sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Most: vizualizace - kavárna, Rehwaldt-Hoffman
© Zdroj: Nadace Proměny Karla Komárka



Život do parku Střed v Mostě vrátí architekti Rehwaldt a Hoffman

MOST: Architektonická soutěž o Cenu Nadace Proměny na obnovu parku Střed v Mostě má vítěze. Z pětice soutěžních návrhů porotu nejvíce zaujalo řešení, které přinesl tým architektů a krajinářů kolem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana.

Autor článku: 
Jana Říhová

„Architektonická soutěž na obnovu parku Střed je v Mostě první vlaštovkou ve způsobu navrhování veřejného prostoru, navíc vůbec poprvé připravenou ve spolupráci s veřejností. Věřím, že Mostu přinese víc, než vysněnou obnovu parku,“ uvedl Luboš Veselý z vedení Nadace Proměny Karla Komárka, která soutěž financuje jako součást projektové podpory městu.

„Naším záměrem bylo udělat z parku znovu živé místo s jedinečnou zelení, udržitelnými vodními prvky a potřebným zázemím pro setkávání. Tyto potřeby vítězné řešení naplňuje, vyrovnává se i s rizikem vandalismu a s tím, abychom zvládli udržet provoz parku do budoucna,“ okomentoval výsledek soutěže primátor města Mostu Jan Paparega.

„Vítězný koncept jsme ocenili hlavně za čisté krajinářské řešení, které v omezené podobě oživuje původní srdce parku s fontánou a citlivě je doplňuje o nové architektonické prvky. Návrh zároveň nejlépe naplnil zadaná soutěžní kritéria,“ shrnul verdikt soutěžní poroty její předseda Ing. arch. Petr Lešek.

Řešení, navržené týmem Tilla Rehwaldta a Patrika Hoffmana, využívá terénních modelací v podobě teras, vzájemně provázaných cestami. Původní kaskádu vodních prvků zachovává z ekonomických důvodů jen částečně. Dva z vodních prvků ve středu parku nahrazuje pódiem pro menší kulturní akce a kavárnou s různými možnostmi posezení. V blízkosti kavárny architekti umísťují hřiště pro nejmenší děti a další atraktivní prvky pro dospělé a seniory. Další multifunkční plocha hřiště s pobytovými schody propojuje park se stadionem. V oblasti sportoviště a dětského hřiště je uvažován kamerový systém. Návrh počítá i se zázemím pro správce.

Park je řešen tak, aby nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. Veškerý mobiliář, hřiště a objekty pracují s rizikem vandalismu, dají se snadno čistit a opravit. Důležitou součástí návrhu je i hospodaření s dešťovou vodou. Kácet se bude minimálně, další stromy se dosadí. Umělecká díla v parku zůstanou zachována.

V soutěžní porotě, která všech pět návrhů hodnotila, zasedli vedle zástupců města a nadace také nezávislí architekti, urbanisté a krajináři. O pořadí rozhodla porota takto:

1. místo: Dipl. Ing. Till Rehwaldt + Ing. arch. Patrik Hoffman
2. místo: Land05 & gogolák + grasse
3. místo: fbcc architecture + URBAN WATER + SVIS TCE + doc. Ing. arch. Petr Vorlík
3. místo: SheArchitect + Skupina UAII + Partero
Bez ocenění: Jakub Chvojka

Kromě kvality celkového architektonicko-krajinářského pojetí porotci hodnotili způsob, jakým architekti zohlednili požadavky veřejnosti, partnerů a dotčených orgánů, ale také udržitelnost a ekonomickou náročnost celého projektu.

Všechny soutěžní návrhy si bude možné prohlédnout vzhledem k epidemiologickým opatřením v průběhu dubna on-line na www.nadace-promeny.cz. Původně plánovaná výstava v obchodním domě Central, stejně jako oficiální představení vítězného návrhu a otevřená diskuse architektů s občany se přesouvá na přelom srpna/září.  

→  více o architektonické soutěži Cena Nadace Proměny 2019

Další harmonogram projektu předpokládá zpracování jednotlivých stupňů projektové dokumentace, se zahájením stavebních a vegetačních úprav by se proto mělo začít nejdříve v roce 2021. Otevření parku se plánuje v roce 2022.

Projekt znovuzrození parku Střed v Mostě podpoří Nadace Proměny Karla Komárka částkou 25 mil. korun. Celkové předpokládané náklady činí 60 miliónů korun.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024