pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Galerie Kvalitář, Art Central Hong Kong, 2024
© Zdroj: Galerie KvalitářArt Central Hong Kong 2024

PRAHA, ZAHRANIČÍ: Galerie Kvalitář byla vybrána na prestižní umělecký veletrh Art Central Hong Kong, jehož devátý ročník se odehraje od 27. do 31. března 2024 v Central Harbourfront. Art Central Hong Kong se za svou osmiletou historii etabloval jako jedna z nejvýznamnějších mezinárodní platforem představující to nejlepší ze současného světového umění od zavedených jmen až po začínající talenty napříč různými uměleckými žánry a výrazovými médii. Galerie Kvalitář zde představí díla Milana Housera, Jiřího Matějů, Ronyho Plesla a Jana Poupěte. Výběr těchto čtyř umělců dobře ilustruje zaměření galerie, které zahrnuje dlouhodobé zkoumání mezioborových vazeb mezi uměním a vědou.

od 27.03.2024 do 31.03.2024
Autor článku: 
Kateřina Lohrová

Art Central Hong Kong, stěžejní událost hongkongského týdne umění – největšího týdne umění v asijsko-pacifickém regionu, představuje novou generaci talentů a významné umělce z celého světa. Pro Galerii Kvalitář je účast čtyř umělců na mezinárodním veletrhu umění zásadním milníkem. Galerie zde zastoupí etablované umělce, z nichž každý působí na výjimečné úrovni nejen z hlediska umělecké invence, ale i vysoké úrovně řemeslného zpracování přítomného v jejich dílech, jejich výběr koreluje s dlouhodobým zaměřením. 

Výběr následujících čtyř umělců proto dobře ilustruje zaměření Galerie Kvalitář, které dlouhodobě zkoumá mezioborové vazby mezi uměním a vědou. I z tohoto důvodu Kvalitář pro Art Central Hong Kong zvolil jako rámec výběru děl silnou abstraktní výpověd. Díla Milana Housera jsou založena na vědeckých experimentech, které vycházejí z hlubokých znalostí chemických procesů a zemského magnetismu. Vědecká strategie v umělecké tvorbě je přítomna i v tvorbě Jiřího Matějů, který pracuje na pomezí fyziky a metafyziky. Rony Plesl je jedním z nejuznávanějších sklářů a sochařů na světě a jeho technika tavených plastik představuje revoluční zlom nejen v této umělecké disciplíně. Jan Poupě, nejmladší z kvarteta umělců, zaujal nesporné a významné postavení v oblasti olejomalby a geometrických forem. 


Milan Houser (*1971) se dlouhodobě věnuje abstraktní malbě propojené s tvorbou objektů. Jeho přístup se vyznačuje zkoumáním všech základních materiálních složek obrazu: rámu, plátna, barvy. Jeho vztah k malbě je však „nemalířský“: dlouhodobě používá průmyslové materiály a technologie. Neustále zdokonaluje poměrně úzkou škálu vybraných formálních postupů a v poslední době i používání barevných laků, které si speciálně vyrábí. Houser tvoří ve velkých nenarativních sériích, jimiž se snaží obsáhnout a vyčerpat všechny sledované formální postupy s cílem jakési repetitivní dokonalosti. Ústředním tématem jeho tvorby je nejen fascinace vybranými fyzikálními vlastnostmi materiálního světa, ale také možnostmi jeho vidění a vnímání.

Jiří Matějů (*1960) rozvíjí osobitou verzi geometrické abstrakce a v současnosti patří k jejím nejsilnějším představitelům. Nejvýznamnější současný český filozof Miroslav Petříček označil jeho obrazy za „vizuální metafory“. Sám Matějů je označuje jako „optické metafory“, přičemž tento pojem chápe jako „nějakou konkrétní zkušenost, která se abstrahuje do něčeho intuitivního“. Základními stavebními kameny jeho obrazů jsou barva a linie. Přesné členění plochy v kombinaci s netradiční kombinací barev, které sám míchá s různými pigmenty, vyvolává specifické optické vztahy, které dodávají kompozicím neobvyklou působivost. Obrazy vyvolávají dojem pohybu, nestálosti a proměnlivosti; dvojrozměrné obrazy získávají prostorový rozměr, do něhož může divák vstoupit jako bezprostřední účastník. Neméně důležitou tvůrčí polohou Jiřího Matějů jsou obrazové reliéfy ve formě pomačkaného papíru, v nichž autor zkoumá struktury asymetrické symetrie. Matějův výtvarný jazyk se vyznačuje neobvyklou filozofickou hloubkou a je ovlivněn buddhismem, současnou filozofií a dalšími vědami.

Rony Plesl (*1965) je přední český výtvarník, sochař, designér a profesor. Jeho technika tavených skleněných plastik představuje revoluční zlom nejen v této umělecké disciplíně. Autor zkoumá možnosti skleněné plastiky a záměrně k ní přistupuje jako k osobitému médiu. Pleslovy inspirační zdroje vycházejí z hlubokých znalostí dějin umění a obdivu ke starým mistrům. Vždy ho fascinovala geometrie a intimita italské renesance a architektonická bohatost baroka. Smysl pro detail a precizní broušení, typické pro českou sklářskou školu, jsou v Pleslově tvorbě prvořadé, i když nikdy nepotlačují koncepční myšlenky, které stojí za jeho díly. Je to další krok k emancipaci média skleněné plastiky; k jedinečnému vymezení toho, kam lze posunout hranice současného umění. Od roku 2008 je Plesl vedoucím Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V roce 2017 byl jmenován profesorem v oboru Design a architektura. Nedávno vystavoval v pražském Museu Kampa, na doprovodné akci 59. mezinárodní výstavy umění La Biennale di Venezia nebo na Design Basel Miami.

Instagram / Facebook / Youtube / kvalitar.cz

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024