ČESKÉ BUDĚJOVICE: Jihočeskému divadlu je v tomto roce 100 let, ale nejen to, historická budova Jihočeského divadla slaví 200 let, Malé divadlo 70 let, opera a balet 60 let samostatnosti souborů. Dostatečně dobrý důvod k tomu, aby Vás Jihočeské muzeum přizvalo do tohoto uctívaného i zatracovaného světa komediantů a jejich zázraků...
V první části výstavy Vás v šesti aktech a čtyřech intermezzech seznámíme s klíčovými momenty stoleté divadelní historie a poté Vás pozveme za oponu, do magického, okouzlujícího a fascinujícího světa, kde LZE COKOLIV, protože všechno je JEN JAKO. Nechte se překvapovat, nechte se (po)vznést, přijďte si představovat a z(a)koušet… Výstava je určena pro všechny věkové kategorie. Připraveny jsou také komentované prohlídky nebo divadelní dílny pro děti i dospělé. Objednávky a rezervace lze provést na webu muzea v sekci Vzdělávání.
V divadle je možné VŠECHNO, protože všechno je JENOM JAKO. V divadle se mohou dít zázraky… V divadle můžeme se ocitnout v břiše velryby nebo v hlavě marťana, můžeme cestovat v čase tam a zase zpět, můžeme být římský císař nebo anglická královna. Anebo se klidně můžeme (PO)VZNÉST NAD KAŽDODENNOST až tak vysoko, že vidíme celých sto let jako na dlani. Dá rozum, že některé události z takového pohledu přestávají být pouhým okem viditelné, přesto dobře víme, že nezmizely...
Výstava je vhodná pro rodiny s dětmi.
Více informací najdete na webu: http://www.muzeumcb.cz/program/vystavy/100-let-jihoceskeho-divadla-kabinet-zazraku.html
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.