pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleXIX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě

Praha: O víkendu 26. a 27. května se koná XIX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě - letošní mimořádný program se vztahuje hned ke dvěma významným výročím: dvě stě let od založení Národního muzea a sté výročí vzniku Československé republiky.

od 26.05.2018 do 27.05.2018
Autor článku: 
Pavlína Čermáková

"Rádi bychom připomněli vklady, které přinesla doba první československé republiky, formovaná osobností prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka. Program proto věnujeme rodnému kraji TGM – Slovácku, " uvedla za pořadatele Pavlína Černáková, vedoucí útvaru ARTAMA (NIPOS)..

Zahrada Kinských bude v sobotu a neděli odpoledne patřit významným folklorním souborům ze Slovácka.

V sobotu v 15 h zahájí slavnost pořad Prezident Masaryk a regiony s unikátními ukázkami krojů a fotografií z cest TGM.

V 17 h na otevřené scéně na terase Musaionu se v pořadu Pocta Slovácku představí výjimečné slovácké folklorní soubory: Cimbálová muzika Danaj s Malou taneční skupinou ze Strážnice, Cimbálová muzika Petra Galečky z Horňácka, Břeclavan z Břeclavi, Kyjovánek z Kyjova a ze slovenské strany přijede folklorní soubor Kopa z Myjavy.

Na program naváže od 20 h beseda u cimbálu s účastí pozvaných muzik a volnou zábavou návštěvníků se zpěvem a tancem.

Neděle bude věnována široké folklorní umělecké tvorbě inspirované tradiční lidovou kulturou Slovácka. V pořadu nazvaném Nedělní dostaveníčko v Kinské vystoupí od 14.30 h Cimbálová muzika Petra Galečky z Horňácka, Břeclavan z Břeclavi a folklorní soubor Kopa z Myjavy.

Mohlo by vás také zajímat...

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018