pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
z výstavy
© zdroj: www.zadluzenedeti.czVýstava Zadlužené děti je v Plzni

PLZEŇ: Českou republikou od začátku dubna hýbe kampaň Zadlužené děti, kterou ve spolupráci s agenturou VMLY&R spustila organizace Člověk v tísni. Setkat se s ní mohou lidé v těchto dnech také na několika místech v Plzni, kde žije nejvíce dětí s exekucí. „Jde o instalaci ikonických hraček omotaných exekuční páskou doprovázenou příběhy konkrétních dětí," upřesňuje Aleš Kavalír, ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni.

od 13.05.2019 do 24.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Od 13. do 17. května bude k vidění v horním vestibulu hlavního vlakového nádraží a od 17. do 24. května ji mohou zhlédnout návštěvníci plzeňské Techmanie.

V České republice čelí exekucím tisíce dětí a mladistvých a další desetitisíce dnes již dospělých lidí si dluhy přinesly z dětství. Jedná se zejména o pokuty za jízdy na černo, za nezaplacené poplatky za komunální odpad, dluhy v knihovně či faktury za telekomunikační služby. Cílem kampaně je upozornit širokou veřejnost na novelu občanského zákoníku a pozměňovací návrh insolvenčního zákona, které mohou situaci dětských dlužníků vyřešit. „Dobrá zpráva je, že novelu občanského zákoníku, která počítá s tím, že dluhy dětí do 15 let by měly přecházet v okamžiku jejich vzniku na zákonné zástupce, v minulém týdnu podpořila vláda,“ doplňuje Kavalír. Aktuálně běžící exekuce pak může pomoci vyřešit oddlužení dítěte. V současné chvíli má Poslanecká sněmovna na stole pozměňovací návrh novely insolvenčního zákona, který může děti zařadit do tzv. privilegované skupiny dlužníků, stejně jako je tomu například u starobních a invalidních důchodců. Jejich oddlužení by tak bylo možné do tří let a bez nutnosti splatit stanovenou část dluhů.

Nejvíce dětí s exekucí žije v Plzni

Nejvyšší počet dětí v exekuci není zrovna prvenství, na které by mohlo být město hrdé. Většina exekucí zde vznikla díky postupu Plzeňských městských dopravních podniků za pokuty za jízdu na černo. Rodiče, kteří o vzniklém dluhu mnohdy ani nevěděli, za děti nezaplatili pokutu a nereagovali na následnou výzvu k zaplacení a postupem času dluh narostl z nezaplacené jízdenky do řádově desetitisíců korun.  

Od začátku kampaně se k dětským dluhům postavila čelem řada měst. Praha nechá vypracovat seznam dětských dlužníků do 15 let vůči městu a městským organizacím a u těchto dluhů zastaví exekuce a odpustí příslušenství. Jejich příklad následovalo město Ústí nad Labem, ale přidává se také Plzeň. „V tuto chvíli prověřujeme, kde všude mohly historicky dětské dluhy vzniknout. Již jsme se však dohodli, že Rada města zadá dopravnímu podniku zahájení všech kroků k zastavení exekucí, včetně odpuštění příslušenství, které vznikly na pohledávkách dětí do 15 let. Znamená to tedy, že je jedno, kolik je dotyčnému dnes, ale podstatné je to, v jakém věku jeho dluh vznikl,“ sdělil Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Pokud Vás k jednotlivým novelám zajímá více, sledujte stránku www.zadluzenedeti.cz a po vyplnění kontaktního formuláře budete pravidelně informováni o veškerém dění, které se jich dotýká.

Zdroj: Mgr. Tereza Králová, Člověk v tísni, o. p. s., regionální pobočka v Plzeňském kraji

www.clovekvtisni.cz/plzen

www.zadluzenedeti.cz

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020