TŘEBOŇ: Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 21. ročníku. Ve dnech 9.-13. července bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, Janoska Ensemble, operní pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, Barocco sempre giovane a mnozí další. Pětice večerů zavede návštěvníky do Státního zámku Třeboň i barokních kasáren, kostela sv. Jiljí či empírového Divadla J. K. Tyla.
„Věřím, že nadcházející ročník festivalu bude pro stávající i nové posluchače velmi zajímavý. Nový dramaturg festivalu, přední český violoncellista Petr Nouzovský, dbal při výběru umělců na vysokou úroveň. Jsem ráda, že se festival po sedmi letech vrací do nově opraveného kostela sv. Jiljí a Panny Marie Královny. Moc mě těší, že naše pozvání přijal soubor, který u nás koncertuje jen velmi výjimečně - Janoska Ensemble. Uskupení čtyř bratrů a jejich švagra podává klasickou hudbu osobitým způsobem, navíc každý z hráčů má nemalé osobní úspěchy - první houslista Vídeňských filharmoniků či 1. cena z Mezinárodní soutěže Franze Liszta.” říká ředitelka festivalu Irma Mrázková.
Festival zahájí 9. července v zámecké konírně komorní soubor Barocco sempre giovane s hostujícím korejským violistou Kyungsik Shinem, oceněného 2. místem na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2023. Zazní dílo Antonia Vivaldiho, Maxe Brucha, Antonína Dvořáka či F. A. Hoffmeistera.
Po roce se vrací do Třeboně houslista Daniel Matejča spolu s klavíristou Janem Schulmeisterem, vítězové mnoha národních i mezinárodních soutěží. Loňský koncert vzbudil nadšené ohlasy publika a mnoho žádostí o znovuuvedení dvojice. Program 10. července v Divadle J. K. Tyla uvede Sergeje Rachmaninova, Arvo Pärta i Bélu Bartóka.
Violoncellista Jiří Bárta, houslista Milan Paľa a violista Jiří Kabát vystoupí 11. července v nově zrekonstruovaném kostele sv. Jiljí s Goldbergovskými variacemi Johanna Sebastiana Bacha.
Již potřetí v řadě se uskuteční noční jazzové odbočení, a to v Tunel music baru. Po vyprodaných koncertech Chantal Poullain a Jiřího Stivína se představí kytarista Libor Šmoldas se zpěvačkou Zeurítií.
Janoska Ensemble si nepochybně podmaní návštěvníky 12. července. Bratři Janoskovi pocházejí z Bratislavy, dnes působí ve Vídni. Všichni ovládají několik nástrojů, z nichž si každý posléze vyvolil svůj hlavní. Členy souboru spojují nejen rodinné vazby, ale také společná hudební vize. Jejich virtuozita a improvizační umění jim dovolují široké repertoárové rozpětí od děl klasického repertoáru po vlastní skladby a aranžmá, překračující žánrové hranice. Soubor vystupuje v renomovaných koncertních sálech včetně newyorské Carnegie Hall, Musikvereinu a Konzerthausu ve Vídni či v Opeře v Sydney.
Tradiční pocty Emě Destinnové se letos zhostí sopranistka Jana Sibera a tenorista Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice pod vedením Zbyňka Müllera.
Na letní festival naváže série zimních koncertů probíhajících v Divadle J. K . Tyla od října 2024 do března 2025. Vstupenky a kompletní program festivalu naleznete na trebonskanocturna.cz
YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=v7Z-Ej6IGdo
https://www.youtube.com/watch?v=YXTHuZ41JOQ
https://www.youtube.com/watch?v=prKIZCDNL4c
https://youtu.be/L3bpulLjykY?si=-FvwEYU_LqcypZ2y
facebook.com/trebonskanocturna
instagram.com/trebonskanocturna
9. 7. 2024, Konírna, zámek Třeboň
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU
Barocco sempre giovane
Kyungsik Shin (Jižní Korea) – viola (2. místo MHS Pražské jaro roku 2023)
Program: A. Vivaldi, G. P. Telemann, O. Respighi, M. Bruch, A. Dvořák, F. A. Hoffmeister
10. 7. 2024, Divadlo J. K. Tyla
Daniel Matejča – housle
Jan Schulmeister – klavír
Program: Sergej Rachmaninov – Moments musicaux op.16 (výběr), Fritz Kreisler – Recitativo and Scherzo op.6 pro housle sólo, Arvo Pärt – Fratres pro housle a klavír, Josef Suk – Čtyři kusy pro housle a klavír, Béla Bartók – Šest rumunských tanců
11. 7. 2024, kostel sv. Jiljí
Jiří Bárta – violoncello
Milan Paľa – housle
Jiří Kabát – viola
Program: J. S. Bach – Goldbergovské variace BWV 988 v úpravě pro smyčcové trio od Dmitrije Sitkovetského
11. 7. 2024, Tunel music bar
Libor Šmoldas – kytara
Zeurítia – zpěv
12. 7. 2024, nádvoří Městského úřadu Třeboň
Janoska Ensemble
Ondrej Janoska – housle, Roman Janoska – housle, František Janoska – klavír, Julius Darvas – kontrabas
speciální host – Arpád Janoska – zpěv
Program: J. Brahms, B. Bartók, Á. Piazzolla, J. S. Bach, F. Janoska ad.
13. 7. 2024, nádvoří Městského úřadu Třeboň
POCTA EMĚ DESTINNOVÉ
Jana Sibera – soprán
Aleš Briscein – tenor
Komorní filharmonie Pardubice
Zbyněk Müller – dirigent
Program: W.A.Mozart – Don Giovanni, Symfonie g-moll K.550, G. Rossini – Italka v Alžíru, předehra, G. Donizetti – Nápoj lásky, G. Puccini – La Bohéme
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.