ZAHRANIČÍ: V neděli 10. prosince v Londýně skončil již 27. ročník festivalu Made in Prague v produkci tamního Českého centra. Pětitýdenní multižánrový festival, který každoročně představuje Britům to nejlepší ze současné české kultury, zakončila speciální projekce dlouho očekávaného životopisného dramatu One Life. Film britského režiséra Jamese Hawese s velšským hercem sirem Anthony Hopkinsem v jedné z titulních rolí vypráví životní příběh londýnského makléře sira Nicholase Wintona, který před vypuknutím druhé světové války zachránil před nacisty 669 dětí převozem z Československa a později Protektorátu do Velké Británie.
Ve vyprodaném sále kina Curzon Soho v samotném centru britské metropole se za účasti mnoha významných hostů z řad britské i české kulturní a diplomatické scény uskutečnila nejen unikátní projekce filmu, který vejde do britských kin 1. ledna příštího roku, ale také následná debata se scenáristy filmu Lucindou Coxon a Nickem Drakem a synem samotného sira Nicholase Wintona, Nickem Wintonem.
Emocemi nabitý galavečer byl důstojným vyvrcholením oblíbeného festivalu, který je jedním z nejstarších národních festivalů v Británii vůbec. Letos se festival Made in Prague konal od 3. listopadu do 10. prosince na mnoha populárních místech v Londýně, kde měli diváci příležitost zhlédnout celkem čtrnáct filmů, zúčastnit se tří literárních křestů, diskutovat s tvůrci, navštívit koncert elektronické hudby, scénické čtení nejnovější divadelní hry Petra Zelenky Fifty či výstavu Ultra-Super-Natural českých umělců Lukáše Rittsteina a Barbory Šlapetové.
Divácky neúspěšnějšími se letos staly projekce nových českých filmů Il Boemo a Bod obnovy. Festival ale tradičně myslel i na mimolondýnské a na ty, kteří nemají možnost navštívit živé akce, a ve spolupráci s Britským filmových institutem a Národním filmovým archivem uvedl také bezplatné on-line projekce tří českých filmových klasik: Jirešovu adaptaci románu Milana Kundery Žert, oblíbenou komedii Jiřího Menzela Vesničko má středisková a loutkový film Jiřího Trnky Staré pověsti české.
„Vyprodané sály a nadšené ohlasy londýnského publika provázely pětitýdenní přehlídku české kultury na již 27. ročníku festivalu Made in Prague v britské metropoli. Známý časopis Time Out zařadil festival Made in Prague na přední místo mezi vybranými top 10 festivaly letošního podzimu v Londýně.“ dodává Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.