středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Promítání filmu One Life, panelisté: Nick Drake, Lucinda Coxon, Nick Winton a moderátorka Wendy Mitchell
© Foto: Jan Pavelka



27. ročník festivalu Made in Prague v Londýně zakončil film One Life o siru Nicolasi Wintonovi

ZAHRANIČÍ: V neděli 10. prosince v Londýně skončil již 27. ročník festivalu Made in Prague v produkci tamního Českého centra. Pětitýdenní multižánrový festival, který každoročně představuje Britům to nejlepší ze současné české kultury, zakončila speciální projekce dlouho očekávaného životopisného dramatu One Life. Film britského režiséra Jamese Hawese s velšským hercem sirem Anthony Hopkinsem v jedné z titulních rolí vypráví životní příběh londýnského makléře sira Nicholase Wintona, který před vypuknutím druhé světové války zachránil před nacisty 669 dětí převozem z Československa a později Protektorátu do Velké Británie.    

Autor článku: 
Petra Přibylová

Ve vyprodaném sále kina Curzon Soho v samotném centru britské metropole se za účasti mnoha významných hostů z řad britské i české kulturní a diplomatické scény uskutečnila nejen unikátní projekce filmu, který vejde do britských kin 1. ledna příštího roku, ale také následná debata se scenáristy filmu Lucindou Coxon a Nickem Drakem a synem samotného sira Nicholase Wintona, Nickem Wintonem.

Emocemi nabitý galavečer byl důstojným vyvrcholením oblíbeného festivalu, který je jedním z nejstarších národních festivalů v Británii vůbec. Letos se festival Made in Prague konal od 3. listopadu do 10. prosince na mnoha populárních místech v Londýně, kde měli diváci příležitost zhlédnout celkem čtrnáct filmů, zúčastnit se tří literárních křestů, diskutovat s tvůrci, navštívit koncert elektronické hudby, scénické čtení nejnovější divadelní hry Petra Zelenky Fifty či výstavu Ultra-Super-Natural českých umělců Lukáše Rittsteina a Barbory Šlapetové.

Divácky neúspěšnějšími se letos staly projekce nových českých filmů Il Boemo a Bod obnovy. Festival ale tradičně myslel i na mimolondýnské a na ty, kteří nemají možnost navštívit živé akce, a ve spolupráci s Britským filmových institutem a Národním filmovým archivem uvedl také bezplatné on-line projekce tří českých filmových klasik: Jirešovu adaptaci románu Milana Kundery Žert, oblíbenou komedii Jiřího Menzela Vesničko má středisková a loutkový film Jiřího Trnky Staré pověsti české.

„Vyprodané sály a nadšené ohlasy londýnského publika provázely pětitýdenní přehlídku české kultury na již 27. ročníku festivalu Made in Prague v britské metropoli. Známý časopis Time Out zařadil festival Made in Prague na přední místo mezi vybranými top 10 festivaly letošního podzimu v Londýně.“ dodává Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.

www.czechcentres.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024