<p>JIHOČESKÝ KRAJ: Rozsáhlá příhraniční výstava o historii i současnosti česko-rakouských vztahů bude probíhat ve městech Bad Leonfelden – Český Krumlov – Freistadt – Vyšší Brod.</p> <p>Město Vyšší Brod, resp. Cisterciácké opatství, se v měsících dubnu až listopadu tohoto roku stane dějištěm výše jmenované výstavy. Klášter k tomu poskytne své exponáty i výstavní prostory, které ostatně svou historickou hodnotou budou nejlepší kulisou této historicky koncipované expozici z dějin obou přilehlých regionů. Podtitulem výstavy je: „Dávné stopy – Nové cesty“ a její součásti a další expozice budou ke zhlédnutí i v Českém Krumlově, sousedním Bad Leonfelden a v blízkém Freistadtu.<br />
Záštitu nad výstavou převzal první místopředseda Senátu PČR MUDr. Přemysl Sobotka a starosta Vyššího Brodu, Ing. Milan Zálešák.</p> <p>Skutečně „zlatým hřebem“ výstavy bude expozice tzv. Závišova kříže, který je svou historickou hodnotou i uměleckohistorickou cenou srovnatelný s Českými korunovačními klenoty. </p> <p>„ZÁVIŠŮV KŘÍŽ – splendor mysticus“</p> <p>V rámci 1. ZEMSKÉ VÝSTAVY JIŽNÍ ČECHY ≈ HORNÍ RAKOUSKO 2013 představí opatství Vyšší Brod legendární kříž zvaný Závišův, jenž je staven naroveň Českých korunovačních klenotů. Okázalý relikviář nechal zhotovit zřejmě uherský panovník, aby do něj uložil ostatek dřeva Svatého Kříže, na němž zemřel Ježíš Kristus. Spletitými cestami sudby se drahocenný kříž dostal do dědičného kláštera mocných Rožmberků, kde jej mniši uchovávali po dlouhá staletí v nejvyšší úctě. Za druhé světové války klenot uloupili nacisté, v době komunismu byl zestátněn a přemístěn do Prahy. Zlatý kříž posázený neobvykle vysokým počtem drahokamů a perel se však po roce 1989 společně s cisterciáky navrátil do Vyššího Brodu a za nejpřísnějších bezpečnostních podmínek bude v jižních Čechách veřejně vystaven poprvé po více než 70 letech!<br />
Těšit se můžete i na další umělecké poklady středověku a rozšířené prohlídkové trasy.</p> <p>Zdroj a více informací
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.