PRAHA, BRNO, ČESKÉ BUDĚJOVICE, OSTRAVA, HRADEC KRÁLOVÉ: Festival francouzského filmu ke svému 20. výročí připravil velkolepou oslavu francouzské kinematografie. Hlavní část programu tvoří předpremiérová uvedení šestnácti francouzských filmových novinek. V rámci oslav přehlídka nabídne filmy z oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011 - 2016. Počátky kinematografie připomene soubor krátkých filmů Bratři Lumièrové. Pražská část festivalu promítne retrospektivu díla režiséra Jean-Pierre Melvilla.
Festival slavnostně zahájí předpremiéra velmi očekávané komedie Michela Hazanaviciuse Obávaný, která sklidila úspěch na letošním festivalu v Cannes. V tomto poutavém a vtipném zpracování jednoho období ze života a tvorby nestora francouzské kinematografie Jean-Luc Godarda podává skvělý výkon známý a oblíbený herec Louis Garrel.
V předpremiéře uvede festival i další novinky z Cannes, mezi nimiž jsou i životopisné snímky Gauguin s Vincentem Casselem v hlavní roli, Rodin s Vincentem Lindonem, či poslední film Micheala Hanekeho Happy End s Isabelle Huppert a Jean-Louis Trintignantem v hlavních rolích.
Program 20. Festivalu francouzského filmu doplní soubor krátkých filmů Bratři Lumièrové, které před více než 120 lety natočili vynálezci kinematorgrafie bratři Louis a Auguste Lumièrovi. Pásmo jejich zrestaurovaných filmů vybrali a sestavili filmoví historici Bertrand Tavernier a Thierry Frémaux.
V rámci oslav jubilejního ročníku festivalu se diváci mohou vydat také na filmy z oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011 - 2016.
Pražská část festivalu divákům nabídne retrospektivu výjimečného díla režiséra Jean-Pierre Melvilla, od jehož narození uplyne letos sto let.
Tradiční částí festivalu jsou také sekce Výběr české kritiky, Filmové hity a Večer krátkých filmů.
Doprovodná výstava Gaumont – 120 let kinematografie představí v Galerii 35 práci věhlasného filmového studia. Diváci se mohou těšit také na hudební vystoupení a francouzský trh. Průběžně sledujte oficiální stránky Festivalu a jeho stránku na Facebooku.
Tisková zpráva přiložena.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.