úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
Banner
© Zdroj: https://www.facebook.com/dnyslovanskekultury/7. ročník mezinárodního festivalu DNY SLOVANSKÉ KULTURY 2020

JIHOMORAVSKÝ KRAJ, ZLÍNSKÝ KRAJ: Festival tradičně nabídne propagaci a prezentaci kulturního dědictví UNESCO dvou zemí - Ruské federace a Bosny a Hercegoviny. Netradiční ale letos bude termín konání festivalu i forma celého projektu. Původní květnový termín jsme museli nakonec změnit a festival se uskuteční 3.-10. září v několika městech Zlínského a Jihomoravského kraje. Zásadní novinkou je i změna formy programové nabídky, která se soustředí především na vznik a následnou prezentaci několika putovních výstav věnovaných Kulturnímu dědictví UNESCO obou zemí. Vernisáže obou výstav proběhnou už na konci měsíce června a v rámci zářijového festivalu jej doplní i další větší doprovodné akce. Výstavy po skončení festivalu budou putovat i v dalších městech.

Autor článku: 
Jiří Králík

I. Kulturní dědictví UNESCO Bosny a Hercegoviny se poprvé představí v Uherském Brodě

Premiérová vernisáž putovní výstavy proběhne ve čtvrtek 25. června 2020 v Uherském Brodě v těsné spolupráci s Domem kultury a Městem Uherský Brod. Celá výstava je rozdělena do několika částí a každá z jich bude mít svoji speciální vernisáž. Všech zahájení se osobně zúčastní i nová velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v ČR J. E. Martina Mlinarevič.

PROGRAM čtvrtek 25.6.2020

11.30 Knihovna Františka Kožíka  - slavnostní umístění faksimile nejvzácnější bosenské knihy Sarajevské hagady, která je zapsaná na seznam Paměť světa UNESCO a veřejné setkání a beseda s velvyslankyní Bosny a Hercegoviny, která je i velmi úspěšnou bosenskou spisovatelkou.

17.00 Dům kultury - zahájení výstavy panelů všech položek zapsaných na světový seznam kulturního dědictví  UNESCO  Bosny a Hercegoviny a výstavy prací českého architekta Karla Paříka, který postavil evropské Sarajevo. Výstavu doplní i bohatý kulturní program

18.30 Kino Máj - zahájení výstav Bosenská kinematografie + Svět podle Kusturici

II. Výstava Kulturní dědictví UNESCO Ruské federace se poprvé představí v BRNĚ

Vernisáž proběhne v pondělí 29. června 2020 v 16.30 ve foyer Krajského úřadu JMK. Výstava je složena ze dvou částí - panelové výstavy všech 32 položek světového seznamu UNESCO Ruské federace a výstavou miniatur starých ruských národních krojů z Pskovské oblasti. Vernisáže se zúčastní zástupci mnoha významných institucí a součástí bude i vystoupení folklorní skupiny Matrjoška, dalších hudebníků a ukázek výroby tradičních ruských dřevěných lžíc.

III. Nabídka putovních výstav

výše uvedené výstavy jsou putovní a do listopadu navštíví několik měst Zlínského a Jihomoravského kraje. Ale od listopadu bude možné je využít i jinde. Připojujeme základní informace

1. ROZMĚR

výstavu tvoří panely 100x70 cm a jsou graficky zpracovány atraktivně - základem jsou velké fotografie a jednoduché texty

2. OBSAH

každá výstava má několik částí, každou z nich je možné vystavit samostatně

BOSNA A HERCEGOVINA

- kulturní dědictví UNESCO https://uloz.to/file/VOwwj9hQyWsp/new-bosna-unesco-pdf

- Karel Pařík - stavitel evropského Sarajeva https://uloz.to/file/XNwCfcvjGNH8/pariknew-rar

- Bosenský film https://uloz.to/file/dGHSex3awZ8g/pdf-bosnafilm-rar

- Svět Emira Kusturici https://uloz.to/file/5cKeWlcK5pdd/pdf-kusturica-pdf

RUSKÁ FEDERACE

- kulturní dědictví UNESCO https://uloz.to/file/DeU4cXkPITvh/unesco-17-full-pdf

- paměť světa UNESCO https://uloz.to/file/smZ8kusII1QS/pamet-sveta-unesco-rar

Každá část má svůj úvodní panel s obsahem výstavy

3. DOPLNĚNÍ

jednotlivé výstavy lze vhodně doplnit některými artefakty. V případě bosenské faksimile nejvzácnější bosenské knihy Sarajevská hagada, v případě Ruska pak kolekcí miniatur klasických ruských krojů z Pskovské oblasti. Pochopitelně lze aktuálně doplnit i dalšími vhodnými menšími artefakty

4. INSTALACE  A UMÍSTĚNÍ

je velmi jednoduché. K dispozici můžeme zapůjčit oboustranné dřevěné stojany, které lze umístit v jakémkoli prostoru během několika minut. Panely je možné i zavěsit .

5. VYUŽITÍ

výstava je komplexní, kvalitní a atraktivní. Nabízí podrobnější obrazové i textové informace o nejvýznamnějších památkách obou zemí. Dá se ideálně využít v místech UNESCO a nebo také při příležitosti jiných kulturních aktivit spojených s prezentací ruské nebo bosenské kultury.

V případě zájmu o výstavy a nebo jejich části nás neváhejte kontaktovat. Pochopitelně výstavy můžete zhlédnout až do konce října v rámci programu festivalu www.dny-slovanske-kultury.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020