sobota
4. května 2024
svátek slaví Květoslav
Pozvánka na zahájení výstavy
© Zdroj: Alšova jihočeská galerie



Alšova jihočeská galerie zahajuje nově provoz Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni

BECHYNĚ: Alšova jihočeská galerie provozovala až do nedávné doby svou pobočku Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni v objektu bývalého zámeckého pivovaru. Nyní se muzeum keramiky přesunulo do nově zrekonstruovaných prostor bývalého Domu služeb v ulici Novodvorská 301. Tento objekt umožní galerii vystavovat celoročně. Nově obnovený provoz MMK zahájí hned dvě výstavy. „ČERNOBÍLÉ: Nic není a přitom je“ představí výběr porcelánu a keramiky ze sbírek AJG. Souběžně s výstavou AJG budou ve společném prostoru představeny také výsledky 29. ročníku Mezinárodního sympozia keramiky v Bechyni, a to prostřednictvím výstavy „Mimo kruh / Off-centre“, jejímž tématem je keramika jako materiál současného umění. Slavnostní otevření se bude konat v sobotu 14. srpna od 16 hodin.

14.08.2021
16:00
Autor článku: 
Paulina Skavova

Každý z nás se zajisté setkal s úslovím „Nedívej se na svět černobíle.“ Jsou to ale právě ty nejjednodušší premisy, které často podněcují k rozsáhlému dialogu a inspirují ty nejhlubší pohnutky lidského vnímání“, představuje výstavní projekt kurátorka Tereza Svobodová. Právě tato dualita je výchozím bodem pro pokračující prezentaci bohatých keramických sbírek Alšovy jihočeské galerie v Bechyni. V nové expozici „ČERNOBÍLÉ: Nic není a přitom je představí AJG sympoziální i zakoupená díla napříč časem až po nejnovější sbírkové přírůstky. Všechny do jednoho vyzývají svým zpracováním, použitým materiálem a motivy k zamyšlení, na jaký konec spektra je lze umístit, a zdali nakonec neskončí v pomyslné „šedé zóně“.

„Princip duality a vzájemného doplňování je reflektován ne pouze ve výběru kontrastních glazur a bílého porcelánu či póroviny, rovněž je zohledňován v instalacích, které dokáží prezentovat jak svůj vlastní význam, tak zároveň neodmyslitelně odrážet své protějšky a společně harmonizovat celý prožitek,“ přibližuje výstavu kurátorka Tereza Svobodová.

Zastoupení autoři čítají stálice české keramické scény jako Václav Šerák, Pravoslav Rada, Ladislav Švarc, Václav Dolejš, Pavel Knapek, Lisbeth Bartošová a Zdena Fibichová. K jejich jin komplementuje jang významných zahraničních umělců jako Aisaku Suzuki, Renate Hahn, Magdalena Winiarska-Gotowska, Klaus Schultze, John Kudlacek, Marion Weiβ-Munk a Bingül Başarir.

Keramika jako materiál současného umění a zkoumání mediálních přesahů je pak tématem 29. ročníku Mezinárodního sympozia keramiky, jehož vyústěním je výstava děl Mimo kruh / Off-centre.

Myšlenka podpory a propagace volné keramické tvorby byla pro mezinárodní setkání v Bechyni podstatná již od jejich založení v 60. letech minulého století.

„V této tradici pokračuje i letošní sympozium, které zároveň skrze díla šestice umělců a umělkyň představuje aktuální tvůrčí přístupy vycházející z vnitřní logiky materiálu, reflektující jeho kulturně historické kontexty a neobávající se kritičnosti k vlastnímu médiu. Výstava je tedy nejen vystoupením ze zažitých hranic oboru, ale také ukázkou toho, jaké možnosti keramika nabízí v rámci současného umění“, doplňuje ředitelka sympozia Eva Pelechová.

Na výstavě Mimo kruh budou k vidění díla italského účastníka Benátského bienále z roku 2017 Salvatora Arancia, japonského umělce Naa Matsunagy, který ve své tvorbě kombinuje keramickou hlínu se dřevem a malbou. Hlína v tvůrčím procesu umělce Marca Chiandettiho figuruje jako stěžejní materiál. Jeho dílo je ovlivněné procesem tvorby a zároveň má konkrétní sociálně-politický přesah.

Na sympoziu jsou zastoupeny i tři umělkyně. Ivana Králíková žije ve Švédsku a používá hlínu v rámci svých experimentálních i sociálně-kritických projektů. Mexická umělkyně Jimena Mendoza ve své objektově orientované tvorbě propojuje odkazy na ikonografii, literaturu, mytologii, vizi a představy o vesmíru. V performativních dílech Barbory Dayef se hlína objevuje zejména v surovém nevypáleném stavu, kdy slouží jednou jako přikrývka pro performera, jindy jako prostředek pro vznik antického sloupu s ručně vyrytými kanelurami.

Měsíc společného tvoření umělců na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bechyni odstartoval 16. července a vyvrcholí 14. srpna vernisáží výsledných uměleckých děl.

Obě výstavy AJG a MSK budou pro návštěvníky přístupné od 15. 8. 2021 do 10. 1. 2022, v nově otevřených výstavních prostorách Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni (Novodvorská 301, Bechyně).

AJG:

https://www.ajg.cz/probihajici-vystavy/cernobile-nic-neni-a-pritom-je-vyber-porcelanu-a-keramiky-ze-sbirek-ajg.html

MSK:

http://www.sympozium-bechyne.com/

Projekt „Rekonstrukce objektu pro Mezinárodní muzeum keramiky, Novodvorská 301, Bechyně“, reg. č. CZ.06.3.33/0.0/0.0/17­_099/0007859 je podpořen Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a Ministerstvem pro místní rozvoj.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024