středa
4. října 2023
svátek slaví František
Startovní pole je obsazeno, nasazujeme pláštěnky, otvíráme deštníky a vyrážíme směr poutní cesta do nedalekého Knířova
© Archiv Soni Krátké



Aprílový pochod Vysoké Mýto – Košumberk k uctění stého výročí založení Klubu českých turistů ve Vysokém Mýtě

PARDUBICKÝ KRAJ: Je 1. dubna 2023, 7:30 h ráno – déšť více či méně silný a totéž platí o všudypřítomném větru. Na startu u vysokomýtského obchodu se kupodivu sešlo 120 pochodníků, úctyhodné množství lidí. A všichni s odhodláním užít si mimořádný den během putování z Vysokého Mýta na hrad Košumberk, vzdálený necelých 20 km. Přesně tam totiž směřovaly před stoletím kroky turistů – na pomoc při záchraně hradu nedaleko půvabného městečka Luže. Tehdy, stejně jako dnes, byla cesta naplánována se zastávkami Knířov, Lhůta, Zádolí, Stříhanov, Pustina a Střemošice. Tehdy, stejně jako dnes, se na každé zastávce pochodníci dovídají informace o daných místech. Zajímavosti, jež si nelze rychle vyhledat na internetu. Zmínky o malířích, spisovatelích, pověstech, a jiných zvláštnostech...

Všichni nakonec v cíli najdeme sílu, abychom se společně podívali do poutního chrámu na Chlumku v Luži a do tamní synagogy. A tak se i přes nepřízeň počasí podaří důstojně oslavit onu turistickou stovku!

Akci společně připravilo Město Luže, spolek Rozběháme Luži, Klub českých turistů Vysoké Mýto a Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě. Za snímky děkuji Liboru Kubištovi, Tereze Bezdíčkové a Lence Kašparové.

 

Autor článku: 
Soňa Krátká, průvodkyně pochodníků

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023