úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleXIX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě

Praha: O víkendu 26. a 27. května se koná XIX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě - letošní mimořádný program se vztahuje hned ke dvěma významným výročím: dvě stě let od založení Národního muzea a sté výročí vzniku Československé republiky.

od 26.05.2018 do 27.05.2018
Autor článku: 
Pavlína Čermáková

"Rádi bychom připomněli vklady, které přinesla doba první československé republiky, formovaná osobností prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka. Program proto věnujeme rodnému kraji TGM – Slovácku, " uvedla za pořadatele Pavlína Černáková, vedoucí útvaru ARTAMA (NIPOS)..

Zahrada Kinských bude v sobotu a neděli odpoledne patřit významným folklorním souborům ze Slovácka.

V sobotu v 15 h zahájí slavnost pořad Prezident Masaryk a regiony s unikátními ukázkami krojů a fotografií z cest TGM.

V 17 h na otevřené scéně na terase Musaionu se v pořadu Pocta Slovácku představí výjimečné slovácké folklorní soubory: Cimbálová muzika Danaj s Malou taneční skupinou ze Strážnice, Cimbálová muzika Petra Galečky z Horňácka, Břeclavan z Břeclavi, Kyjovánek z Kyjova a ze slovenské strany přijede folklorní soubor Kopa z Myjavy.

Na program naváže od 20 h beseda u cimbálu s účastí pozvaných muzik a volnou zábavou návštěvníků se zpěvem a tancem.

Neděle bude věnována široké folklorní umělecké tvorbě inspirované tradiční lidovou kulturou Slovácka. V pořadu nazvaném Nedělní dostaveníčko v Kinské vystoupí od 14.30 h Cimbálová muzika Petra Galečky z Horňácka, Břeclavan z Břeclavi a folklorní soubor Kopa z Myjavy.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019