středa
19. ledna 2022
svátek slaví Doubravka
Titulní strana CD
© Archiv vydavateleAntonín Dvořák takřka neznámý v podání klavíristy Tomáše Víška

ČR: Může se zdát, že hudební odkaz doma i ve světě nejhranějšího českého hudebního velikána je za 117 let od jeho smrti již dostatečně probádán. A to všemi směry, i pokud jde o jeho skladby pro klavír. Dvořákovo kompletní klavírní dílo bylo nahráno nejméně již čtyřikrát – na vinylové desky i na CD. Přesto však několik skladeb či jejich částí doposud na žádném zvukovém nosiči nevyšlo, z nejrůznějších důvodů. A právě tyto neznámé skladby si můžeme zcela poprvé ze záznamu poslechnout, a to v podání předního českého pianisty Tomáše Víška. Jeho nová nahrávka k letošnímu 180. výročí narození Antonína Dvořáka vznikla za podpory britské Dvořákovy společnosti pro českou a slovenskou hudbu. A je to počin nejen chvályhodný, ale i velmi zajímavý.

Autor článku: 
Martina Fialková

Na CD se ocitlo hned 18 skladeb, motivů či skic. Okolnosti jejich vzniku a důvody, proč doposud unikaly zachycení na desku či CD, objasňuje v bookletu sám interpret. Je ostatně autorem disertační práce na téma klavírní dílo A. Dvořáka, a odtud dosud nenahrané objevy vycházejí.

Zvláštním paradoxem je, že se na CD ocitají hned čtyři skladby nesoucí název či označení polka. Dvě jsou z úplných skladatelských začátků, jedna naopak jeho poslední skladbou pro klavír. Tímto tancem se ve svém díle, jak známo, ponejvíce zabýval Bedřich Smetana, sám tanečník a milovník polky, zatímco doménou Antonína Dvořáka byly později naopak valčíky. Najdeme tu i půvabnou, snad neprávem Dvořákem z výběru jeho známých klavírních Silhouett vyřazenou tu s číslem VII. Zajímavým dokladem doby je i klavírní Směs z opery Král a uhlíř nebo skica k původní verzi jeho slavné Humoresky. Raritou je také Dvořákův pokus o novou americkou hymnu, o kterou byl žádán. I o každé další skladbě lze napsat něco zajímavého, lepší však je si CD poslechnout. Uvolněnost, hravost a krása hudebních nápadů nezapřou Dvořákovu skladatelskou erudici i na malých plochách. Ty navíc, v podání Tomáše Víška, který je schopen dodat každé notě přesný význam, každé skladbě originální a okamžitě uvěřitelný výraz, přinášejí možnost až intimního seznámení se skladatelovými myšlenkami. CD není tedy zdaleka jen doplněním dosud bílých míst ve Dvořákově odkazu.

Vydala Arcodiva

Mohlo by vás také zajímat...

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

BROUMOV: Ve dnech 1.–3. dubna 2022 se v broumovském klášteře uskuteční 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy do 17 let Broumovská klávesa. Soutěž v těchto dnech spouští registraci na svém webu www.broumovskaklavesa.cz. Přihlášky je možné podávat až do 23. března 2022.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.01.2022

ČR: Od 1. ledna 2022 do konce února 2022 mohou děti hlasovat o nejoblíbenější knihu roku 2021 v rámci dětské ankety ceny SUK – čteme všichni na podporu čtenářské gramotnosti! Od letošního roku jsme připravili výraznou změnu – děti mohou hlasovat pro jakoukoli knihu, kterou v předchozím roce přečetly. Není tedy nutné, aby byla v daném roce vydaná!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
13.01.2022