sobota
18. ledna 2025
svátek slaví Vladislav
Kateřina Englichová
© Archvi pořadatele



17. ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájí premiéra skladby Kryštofa Marka Krajina paměti akcentující paměť regionu, broumovskou krajinu i památky

BROUMOV: Premiérou skladby s názvem „Krajina paměti“ rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka v podání harfenistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové bude v sobotu 25. června zahájen 17. ročník festivalu Za poklady Broumovska. Na zahajovací koncert naváže dalších 12 prázdninových koncertů v kostelích broumovské skupiny a doprovodný program na konci léta. Vstupné na většinu koncertů zůstává dobrovolné – výtěžek putuje na pomoc kostelům.

25.06.2022
17:00
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Průvodním motivem 17. ročníku festivalu je „Krása dialogu“. Dialog hudby a architektury se promítne i do obsahu premiérové skladby rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě festivalu. V sobotu 25. června v 18:00 zazní v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově Markova premiéra s názvem Krajina paměti. Skladba vznikla na objednávku festivalu, a připomene výročí 300 let od úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které budou letos v červenci zařazeny mezi národní kulturní památky. Sólistku premiéry harfenistku Kateřinu Englichovou doprovodí Filharmonie Hradec Králové pod vedením Andrease Sebastiana Weisera.

 

Program koncertu:

Claude Debussy: Tance pro harfu a smyčcový orchestr (Dance sacrée – Dance profane)

Maurice Ravel: Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce

Kryštof Marek: Krajina paměti *Koncert pro harfu a malý orchestr, premiéra rezidenčního skladatele festivalu Za poklady Broumovska

Antonín Dvořák: Serenáda pro smyčce

 

„KRAJINA PAMĚTI je koncert pro harfu a komorní orchestr věnovaný vynikající české harfenistce a letošní rezidenční umělkyni festivalu Kateřině Englichové. Rezidenční skladatel festivalu, pan Kryštof Marek ho napsal na jaře roku 2022 pro hudební festival Za poklady Broumovska a jeho tři věty se vztahují k samotnému Broumovsku,“ říká Tereza Kramplová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska.

 

Názvy následujících vět uvádí skladatel Kryštof Marek následovně:

„1. věta – UZDRAVOVÁNÍ PAMĚTI – Věta vyjadřuje touhu po uzdravení paměti této krajiny, do které se promítly mnohé křivdy a mnohá bezpráví. Je podstatné to s vědomím tragických historických událostí odpustit. Brázdy paměti se stanou úrodnými pouze v případě odpuštění.  

2. věta – CESTA ZA HVĚZDOU – Věta symbolizuje cestu ke kapli s názvem Hvězda. Po vystoupání nad údolí je nám umožněn nádherný výhled do krajiny přinášející širší horizont, nadhled, uvědomění si souvislostí, ale také určitý odstup od ran historie. Jde o pomyslné putování za světlem v meditativní rovině.

3. věta – VELKÝ NÁVRAT – Věta symbolizuje sestoupení zpět do údolí od kaple Hvězda. Je to návrat do reality, ale s vědomím uskutečněného setkání se s pamětí krajiny, s lidskými osudy. Toto uvědomění přináší odvahu jít dál, odpouštět. Učí nás, že jen v případě odpuštění se naše paměť může stát úrodnou. Věta vyzdvihuje odvahu k životu, odvahu k lásce.“

 

Po zahajovacím koncertu budou každou prázdninovou sobotu následovat další vystoupení renomovaných českých i zahraničních interpretů. Festivalovým posluchačům se představí: rakouští saxofonisté Aureum Saxophone Quartett, klavírista Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto, izraelský klavírista Boris Giltburg, trumpetisté Marek Vajo a Jiří Houdek s varhaníkem Alešem Bártou, Cimbálová muzika Milana Broučka a zpěvák Václav Noid Bárta, Kateřina Englichová s pěvkyní Markétou Cukrovou, polský hornista Pawel Cal a účastníci a lektoři Letních hornových kurzů: Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, houslista Kristian Mráček s violoncellistou Davidem Pěruškou, německý klavírista Matthias Kirschnereit a slovensko-maďarský Orchestr Beliczay s hornistkou Zuzanou Rzounkovou, klarinetistou Milanem Polákem a klavíristkou Janou Goliášovou.

Na konec srpna plánuje festival pokračovat v experimentu z minulého roku v podobě Festivalového Finále – dvoudenního programu směřovaného především do areálu broumovského kláštera – národní kulturní památky. Koncentrovaný program představí kromě renomovaných umělců také regionální umělce v různých akustikách a prostředích, které nabízí samotný areál Kláštera (kostel sv. Vojtěcha, Zahrada*, Sál Dřevník). Hudební program doplní profesionálními divadelními představeními pro děti Naivního divadla Liberec a prohlídkami spojenými s hudebním vystoupením Tria Braunensis zaměřenými na otisky barokního umění v broumovském klášteře, včetně prohlídky refektáře, knihovny s mnoha vzácnými tisky a barokního kostela sv. Vojtěcha.

 

17. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, města Broumov, hlavním partnerem je společnost MND. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Státní fond kultury ČR, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Raiffeisen Leasing, Z-Trade a Kasper. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 17. ročníku festivalu jsou Radio Classic, Český rozhlas Hradec Králové, Klasikaplus.cz, Opera+, časopis Harmonie, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník, Naše Broumovsko a Místní kultura.

Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumov­ských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská his­torie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025