PRAHA: Taneční soubor současného tance 420PEOPLE letošní sezónu oslaví patnáct let na scéně. Kromě průřezu toho nejlepšího ze své tvorby si pro diváky připravil i úplnou novinku. Taneční show s názvem HeArt of Noise v choreografii Sylvy Šafkové uvede 21. a 22. září jako poslední premiéru na prknech končícího Divadla Archa. Scénografie a kostýmů se ujal Marek Cpin, který jeviště divadla proměnil ve vodní hladinu. Inscenace inspirovaná různými druhy hluků a zvuků ideově navazuje na manifest futuristů „Art of Noise“. Přijďte objevovat nové možnosti zvukového prožitku v interakci špičkových tanečníků s hudebníkem Tomášem Reindlem. Naživo uslyšíte také ikonický nástroj futuristů intonarumori.
Divadlo Archa má před sebou poslední sezónu ve své původní podobě, soubor 420PEOPLE slaví zase 15 let své existence. Symbolicky se tak kloubí loučení i zrod nového v premiérové taneční inscenaci HeArt of Noise.
Inspirací pro vytvoření této taneční show, jak popisuje choreografka Sylva Šafková, byly hluky a zvuky kolem nás: „Inspirací k pohybu je pro mě hudba a hluk, zvuk. Hluk však představujeme v jakémsi lepším světle, ne jako něco nutně rušivého, ale naopak kreativního a tvořivého. Může působit v kontrastu s libou melodií hudby, ale má mnoho rovin a stránek, díky kterým utváří naši žitou realitu.“
Představení ideově navazuje na manifest futuristů „Art of Noise“ sepsaný Luigim Russolem v roce 1913, který v hluku viděl nové možnosti zvukového prožitku – ten není svázaný omezeným rejstříkem zvuků tradičních hudebních nástrojů. Ke spolupráci na tomto projektu přizvala Sylva Šafková hudebníka Tomáše Reindla a jeho hudební projekt OMNION, který za pomocí nahrávek různých zvuků jako je rachot skla, údery do vodní hladiny, tlukot srdce i živé produkce tvoří svoji verzi scénického komponovaného hluku. Na jevišti se objeví i zazní futuristický nástroj intonarumori, na který během představení zahrají i sami tanečníci.
Ve scénografii Marka Cpina se část jeviště Divadla Archa promění ve vodní hladinu. Odrazem pohybu v rezonanci se zvuky jsou také kostýmy pěti účinkujících tanečníků, v některých momentech připomínající kapky vody. Symbol vody je propojujícím prvkem, který se line celým představením, stejně jako tlukot srdce určující rytmus pohybu života mezi ostatními hluky. Přijďte si s 420PEOPLE užít novodobý pohled na futurismus v pohybu, hudbě i scénografii.
Premiéra taneční inscenace HeArt of Noise se uskuteční ve dnech 21. a 22. září 2023 v Divadle Archa. Vstupenky jsou již nyní v prodeji na www.420people.org.
Informace k představení
Choreografie: Sylva Šafková
Text: Jiří Šafka
Účinkující: Francesca Amante, Florian Garcia, Simona Machovičová, Filip Staněk, Michal Toman & Tomáš Reindl (OMNION)
Hudba: Tomáš Reindl
Voiceover: využití AI
Scénografie, kostýmy: Marek Cpin
Světelný design: Martin Špetlík
Produkce: Anna Borovská, Aneta Jochim, Marta Lajnerová
Foto: Pavel Hejný
Grafický design: Mikuláš Macháček
Video: Tomáš Vlček
O tanečním souboru 420PEOPLE:
Soubor současného tance 420PEOPLE založili Václav Kuneš a Nataša Novotná na přelomu roku 2007/2008 po návratu z působení v jednom z nejprestižnějších světových souborů tanečního divadla – Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána. Společná vize vybudovat v Praze svůj vlastní soubor současného tance dala vzniknout 420PEOPLE, jenž v současné době slaví na české i mezinárodní taneční a divadelní scéně již 15 let.
420PEOPLE je nejen soubor současného tance, ale také „značka“, která veřejnosti nabízí unikátní slovník současného tance ve formě představení a autorských choreografií na moderní interpretační a profesionální úrovni. Díky své kontinuální tvorbě přivádí nejen na jeviště ale i do online prostoru výjimečnou originalitu a divácky nezapomenutelný umělecký zážitek. Důležitou součástí tvorby je také netradiční dialog s divákem formou workshopů, online projektů, diskuzí, tanečních filmů, dokumentů, projekcí a dalších aktivit.
Další informace
Web: https://www.420people.org/
Facebook: https://www.facebook.com/420PEOPLE.DANCE.COMPANY/
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.