středa
4. října 2023
svátek slaví František
Banner festivalu
© Zdroj: www.martinu.cz28. Dny Bohuslava Martinů přivítají renomované české komorní soubory a uvedou novou skladbu Jiřího Hlaváče

PRAHA: Nadace Bohuslava Martinů i letos v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů, který proběhne 27. 11. – 17. 12. v pražském Lichtenštejnském paláci a Rudolfinu, přivítá renomované komorní soubory, špičkové hudebníky a již tradičně také nejmladší generaci interpretů v rámci soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Součástí osmadvacátého ročníku je také světová premiéra skladby prof. Jiřího Hlaváče Gloria.

od 27.11.2022 do 17.12.2022
Autor článku: 
Jolana Danková/ika

Dny Bohuslava Martinů jsou již tradiční součástí zimní koncertní nabídky v Praze, o čemž svědčí i to, že se letos konají po osmadvacáté. Festival opět nabízí nezpochybnitelnou a nekompromisní kvalitu jak představených skladeb, tak interpretů, ať už se jedná o renomované sólisty, ansámbly a orchestry, nebo mladé laureáty Soutěže Nadace Bohuslava Martinů,“ přibližuje festival ředitel Nadace Bohuslava Martinů Irvin Venyš.

Celý festival 27. listopadu zahájí interpretační soutěž mladých hudebníků a hudebnic. Těžiště soutěže tkví v interpretaci díla Bohuslava Martinů. Volba dalšího repertoáru podtrhuje historické vazby a souvislosti s jeho tvorbou a osobností. Ze dvaatřiceti přihlášených interpretů porota tento rok vybere laureáta v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. V loňském roce se držiteli první ceny stali barytonista Robin Červinek a violoncellista Vilém Vlček, kteří své umění předvedou na koncertě 10. prosince. K nim se připojí také sopranistka Irena Pavlů a violoncellista Adam Klánský.

V sobotu 3. prosince naváže festival koncertem Benewitzova kvarteta. Tento mezinárodně uznávaný soubor představí nejen první smyčcový kvartet Bohuslava Martinů, ale také pozoruhodné dílo Antonína Dvořáka a Bély Bartóka, s nímž se v rámci Dnů Bohuslava Martinů setkáme poprvé. Ve středu 7. prosince s bohatým programem vystoupí klavírista Martin Hroch a mezzosopranistka Jana Hrochová. Součástí večera bude také slavnostní uvedení nové skladby Jiřího Hlaváče Gloria. „Ve třech písních jsem vyjádřil svou letitou úctu k poetice šansonu, balady a romance. Gloria je oslavou vznešenosti, citlivosti a přirozenosti. A doufám, že jsem to alespoň trochu vystihnul v textu i hudbě“, uvádí autor ke své skladbě.

Program koncertu Janáčkova tria 9. prosince zasazuje tvorbu Martinů do kontextu francouzských skladatelů starší i mladší generace. Na programu jsou Klavírní trio D dur Jeana Françaixe a Klavírní trio a moll Maurice Ravela. Sál Martinů v Lichtenštejnském paláci rozezní 16. prosince Ensemble Inégal se sbormistrem Adamem Viktorou. Jeho program zahrnuje i skladbu Benjamina Brittena Ceremony of Carols, v níž spoluúčinkuje renomovaná harfistka Kateřina Englichová. Poslední z koncertů letošního ročníku se uskuteční v sobotu 17. prosince, publikum uslyší skladby Bohuslava Martinů a také Bedřicha Smetany v interpretaci Wihanova kvarteta.

https://martinufestival.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023