pondělí
20. května 2019
Svátek slaví: Zbyšek
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleXIX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě

Praha: O víkendu 26. a 27. května se koná XIX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě - letošní mimořádný program se vztahuje hned ke dvěma významným výročím: dvě stě let od založení Národního muzea a sté výročí vzniku Československé republiky.

od 26.05.2018 do 27.05.2018
Autor článku: 
Pavlína Čermáková

"Rádi bychom připomněli vklady, které přinesla doba první československé republiky, formovaná osobností prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka. Program proto věnujeme rodnému kraji TGM – Slovácku, " uvedla za pořadatele Pavlína Černáková, vedoucí útvaru ARTAMA (NIPOS)..

Zahrada Kinských bude v sobotu a neděli odpoledne patřit významným folklorním souborům ze Slovácka.

V sobotu v 15 h zahájí slavnost pořad Prezident Masaryk a regiony s unikátními ukázkami krojů a fotografií z cest TGM.

V 17 h na otevřené scéně na terase Musaionu se v pořadu Pocta Slovácku představí výjimečné slovácké folklorní soubory: Cimbálová muzika Danaj s Malou taneční skupinou ze Strážnice, Cimbálová muzika Petra Galečky z Horňácka, Břeclavan z Břeclavi, Kyjovánek z Kyjova a ze slovenské strany přijede folklorní soubor Kopa z Myjavy.

Na program naváže od 20 h beseda u cimbálu s účastí pozvaných muzik a volnou zábavou návštěvníků se zpěvem a tancem.

Neděle bude věnována široké folklorní umělecké tvorbě inspirované tradiční lidovou kulturou Slovácka. V pořadu nazvaném Nedělní dostaveníčko v Kinské vystoupí od 14.30 h Cimbálová muzika Petra Galečky z Horňácka, Břeclavan z Břeclavi a folklorní soubor Kopa z Myjavy.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019