BYSTŘICE NAD OLŠÍ: Tradiční Legionářský marš se letos uskuteční 13. července v Památníku legionářů na hoře Polední v Bystřici nad Olší. Ten letošní je věnován především šestistému výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. V programu je zařazena krátká amatérská scénka, kdy Jan Žižka v plné zbroji uloží pod Mohylu české státnosti prsť z Vítkova. Tam husité svedli 14. 7. 1420 vítěznou bitvu s křižáky. Pod Mohylu české státnosti bude rovněž uložena prsť z Francie, z kóty 153 nacházející se severně od vesnice Chestres, která byla v říjnu 1918 obsazena Němci. V boji zde padlo 73 čs. legionářů, mezi nimi br. František Kornas, pocházející z Karviné. Prsť uloží br. Ondřej Wrzecionko, který ji dovezl z Francie, kde se loni na podzim konala legionářská pouť.
V programu je zařazen kvíz pro děti i dospělé zaměřen na historii naší vlasti, se zajímavými cenami. Hlavní projev přednese ve 12.hod. předseda ČsOL jednoty Frýdek-Místek br. PhDr. Petr Majer. V odpoledním doprovodném programu bude pokřtěn Almanach vydaný Maticí slezskou pob. spolku v Bystřici nad Olší a tombola. K poslechu bude hrát reprodukovaná hudba a je zajištěno bohaté občerstvení. Účastníci marše, kteří donesou na Mohylu české státnosti kámen, obdrží zdarma tzv. Šnejdárkův groš. K dispozici bude speciální jubilejní razítko a pohlednice. Na Polední si návštěvníci budou moci prohlédnout výstavku ke 105. výročí sedmidenní války, odhalení obnoveného sousoší čs. legionářů v Orlové a výstavku ke stému výročí Klubu českých turistů Třinec, který je
spolupořadatelem akce. Organizátoři děkuji sponzorům akce, Statutárním městu Frýdek-Místek, ČsOL, Ministerstvu obrany ČR a Krajskému vojenskému velitelství v Ostravě za poskytnutou pomoc.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.