neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín
Banner
© Zdroj: https://www.facebook.com/dnyslovanskekultury/



7. ročník mezinárodního festivalu DNY SLOVANSKÉ KULTURY 2020

JIHOMORAVSKÝ KRAJ, ZLÍNSKÝ KRAJ: Festival tradičně nabídne propagaci a prezentaci kulturního dědictví UNESCO dvou zemí - Ruské federace a Bosny a Hercegoviny. Netradiční ale letos bude termín konání festivalu i forma celého projektu. Původní květnový termín jsme museli nakonec změnit a festival se uskuteční 3.-10. září v několika městech Zlínského a Jihomoravského kraje. Zásadní novinkou je i změna formy programové nabídky, která se soustředí především na vznik a následnou prezentaci několika putovních výstav věnovaných Kulturnímu dědictví UNESCO obou zemí. Vernisáže obou výstav proběhnou už na konci měsíce června a v rámci zářijového festivalu jej doplní i další větší doprovodné akce. Výstavy po skončení festivalu budou putovat i v dalších městech.

Autor článku: 
Jiří Králík

I. Kulturní dědictví UNESCO Bosny a Hercegoviny se poprvé představí v Uherském Brodě

Premiérová vernisáž putovní výstavy proběhne ve čtvrtek 25. června 2020 v Uherském Brodě v těsné spolupráci s Domem kultury a Městem Uherský Brod. Celá výstava je rozdělena do několika částí a každá z jich bude mít svoji speciální vernisáž. Všech zahájení se osobně zúčastní i nová velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v ČR J. E. Martina Mlinarevič.

PROGRAM čtvrtek 25.6.2020

11.30 Knihovna Františka Kožíka  - slavnostní umístění faksimile nejvzácnější bosenské knihy Sarajevské hagady, která je zapsaná na seznam Paměť světa UNESCO a veřejné setkání a beseda s velvyslankyní Bosny a Hercegoviny, která je i velmi úspěšnou bosenskou spisovatelkou.

17.00 Dům kultury - zahájení výstavy panelů všech položek zapsaných na světový seznam kulturního dědictví  UNESCO  Bosny a Hercegoviny a výstavy prací českého architekta Karla Paříka, který postavil evropské Sarajevo. Výstavu doplní i bohatý kulturní program

18.30 Kino Máj - zahájení výstav Bosenská kinematografie + Svět podle Kusturici

II. Výstava Kulturní dědictví UNESCO Ruské federace se poprvé představí v BRNĚ

Vernisáž proběhne v pondělí 29. června 2020 v 16.30 ve foyer Krajského úřadu JMK. Výstava je složena ze dvou částí - panelové výstavy všech 32 položek světového seznamu UNESCO Ruské federace a výstavou miniatur starých ruských národních krojů z Pskovské oblasti. Vernisáže se zúčastní zástupci mnoha významných institucí a součástí bude i vystoupení folklorní skupiny Matrjoška, dalších hudebníků a ukázek výroby tradičních ruských dřevěných lžíc.

III. Nabídka putovních výstav

výše uvedené výstavy jsou putovní a do listopadu navštíví několik měst Zlínského a Jihomoravského kraje. Ale od listopadu bude možné je využít i jinde. Připojujeme základní informace

1. ROZMĚR

výstavu tvoří panely 100x70 cm a jsou graficky zpracovány atraktivně - základem jsou velké fotografie a jednoduché texty

2. OBSAH

každá výstava má několik částí, každou z nich je možné vystavit samostatně

BOSNA A HERCEGOVINA

- kulturní dědictví UNESCO https://uloz.to/file/VOwwj9hQyWsp/new-bosna-unesco-pdf

- Karel Pařík - stavitel evropského Sarajeva https://uloz.to/file/XNwCfcvjGNH8/pariknew-rar

- Bosenský film https://uloz.to/file/dGHSex3awZ8g/pdf-bosnafilm-rar

- Svět Emira Kusturici https://uloz.to/file/5cKeWlcK5pdd/pdf-kusturica-pdf

RUSKÁ FEDERACE

- kulturní dědictví UNESCO https://uloz.to/file/DeU4cXkPITvh/unesco-17-full-pdf

- paměť světa UNESCO https://uloz.to/file/smZ8kusII1QS/pamet-sveta-unesco-rar

Každá část má svůj úvodní panel s obsahem výstavy

3. DOPLNĚNÍ

jednotlivé výstavy lze vhodně doplnit některými artefakty. V případě bosenské faksimile nejvzácnější bosenské knihy Sarajevská hagada, v případě Ruska pak kolekcí miniatur klasických ruských krojů z Pskovské oblasti. Pochopitelně lze aktuálně doplnit i dalšími vhodnými menšími artefakty

4. INSTALACE  A UMÍSTĚNÍ

je velmi jednoduché. K dispozici můžeme zapůjčit oboustranné dřevěné stojany, které lze umístit v jakémkoli prostoru během několika minut. Panely je možné i zavěsit .

5. VYUŽITÍ

výstava je komplexní, kvalitní a atraktivní. Nabízí podrobnější obrazové i textové informace o nejvýznamnějších památkách obou zemí. Dá se ideálně využít v místech UNESCO a nebo také při příležitosti jiných kulturních aktivit spojených s prezentací ruské nebo bosenské kultury.

V případě zájmu o výstavy a nebo jejich části nás neváhejte kontaktovat. Pochopitelně výstavy můžete zhlédnout až do konce října v rámci programu festivalu www.dny-slovanske-kultury.cz

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024