PRAHA-ČR: Hlavním výstupem programu letošního druhého ročníku v Praze byla prezentace 10 doporučení pro vlády a umělecký sektor na cestě k lepším mezinárodním kulturním vztahům, která měli účastníci za úkol společně formulovat a která byla včera představena v Konírně Nostického paláce Ministerstva kultury. Prezentace je přístupná široké veřejnosti.
ASEF LinkUp vytváří příležitosti pro profesionální rozvoj a síťování pro jednotlivce a organizace v uměleckém sektoru i pro zástupce veřejného sektoru zapojené do mezinárodní kulturní spolupráce. ASEF Culture zorganizoval první pilotní ročník ASEF LinkUp v roce 2023 v Singapuru. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) a Asia-Europe Foundation (ASEF) prostřednictvím svých webových stránek o umění a kultuře culture360.ASEF.org společně s Českými centry s potěšením oznamují nové partnerství při organizaci druhého ročníku ASEF LinkUp | Asia-Europe Cultural Diplomacy Lab. Program se bude konal od 10. do 13. června 2024 v Praze a v rámci programu festivalu Skupova Plzeň, na jehož letošní ročník zavítá představit své projekty několik asijských souborů.
„Vzhledem k dlouhodobé úspěšné spolupráci mezi nadací ASEF a IDU byla ke konání 2. ročníku vzdělávacího a networkingového programu oslovena Česká republika. Je pro nás čest, že jsme se stali první hostitelskou zemí akce v Evropě a mohli jsme opět přispět k posílení vztahů mezi zástupci kulturního a vládního sektoru z Evropy a Asie,” řekla Pavla Petrová, ředitelka IDU.
Program slouží jako platforma pro setkání 17 vybraných účastníků z Velké Británie, Slovinska, Filipín, Indie, Thajska, Myanmaru, Japonska, České republiky, Maďarska, Lotyšska, Francie, Singapuru, Německa a Indonésie, kteří spojí znalosti a přístupy z Asie a Evropy a rozšíří své pohledy na meziregionální vztahy.
Letošní ročník začal sérií online setkání a pokračoval v Praze a Plzni sérií workshopů, networkingových návštěv v českých kulturních organizacích a diskusemi s odborníky z oboru, například s Vítem Havránkem, prorektorem pro zahraniční a institucionální spolupráci AVU nebo s dramaturgyní činohry Národního divadla Ninou Jacques.
Účastníci se v rámci programu společně zamysleli nad budoucností kulturních vztahů Asie a Evropy a nad možnostmi jejich férovější, vyváženější a udržitelné podoby. Hlavním výstupem programu je veřejná prezentace 10 doporučení pro vlády a umělecký sektor na cestě k lepším mezinárodním kulturním vztahům, které měli účastníci za úkol společně formulovat a které byla představena 13. června v Konírně Nostického paláce Ministerstva kultury ČR.
Podrobný program ASEF LinkUp najdete zde.
ASEF LinkUp je přímou reakcí na doporučení z konzultačního procesu z roku 2022 Rekalibrace kompasu: Jaká je budoucnost kulturních vztahů Asie a Evropy?, který zdůrazňuje potřebu vytvořit platformu, jež by přiblížila sektor umění a kultury vládním představitelům působícím v oblasti mezinárodní kulturní spolupráce.
ASEF, PerformCzech a IDU mají za cíl vytvořit dlouhodobou komunitu profesionálů zapojených do kulturní spolupráce, bezpečný prostor pro dialog a networking s konečným cílem podporovat alternativní chápání kulturní diplomacie a obhajovat nové formy kulturních vztahů. Program bude v budoucnosti každoročně probíhat střídavě v Asii a Evropě.
Další informace o ASEF LinkUp 2024 najdete zde. Sledujte také Facebook a Instagram profily PerformCzech.
Program je podpořen ASEF, Ministerstvem kultury ČR a Českými centry.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.