ČR: Třiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 20 743 298 korun. Ty si mezi sebe rozdělí rovným dílem čtyři vybrané neziskové organizace, konkrétně Centrum pro rodinu a sociální péči z Ostravy, organizace Otevřená okna z Jindřichova Hradce, spolek Cesta životem bez bariér z Paběnic a mobilní hospic Medica Třinec.
„Diváci Adventních koncertů jsou i přes nepříznivou ekonomickou situaci neobyčejně štědří. Benefice ale není ještě uzavřena a pomalu se blížíme rekordu z minulého roku, který činil 22,7 milionů korun. Potvrzuje se, že jedna z nejstarších charitativních sbírek u nás je zavedenou značkou a symbolem důvěryhodnosti. Je to pro nás radost a velký závazek do dalších ročníků sbírky,“ říká manažer charitativních aktivit České televize Jiří Váňa.
Na sbírkový účet 692 692 692 /0800 je možné přispívat po celý rok. Navíc až do konce prosince lze posílat peníze prostřednictvím portálu www.darujspravne.cz a do konce ledna prostřednictvím dárcovských sms ve tvaru DMS ADVENT 30, DMS ADVENT 60, DMS ADVENT 90 nebo DMS ADVENT 190 na číslo 87 777.
Za všechny ročníky se doposud podařilo mezi 132 podpořených organizací rozdělit 276 milionů korun. Jako patroni neziskových organizací se letos představili osobnosti ČT: moderátorky Lucie Křížková a Tereza Řezníčková a reportéři Jakub Szántó a Richard Samko.
První Adventní koncerty odvysílala tehdy ještě Československá televize v roce 1991. Letošní ročník hostil Břevnovský klášter, pražská Loreta, Vyšehrad a Strahovský klášter. Na koncertech vystoupili kapely Jelen, Fleret, zpěvačky Dasha, Lenny, či Monika Absolonová, hudebník Ondřej G. Brzobohatý, klavírní trio České filharmonie, Cello Republic, i Kühnův dětský sbor. Všechny čtyři koncerty jsou k dispozici v iVysílání ČT.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.