sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
z výstavy
© zdroj: www.zadluzenedeti.czVýstava Zadlužené děti je v Plzni

PLZEŇ: Českou republikou od začátku dubna hýbe kampaň Zadlužené děti, kterou ve spolupráci s agenturou VMLY&R spustila organizace Člověk v tísni. Setkat se s ní mohou lidé v těchto dnech také na několika místech v Plzni, kde žije nejvíce dětí s exekucí. „Jde o instalaci ikonických hraček omotaných exekuční páskou doprovázenou příběhy konkrétních dětí," upřesňuje Aleš Kavalír, ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni.

od 13.05.2019 do 24.05.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Od 13. do 17. května bude k vidění v horním vestibulu hlavního vlakového nádraží a od 17. do 24. května ji mohou zhlédnout návštěvníci plzeňské Techmanie.

V České republice čelí exekucím tisíce dětí a mladistvých a další desetitisíce dnes již dospělých lidí si dluhy přinesly z dětství. Jedná se zejména o pokuty za jízdy na černo, za nezaplacené poplatky za komunální odpad, dluhy v knihovně či faktury za telekomunikační služby. Cílem kampaně je upozornit širokou veřejnost na novelu občanského zákoníku a pozměňovací návrh insolvenčního zákona, které mohou situaci dětských dlužníků vyřešit. „Dobrá zpráva je, že novelu občanského zákoníku, která počítá s tím, že dluhy dětí do 15 let by měly přecházet v okamžiku jejich vzniku na zákonné zástupce, v minulém týdnu podpořila vláda,“ doplňuje Kavalír. Aktuálně běžící exekuce pak může pomoci vyřešit oddlužení dítěte. V současné chvíli má Poslanecká sněmovna na stole pozměňovací návrh novely insolvenčního zákona, který může děti zařadit do tzv. privilegované skupiny dlužníků, stejně jako je tomu například u starobních a invalidních důchodců. Jejich oddlužení by tak bylo možné do tří let a bez nutnosti splatit stanovenou část dluhů.

Nejvíce dětí s exekucí žije v Plzni

Nejvyšší počet dětí v exekuci není zrovna prvenství, na které by mohlo být město hrdé. Většina exekucí zde vznikla díky postupu Plzeňských městských dopravních podniků za pokuty za jízdu na černo. Rodiče, kteří o vzniklém dluhu mnohdy ani nevěděli, za děti nezaplatili pokutu a nereagovali na následnou výzvu k zaplacení a postupem času dluh narostl z nezaplacené jízdenky do řádově desetitisíců korun.  

Od začátku kampaně se k dětským dluhům postavila čelem řada měst. Praha nechá vypracovat seznam dětských dlužníků do 15 let vůči městu a městským organizacím a u těchto dluhů zastaví exekuce a odpustí příslušenství. Jejich příklad následovalo město Ústí nad Labem, ale přidává se také Plzeň. „V tuto chvíli prověřujeme, kde všude mohly historicky dětské dluhy vzniknout. Již jsme se však dohodli, že Rada města zadá dopravnímu podniku zahájení všech kroků k zastavení exekucí, včetně odpuštění příslušenství, které vznikly na pohledávkách dětí do 15 let. Znamená to tedy, že je jedno, kolik je dotyčnému dnes, ale podstatné je to, v jakém věku jeho dluh vznikl,“ sdělil Michal Vozobule, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Pokud Vás k jednotlivým novelám zajímá více, sledujte stránku www.zadluzenedeti.cz a po vyplnění kontaktního formuláře budete pravidelně informováni o veškerém dění, které se jich dotýká.

Zdroj: Mgr. Tereza Králová, Člověk v tísni, o. p. s., regionální pobočka v Plzeňském kraji

www.clovekvtisni.cz/plzen

www.zadluzenedeti.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019