PRAHA: Mezinárodně uznávaný kontratenorista Andreas Scholl vystoupí s loutnistou Edinem Karamazovem 16. ledna v kostele sv. Šimona a Judy v rámci cyklu Stará hudba FOK. Andreas Scholl zazpívá písně Johna Dowlanda a dalších autorů ze 16. a 17. století a také kantátu Georga Friedricha Händela. Loutnista Edin Karamazov kromě doprovodu pěvce předvede své improvizační umění.
„Písně jako ‚In darkness let me dwell‘ a ‚I saw my lady weep‘ patří k vrcholům celého písňového repertoáru, který kdy vznikl. Poezie zde má převahu nad hudbou. Kromě několika málo momentů, v nichž mohu oslovit diváky, jsou to především monology, které vysvětlují vnitřní psychologický život interpreta. Můj učitel Richard Levitt mi vždy připomínal, že bych neměl být jen zpěvákem, ale zpívajícím hercem. V kontextu tohoto koncertu to znamená, že zvu publikum, aby bylo svědkem toho, co by jinak zůstalo skryto a co je velmi intimní,“ svěřuje se Andreas Scholl.
Německý kontratenorista Andreas Scholl se specializuje na starou hudbu. Studoval na slavné Schola Cantorum Basiliensis, kde nyní vyučuje. Má hlas o rozsahu altu, shodný s rozsahem, který měl slavný italský pěvec Senesino, pro něhož Händel psal své hlavní role. S bosenským loutnistou Edinem Karamazovem, taktéž absolventem Scholy Cantorum Basiliensis, spolupracoval při natáčení několika CD. Edin Karamazov hraje na několik drnkacích nástrojů různých kultur a epoch. Zůstává oddán zkoumání využití louten v moderní hudbě a současných improvizačních kontextech. Jako sólista vystupoval a nahrával s předními mezinárodními soubory staré hudby a umělci včetně Hilliard Ensemble, Hesperion XX, ale také například se Stingem.
„Mít po svém boku loutnistu, se kterým jsme již více než 30 let blízcí přátelé a který je podobně jako já muzicírujícím hercem, znamená, že Edin a já můžeme společně prožívat okamžik každé fráze, která na našem koncertě zazní. Naše porozumění je téměř telepatické. Stačí zvuk nádechu nebo nepatrná změna tempa, abychom si navzájem dali najevo, jaké jsou naše záměry. Chvíle na jevišti s tímto géniem jsou ty nejšťastnější v mém koncertním programu!“ říká Andreas Scholl.
Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského
„Německý kontratenorista Andreas Scholl je vzácný typ zpěváka, který vás svým hlasem i přirozeným a opravdovým projevem chytne za srdce hned s prvními tóny a nepustí až do konce koncertu. Medově zabarvený vysoký mužský hlas vyniká čistotou, vřelostí a schopností předat hudební myšlenku. Scholl vás nezavalí dramatickou emocí, ale vezme vás prostřednictvím jemných nuancí a elegantních způsobů do tajemného světa písně a jejího poselství. Je to zpěvák, který hledá souvislosti a paralely nejen mezi různými žánry, ale také mezi běžným životem a vokální interpretací. Do Prahy tentokrát přijede s písňovým programem a se svým dlouholetým kolegou loutnistou a kytaristou Edinem Karamazovem.“
ANDREAS SCHOLL
16. ledna 2024 od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy
JOHN DOWLAND
EDIN KARAMAZOV
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL
THOMAS CAMPION
LIDOVÉ PÍSNĚ
Andreas SCHOLL | kontratenor
Edin KARAMAZOV | loutna
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/scholl
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.