středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Startovní pole je obsazeno, nasazujeme pláštěnky, otvíráme deštníky a vyrážíme směr poutní cesta do nedalekého Knířova
© Archiv Soni KrátkéAprílový pochod Vysoké Mýto – Košumberk k uctění stého výročí založení Klubu českých turistů ve Vysokém Mýtě

PARDUBICKÝ KRAJ: Je 1. dubna 2023, 7:30 h ráno – déšť více či méně silný a totéž platí o všudypřítomném větru. Na startu u vysokomýtského obchodu se kupodivu sešlo 120 pochodníků, úctyhodné množství lidí. A všichni s odhodláním užít si mimořádný den během putování z Vysokého Mýta na hrad Košumberk, vzdálený necelých 20 km. Přesně tam totiž směřovaly před stoletím kroky turistů – na pomoc při záchraně hradu nedaleko půvabného městečka Luže. Tehdy, stejně jako dnes, byla cesta naplánována se zastávkami Knířov, Lhůta, Zádolí, Stříhanov, Pustina a Střemošice. Tehdy, stejně jako dnes, se na každé zastávce pochodníci dovídají informace o daných místech. Zajímavosti, jež si nelze rychle vyhledat na internetu. Zmínky o malířích, spisovatelích, pověstech, a jiných zvláštnostech...

Všichni nakonec v cíli najdeme sílu, abychom se společně podívali do poutního chrámu na Chlumku v Luži a do tamní synagogy. A tak se i přes nepřízeň počasí podaří důstojně oslavit onu turistickou stovku!

Akci společně připravilo Město Luže, spolek Rozběháme Luži, Klub českých turistů Vysoké Mýto a Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě. Za snímky děkuji Liboru Kubištovi, Tereze Bezdíčkové a Lence Kašparové.

 

Autor článku: 
Soňa Krátká, průvodkyně pochodníků

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024