pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
plakát výstavy
© zdroj: http://www.muzeumbystricko.cz/



Výstava Zhořování jako vzpomínka na profesora Zhoře

BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM: Výstava Zhořování byla zahájena 15. července v Půdní galerii Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem. Práce téměř čtyřiceti autorů, které spojuje výrazná osobnost profesora Zhoře, zde budou k vidění do 29. září 2017. Kurátorkou výstavy je Irma Charvátová, odborný dohled převzal Radek Horáček, Zhořův žák a nástupce na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 

od 15.07.2017 do 29.09.2017
Autor článku: 
ika

Všichni vystavující se účastnili v 70. a 80. letech minulého století Zhořovy Školy výtvarného myšlení, tedy výtvarných kurzů, seminářů a workshopů zaměřených na soudobé výtvarné umění.

Byli to neprofesionální výtvarníci z různých povolání od dělnických po akademické, studenti i senioři. Vysokoškolský pedagog Igor Zhoř v té době musel nedobrovolně opustit Pedagogickou fakultu UJEP v Brně, kde učil na katedře výtvarné výchovy. Oblast amatérské výtvarné tvorby mu po dvacet let nahrazovala jeho vlastní studenty.

Na školeních a plenérech, které organizovala okresní kulturní střediska Blansko, Prostějov, Uherské Hradiště, Žďár nad Sázavou a Krajské kulturní středisko v Brně, mohl uplatnit svou erudici a jeho „terénní“ studenti s nadšením a zaujetím plnili výtvarné úkoly a vzdělávali se i teoreticky. Mnozí se pak zařadili i mezi výkonné umělce, ostatním zůstala láska k výtvarnému umění a pochopení pro jeho proměny. Nyní se scházejí na společné výstavě v roce dvacátého výročí odchodu jejich respektovaného učitele.

„Kdybych neznala Igora Zhoře, nevěřila bych, že se dá výtvarná výchova učit. Jeho pojetí spočívalo v informovanosti a vysvětlování různých autorských přístupů, v jejich začlenění do kontextu, v chápání výtvarné práce jako názoru. Vzdělaný charismatický muž, skvělý pedagog, pozitivní osobnost. Založili jsme výtvarné studio mladých, navštěvovali jsme ateliéry malířů, sochařů i restaurátorů, přibývalo výstav, besed, setkání. Pro mne osobně to byl zásah, jemuž vděčím i za inspiraci v pozdější vlastní pedagogické práci ve výtvarném oboru ZUŠ Blansko,“ říká kurátorka výstavy Irma Charvátová.

Blanensko na výstavě reprezentují: A. Bárta, A. Jandáková, E. Holoušová, I. Charvátová, J. Šimkůj, B. Nečas, P. Hamerská, P. Graham, V. Kovářová a M. Manoušek.

Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 8 do 11:30 a od 12:30 do 16:00 hodin.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024