sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Banner k akci
© Zdroj: https://www.facebook.com/Nocdivadel11. ročník Noci divadel se blíží

ČR: Největší divadelní svátek proběhne třetí listopadovou sobotu 18. 11. 2023 s podtitulem „Hoří!“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Inspirací pro letošní téma jsou výročí spojená s Národním divadlem, ale jako každý rok, i tentokrát je téma otevřené nejširšímu spektru interpretací a ztvárnění ze strany pořadatelů. Ke dni 25. 10. připravují program již desítky divadel.

18.11.2023
Autor článku: 
Matouš Danzer

Co podle českých divadel aktuálně nejvíc „Hoří!“?

Národní divadlo ve své historické budově nabídne hravý program o požární bezpečnosti „NeBEZPEČNÉ NÁRODNÍ“. Během dne bude v Anenském areálu několikrát uveden „Divadelní žár!“, interaktivní program, který ve spolupráci s uměleckými soubory Baletu, Činohry a Opery připravují lektoři ND+ „Oheň je jednoznačně vášeň, touha, nadšení, pohon, energie, teplo, žár… zahořet můžeme láskou i nenávistí“. Návštěvníci Anenského areálu také budou moct zavítat do Divadelního a Hudebního archivu ND v rámci procházky „Badatelská zákoutí“.

Pražské Studio DVA v rámci Noci divadel pořádá „GARÁŽOVÝ VÝPRODEJ“, na kterém bude možné před likvidací zachránit zajímavé kousky z vyklizených skladů a fundusu. Jak uvádí Studio DVA ve svém programu, „Cenovky v tento den ohoří na nejnižší možnou úroveň“.

Oceňovaná scéna pro současné divadlo a další druhy živého umění Divadlo X10 uvede taneční performance DEVOURER slovenské performerky a choreografky Alice Minar. Mezinárodní projekt zpracovává téma chamtivosti a je inspirovaný principy klaunské postavy a teorií černých děr. Jeho tvůrci o něm říkají „Jak se dá „já“ maximalizovat? Singularita. To je výjimečný bod. Jsem hvězda, zářím jako supernova…nebo se ze mě stala černá díra?“.

Soubor ostravského Divadla Petra Bezruče v divadelní podobě představí krátké literární útvary na téma „Hoří!“, k jejichž napsání byli vyzváni studenti. Kromě jedinečného zážitku je pro autory vybraných textů připravená také odměna.

Divadlo na cucky v Olomouci s divadelními techniky připravují průchozí workshop „Na sále Divadla na cucky HOŘÍ!“, který divákům nabídne jedinečný zážitek „Zapalte oheň přímo na sále divadla pomocí světel, zvuků a kouřostroje. Vyzkoušejte si práci se světelným i zvukovým pultem a vytvořte tak dojem ohně od úplného táboráčku po armagedon“. Součástí workshopu bude prohlídka zákulisí divadla a společná soutěž ve spolupráci s dalšími olomouckými divadelními scénami.

Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků již po jedenácté

Akce je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Přes 50 tisíc lidí v České republice najde každoročně třetí listopadovou sobotu cestu do divadla. Noc divadel v ČR je největší akcí v rámci European Theatre Night. Ohlédnutí za uplynulými ročníky akce ve fotografiích a textech nabízí česko-anglická publikace Divadlo dnem i nocí, kterou je možné zakoupit v e-shopu PROSPERO.

Změna termínu 12. ročníku

Od roku 2024 se bude Noc divadel nově konat vždy v sobotu nejbližší Světovému dni divadla. 12. ročník tedy proběhne 23. 3. 2024.

Webové stránky

Facebook

Instagram

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023