KROMĚŘÍŽ: Muzeum Kroměřížska připravilo tipy na zajímavé vánoční dárky, bohatý adventní program, který zahrnuje zdobení vánočních baněk, kostýmovanou prohlídku, novou výstavu, jarmark i zprovoznění Bařinkova mechanického betlému.
Originálním překvapením pod vánočním stromečkem se mohou stát tisky kroměřížského rodáka a umělce Jiřího Klabala, které zachycují historické pohledy na starou Kroměříž, a výtvarníka Josefa Ruszeláka, jež námětové čerpají ze stromů a přírody. Letošní novinkou – netradičním dárkem mohou být poukazy na jednorázový vstup do všech objektů Muzea Kroměřížska, tedy do hlavní budovy na Velkém náměstí v Kroměříži, Muzea v přírodě Rymice a Větrného mlýna Velké Těšany. Potěšit své blízké můžete i speciálním pohledem, který odkazuje na letošní vánoční jarmark v Rymicích.
„Nápad, abychom vydali poukazy, které by opravňovaly obdarovaného ke vstupu zdarma, vzešel od našeho návštěvníka. Proto věřím, že obyvatelé Kroměříže i blízkého okolí tuto nabídku uvítají. Všechny zmíněné dárky zakoupí na recepci,“ uvedla ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková.
Adventní akce v muzeu startují už 1. 12. 2022. Zájemci si mohou kdykoliv během prosince přijít nazdobit vlastní vánoční baňku. Otevřeno bude každý den mimo pondělí a kromě 24. 12.–26. 12. 2022 a 31. 12. 2022–1. 1. 2023. „Aktivita je vhodná nejen pro rodiny s dětmi. Dílnička se nachází ve vstupních prostorách muzea a je samoobslužná. Rezervace není nutná,“ upřesnila lektorka Ludmila Žákovská. Hned první prosincový den proběhne od 9.30 do 11 hodin také workshop se seniory, kteří si vyzkoušejí tuto aktivitu.
Předvánoční čas návštěvníkům zpestří kostýmovaná komentovaná prohlídka Památníku Maxe Švabinského. Expozicí vás provede samotný Max Švabinský a Ela Vejrychová, jeho múza, jejíž šaty jsou dokonalou kopií ze známého Růžového portrétu. Konat se bude 8. 12. 2022 v 16 hodin.
Letošní novinkou je jarmark v Rymicích. „Zažijte s námi adventní atmosféru v areálu historických budov bývalého panského hospodářského dvora, který jsme letos zpřístupnili po náročné revitalizaci. Regionální výrobci nabídnou zajímavé rukodělné výrobky. Občerstvení je zajištěno. Děti se mohou těšit na vánoční tvoření,“ pozvala ředitelka. Jarmark se uskuteční za každého počasí, a to 10. 12. 2022 od 10 do 14 hodin.
Na prosinec připravilo muzeum také poslední vernisáž letošního roku, která 15. 12. v 16.30 hodin zahájí výstavu Terče kroměřížských ostrostřelců. Zájemci vůbec poprvé jako celek zhlédnou téměř sedmdesát dřevěných malovaných terčů, které jsou součástí sbírkového fondu Muzea Kroměřížska. „K výstavě jsme vydali reprezentativní katalog, který se může stát originálním vánočním dárkem. Navíc v den vernisáže bude ke koupi za zvýhodněnou cenu,“ připomněla ředitelka.
Speciální vánoční dílna se v hlavní budově Muzea Kroměřížska uskuteční 17. 12. 2022. „Vyrobíme si a upleteme vánoční ozdoby a dekorace, a to nejen technikou macramé. Na akci zveme děti i dospělé, konat se bude v hodinových blocích od 9 hodin, poslední začne v 15 hodin. Prosíme o objednání na tel. čísle 731 215 678 nebo na e-mailu edukace@muzeum-km.cz,“ zve lektorka Kateřina Mozgová.
Až do 8. 1. 2023 si lidé už tradičně mohou prohlédnout Bařinkův mechanický betlém. Jako každý rok i letos jej mohou obdivovat z podloubí muzea bez nutnosti zakoupit vstupenku. Byl vyroben v roce 1959 a původně nainstalován v kostele sv. Kateřiny v Prusinovicích, nyní je součástí muzejních sbírek. Jeho autorem je J. Bařinka a F. Tvrdoň. Konstrukce je dlouhá 3,5 metru a vysoká 1,5 metru. K vidění je betlémské město, okolní krajina, jeskyně, modrá nebesa a celkem 40 figurek. Zařízení uvádí do pohybu některé postavy, větrný a vodní mlýn. Denní a noční cyklus se opakuje v šestiminutových intervalech. V provozu je od 9 do 21 hodin, s přestávkou od 12 do 13 hodin.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.