neděle
19. května 2019
Svátek slaví: Ivo
z výstavy
© zdroj: www.zadluzenedeti.czVýstava Zadlužené děti je v Plzni

PLZEŇ: Českou republikou od začátku dubna hýbe kampaň Zadlužené děti, kterou ve spolupráci s agenturou VMLY&R spustila organizace Člověk v tísni. Setkat se s ní mohou lidé v těchto dnech také na několika místech v Plzni, kde žije nejvíce dětí s exekucí. „Jde o instalaci ikonických hraček omotaných exekuční páskou doprovázenou příběhy konkrétních dětí," upřesňuje Aleš Kavalír, ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni.

od 13.05.2019 do 24.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Od 13. do 17. května bude k vidění v horním vestibulu hlavního vlakového nádraží a od 17. do 24. května ji mohou zhlédnout návštěvníci plzeňské Techmanie.

V České republice čelí exekucím tisíce dětí a mladistvých a další desetitisíce dnes již dospělých lidí si dluhy přinesly z dětství. Jedná se zejména o pokuty za jízdy na černo, za nezaplacené poplatky za komunální odpad, dluhy v knihovně či faktury za telekomunikační služby. Cílem kampaně je upozornit širokou veřejnost na novelu občanského zákoníku a pozměňovací návrh insolvenčního zákona, které mohou situaci dětských dlužníků vyřešit. „Dobrá zpráva je, že novelu občanského zákoníku, která počítá s tím, že dluhy dětí do 15 let by měly přecházet v okamžiku jejich vzniku na zákonné zástupce, v minulém týdnu podpořila vláda,“ doplňuje Kavalír. Aktuálně běžící exekuce pak může pomoci vyřešit oddlužení dítěte. V současné chvíli má Poslanecká sněmovna na stole pozměňovací návrh novely insolvenčního zákona, který může děti zařadit do tzv. privilegované skupiny dlužníků, stejně jako je tomu například u starobních a invalidních důchodců. Jejich oddlužení by tak bylo možné do tří let a bez nutnosti splatit stanovenou část dluhů.

Nejvíce dětí s exekucí žije v Plzni

Nejvyšší počet dětí v exekuci není zrovna prvenství, na které by mohlo být město hrdé. Většina exekucí zde vznikla díky postupu Plzeňských městských dopravních podniků za pokuty za jízdu na černo. Rodiče, kteří o vzniklém dluhu mnohdy ani nevěděli, za děti nezaplatili pokutu a nereagovali na následnou výzvu k zaplacení a postupem času dluh narostl z nezaplacené jízdenky do řádově desetitisíců korun.  

Od začátku kampaně se k dětským dluhům postavila čelem řada měst. Praha nechá vypracovat seznam dětských dlužníků do 15 let vůči městu a městským organizacím a u těchto dluhů zastaví exekuce a odpustí příslušenství. Jejich příklad následovalo město Ústí nad Labem, ale přidává se také Plzeň. „V tuto chvíli prověřujeme, kde všude mohly historicky dětské dluhy vzniknout. Již jsme se však dohodli, že Rada města zadá dopravnímu podniku zahájení všech kroků k zastavení exekucí, včetně odpuštění příslušenství, které vznikly na pohledávkách dětí do 15 let. Znamená to tedy, že je jedno, kolik je dotyčnému dnes, ale podstatné je to, v jakém věku jeho dluh vznikl,“ sdělil Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Pokud Vás k jednotlivým novelám zajímá více, sledujte stránku www.zadluzenedeti.cz a po vyplnění kontaktního formuláře budete pravidelně informováni o veškerém dění, které se jich dotýká.

Zdroj: Mgr. Tereza Králová, Člověk v tísni, o. p. s., regionální pobočka v Plzeňském kraji

www.clovekvtisni.cz/plzen

www.zadluzenedeti.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019