HRADEC KRÁLOVÉ: Od 21. do 28. června 2024 se Hradec Králové znovu promění v srdce českého divadla. Tradičně se totiž tento poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby. Festivalem každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnáván k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům.
V atmosféře historického centra Hradce Králové se rozvine široká paleta uměleckých produkcí – od avantgardního divadla, činohry, přes taneční a loutkové představení až po autorské inscenace a hudební vystoupení. Pořadatelé – Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt – zvou návštěvníky do kouzelného světa, kde se tradice snoubí s nejnovějšími trendy a kde každá ulice, park či náměstí může skrývat příběh.
Téma 29. ročníku festivalu je Chvění. Tekutost. Rovnováha. Reflektuje neustálou proměnu a dynamiku současné společnosti. Vybízí k přemýšlení o tom, jak pevnost a stálost mohou koexistovat s neustálou změnou a adaptabilitou. Program festivalu se zaměří na představení, která zkoumají tyto koncepty skrze různé umělecké formy a nabídnou divákům možnost prožít jedinečné momenty chvění a rovnováhy.
Vizuál letošního ročníku vytvořil grafický designér Přemysl Zajíček, tentokrát ve spolupráci s týmem studia Divize Animace. Vizuál je inspirován tématy chvění, tekutosti a rovnováhy, přičemž využívá analogových technik a fyzikálních jevů k vytvoření jedinečného uměleckého díla: „Za pomoci meotaru, motivů na průhledných filmech a akvária s vodou jsme vytvořili během dvou natáčecích dnů zhruba 7 hodin filmových záběrů a tisíce fotografií, ze kterých je vizuál vytvořen. Chvěním rozčeřená hladina vody nebo vír vytvořený v akváriu deformuje promítané motivy na plátno a fotografická technika zachycuje okamžiky fyzikálních jevů, které jsou vytvářeny lidskou rukou ve stejném momentu. Tento princip reaguje na téma letošního ročníku. Letošní vizuál, analogicky k tématům divadelní tvorby, obsahuje rozmanitost, živost a především lidský element. Umí být bouřlivý nebo klidný, pomalý
i rychlý, hravý, temný i veselý,“ říká autor vizuálu s tím, že zvolená žlutá barva vytváří abstraktní prostředí, ve kterém dává vyniknout grafickým detailům, a je dostatečně výrazná pro účely propagace festivalu.
Festivalové dny budou nabité stovkami představení od umělců z České republiky i zahraničí. Do Hradce Králové zavítají tvůrci ze Slovinska, Belgie, Bulharska, Itálie, Portugalska
či Slovenska. Na čtyřiceti místech v celém Hradci Králové se uskuteční více než
300 představení a koncertů.
Kompletní festivalový program bude zveřejněn v posledním dubnovém týdnu na oficiálních stránkách festivalregiony.cz. Předprodej vstupenek bude spuštěn v pondělí 6. května a pro předplatitele Klicperova divadla v předstihu již 2. května. Vstupenky budou k dispozici online i na tradičních prodejních místech včetně pokladen Klicperova divadla, Divadla Drak a Informačního centra Hradce Králové. V souladu s tradicí festivalu zůstává převážná většina venkovních produkcí s volným nebo dobrovolným vstupným, což umožňuje široké veřejnosti podílet se na tomto kulturním svátku.
Připojte se k nám v Hradci Králové a nechte se unášet vlnami chvění, tekutosti a hledání rovnováhy, které oživují svět divadla. 29. ročník festivalu REGIONY je připraven vás obdarovat nezapomenutelnými zážitky!
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.