hejzlarových nebo čínský cestovní pas rakousko-amerického dobrodruha, světoběžníka a spisovatele Ernsta von Hesse-Hardegga z roku 1894.
„Nastavili jsme záměrně příznivé vyvolávací ceny, které umožní pořídit například hodnotný a originálním vánoční dárek širší veřejnosti, nejen úzkému segmentu sběratelů,” říká majitel aukční síně Arcimboldo a náš přední znalec asiatik Oldřich Hejtmánek a přidává další zajímavé postřehy: „Kromě tibetských a mongolských buddhistických maleb, čínských tušových kreseb, akvarelů a tisků nabízíme například kolekce vyhledávaných takzvaných kantonských exportních obrázků, tedy jakýchsi předchůdců pohlednic, obrázkových časopisů či dokonce komiksů. Ty byly určeny převážně pro prodej cizincům a málokoho dnes, při znalosti boomu bulvárních médií v posledních desetiletích, překvapí fakt, že největší zájem byl o kolekce zobrazující barvitě velmi rafinové způsoby mučení a poprav, které byly oporou čínského právního a soudního systému.” Vyvolávací ceny začínají již na 1000 Kč a kromě estetické, umělecké a historické hodnoty jsou položky této aukce díky stálému sběratelskému zájmu o asiatika také dobrou investicí.
Aukce Čína na papíře a hedvábí probíhá pouze online do neděle 1. listopadu do 14 hodin na mezinárodní platformě Invaluable - www.invaluable.com/catalog/c03ak34q26. Katalog a více informací najdete na www.arcimboldo.cz/cs/aukce/cina-na-papire-a-hedvabi.
Aukční dům Arcimboldo dále připravuje v listopadu tradiční pozimní aukci asiatik a na zimu se chystá rozehřát sběratele a zájemce o výtvarné umění aukcí Erotika v umění.
PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.
VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis. Jitka Stokalská patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.
TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.
V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.
Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.
Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.
Všem patří velké poděkování .
VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.