ČR: Představujeme novou audioknihu vydavatelství TEBENAS "Alfred Strejček, David Vávra: HREJME DÁLE aneb Jak jsme přežili osobní katastrofu." Dva umělci, současně dva sportovci. Jedna zákeřná choroba. Dva strhující příběhy o pevné vůli a cestě za návratem do normálního života.
Alfred Strejček, David Vávra: HREJME DÁLE aneb Jak jsme přežili osobní katastrofu
EAN 8594177 770504, TBN050-2 CDmp3 299 Kč / sazba DPH je 10 %
Sazba DPH je 10 %
Celkový čas 2 hodiny 30 minut
Titul je ve výhradní distribuci Radioservisu.
Čtou ALFRED STREJČEK a DAVID VÁVRA,
Úvodní rozhovor vede JAN KOVAŘÍK
Hudební doprovod ŠTEPÁN RAK a RAVEN.
Alfred Strejček a David Vávra stáli společně na startu hned několikrát. Poprvé snad někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let při běhu s kamarády branickými ulicemi a uličkami. I když stovky kilometru z pražské Stromovky patřily k Alfredovi stejně neodmyslitelně jako divadelní jeviště nebo večery poezie, v Braníku tehdy zvítězil právě architekt a herec David Vávra, kluk o hlavu vyšší a generaci mladší.
Další sportovně-běžecké setkání přišlo mnohem později. A co víc, oba přijali ještě roli startérů. Společný dvojstisk startovní pistole a vzápětí už rychle splynuli s mohutným davem závodníků na Staroměstském náměstí. „Ani se neptej, kde jsem byl já a kde David,“ vzpomíná Alfred s úsměvem, „zmizel mi hned po prvních desítkách metrů, někde na čele mezi nejlepšími!“
A do třetice, po letech, fakultní nemocnice v Praze-Motole. Ve stavu ochrnutí o sobě navzájem vůbec nevěděli. Zprávy jednoho o druhém obětavě přinášel chirurg, prof. Pavel Pafko, který nejen pravidelně sledoval zdravotní peripetie svých přátel, ale byl to nakonec právě on, kdo se nejvíc zasloužil o to, aby se zprvu jen nesouvislé útržky osobních pocitů spojily jako příběh.
A tak se Alfred Strejček a David Vávra potkávají znovu. Na startu nové a nečekané životní etapy. Nepočítají kilometry v nohou, ale vyprávějí o tom, co prožili a prožívají. Jejich příběhy, jakkoliv v mnohém odlišné, přece mají jedno společné: potvrzují starou pravdu, že v životě často víc, než sám vysněný cíl je důležitější cesta, která k takovému cíli vede.
Cesta se sama stane cílem.
Poslechněte si pochybnostmi i nadějí naplněné osobní svědectví obou autorů, kteří tváří v tvář nepřízni osudu přijali svou šanci, pochopili, že jejich velkým a možná i jediným cílem je: překonat vnitřní silou a odhodláním vlastní nehybnost, jak jen to půjde, a – společně s lékaři, přáteli a nejbližšími – najít svou náhle ztracenou cestu. Cestu zpátky k životu.
Robert Tamchyna
ALFRED STREJČEK (*1941)
• herec, moderátor, hudebník, scenárista a pedagog
Po absolvování JAMU prošel řadou pražských i mimopražských divadel. Jeho doménou je vedle herectví přednes literárních a básnických textů. Je několikanásobným laureátem
soutěží profesionálních umělců a držitelem nejvyššího ocenění tohoto oboru – Křišťálové růže. Další významná ocenění: 2016 Senior Prix, 2018 Cena Kantuta, 2020 Cena Františka Filipovského, 2021 Cena Fair Play, 2022 Síň slávy Českého rozhlasu.
Společně se Štěpánem Rakem byl oceněn organizací UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, který oba umělci představili ve 34 zemích čtyř kontinentů na více než 750 vystoupeních.
Řadu let působil na Pražské konzervatoři jako profesor uměleckého přednesu. Byl externím pedagogem rétoriky a komunikačních dovedností na Univerzitě Palackého v Olomouci.
DAVID VÁVRA (*1957)
• architekt, herec, moderátor a výtvarník
Narozen v Praze-Braníku, kde také celý život žije. V roce 1971 společně s Milanem Šteindlerem zakládá Divadlo Sklep, fungující dodnes. S Radovanem Lipusem a spolupracovníky vytvořili od roku 1995 66 dílů dokumentárního seriálu Šumná města a 50 dílů volného pokračování Šumné stopy.
Pracuje jako architekt, má řadu realizací od Šumavy po Krkonoše – rodinné vily, rekonstrukce divadel, knihovny, kaple, interiéry. Navrhl několik divadelních a televizních scénografií.
Jako herec se objevil v řade filmů, namátkou třeba Pražská pětka (1988), Kopytem sem, kopytem tam (1988), Kouř (1990), Mazaný Filip (2003), Chata na prodej (2018).
Ze svých cest pořizuje tužkou obrazové záznamy, které vycházejí knižně (Překvapivé stavby, Drobné perly, Běžet s domy...).
Ukázku si můžete poslechnout ZDE ˃˃
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.