Město Český Krumlov slaví v letošním roce 700 let od svého založení. U této významné příležitosti chystají představitelé města ve spolupráci s jeho obyvateli bohatý kulturní a odborný program. Největší událostí bezpochyby bude vystavení originální listiny Jindřicha I. z Rožmberka datované k 2. srpnu 1309, která poprvé zmiňuje Český Krumlov jako město. Vystavená bude od počátku května v Regionálním muzeu.
Celých sedm století historie Českého Krumlova shrne nová reprezentativní publikace s názvem „Příběh města Český Krumlov“. Kniha budsestává ze dvou částí; faktografické, na níž bude pracovat historik a obrazovoé, kde se sejdou snímky českokrumlovských fotografů mapujících posledních 109 let života města.
K významnému výročí se navíc připojují další důležitá jubilea města. 130 let své existence oslaví Městská knihovna, 80 let základní škola T. G. Masaryka a 570 let uplyne ode dne, kdy pasovský biskup Mikuláš vysvětil kostel sv. Víta.
O proměnách města, jehož historické jádro je od roku 1992 zapsané na seznamu památek UNESCO, budou v květnu diskutovat historici a památkáři. Tématu se budou věnovat na Státním hradu a zámku během třídenní odborné konference s názvem „Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví“.
Cílem oslav však není jen připomínání si minulosti, ale také pohled do budoucna. Město proto mimo jiné připravilo nesoutěžní přehlídku Budoucnost města očima dětí. K dispozici děti mají hned několik žánrů a médií. Vybrat si mohou povídku, divadlo, znělku, internet nebo dokonce informační leták. Tato akce pro děti do 18 let je součástí Evropského roku kreativity a inovace.
Rozpočet oslav činí celkem 1 570 000 korun, přičemž částka 805 000 korun jde z městského rozpočtu a 765 000 korun tvoří grantové a sponzorské prostředky.
Podrobné informace a přehled programu akcí naleznete zde.
zdroj: TZ
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.