sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© Plakát



Výstava o malých dějinách jílovského školství

JÍLOVÉ U PRAHY: Na výstavu se vstupuje po točitých dřevěných schodech, na jejichž konci sleduje příchozí bájná postava alchymisty.  E. Kellye se jmenoval a údajně zemřel v r. 1592. Z  rozložených písemností vyplývá, že ovládal teleportaci. Ta mu umožnila přesunout se na jednu z nejbližších planet.

od 04.02.2017 do 30.06.2017
Autor článku: 
Jaromír Košťák

Hala pro vernisáž byla zaplněna. Školní lavice, jež pamatovaly dobu před sto lety, byly obsazeny dříve narozenými. Kupodivu vydržely  nadváhu a rozměry sedících, kteří  uctivě naslouchali nejspíš prvňáčkům a jejich roztomilému zpěvu pod taktovkou půvabné osoby. Vše ostatní připomínalo školu s  tehdejšími obrazy, psacími potřebami v podobě husího brka a inkoustu ve skleněných nádobkách v důmyslných otvorech horní  části lavice. Protože výstava počítá s návštěvou školních výprav do 30. června, už při zahájení byly připraveny papíry s drobnými úkoly, aby poznávání bylo spojeno s hrou. Starší návštěvníky možná zaujmou názorné trojrozměrné pomůcky, které byly uloženy do zasklených vitrín v sousední místnosti. Měly podobu vycpanin  opeřenců, učebnic – katechismus, krasopis, tehdejších pomůcek jako stereoskop, wattmetr či model lidského ucha … Nechyběly ani tehdejší úřední písemnosti jako třídní výkaz, školní zpráva čili vysvědčení z roku 1944, z dob pozdějších pak jedna z prvních žákovských knížek s unikátními zápisy pro rodiče.

 

Písemné vzpomínky pod sklem

Ty školní počínají rokem z r. 1353 informací, že choť  školního rektora si koupila v Praze pěkný dům. Nebo - po staletí existovaly tzv. školy triviální, v nichž se učilo psát, číst a počítat. Ty stávaly v blízkosti fary a honosily se bytem pro rektora a cimérkou pro podučitele. Farář tenkrát dohlížel na chod školy. Z let 1379 - 1380 je připomenuto jméno prvního z nich. Jinde  se objevuje stížnost, že rektor chodí ve světských šatech, po vyučování vstupuje do šenkovních domů a hraje v kostky. Zřejmě nikoliv pouhé nařčení končilo slibem dotyčného, že se polepší. A ještě letopočet 1691. Město postavilo na náměstí v blízkosti dnešního parku přízemní dřevěnou školu, která sloužila sto let. Od r. 1874 sídlila obecná škola v dnešní budově muzea. Chodilo sem 500 žáků a učitelský sbor byl sedmičlenný! Začátek a konec hodiny oznamoval zvon, který obsluhoval školník.  

 

Několik osobností

Informace pod sklem začínají Vincencem Jindřichem, jenž přišel do Jílového koncem 50. let 19. století. Dneska bychom řekli, že se zapojil do společenského života. Jeho zásluhou vznikl divadelní spolek. Dával hodiny tance a společenského chování pro mládež i dospělé. Úspěšně si počínal mezi hasiči, ale také v tehdejší záložně. Možná někoho překvapí, že druhou připomínanou postavou je školník J. Škobis, který tady působil od r. 1926 do konce války a bydlel v dnešní pokladně muzea. Tenkrát to byla vlastně škola neškola. Chyběla tělocvična, upravené místo pro cvičení venku. Vytápění tříd bylo kamny v každé třídě. V nich zatopil, nanosil topivo a po vyučování vyvětral. Také pravidelně udržoval dřevěnou podlahu olejovým nátěrem. K jeho povinnostem ovšem patřilo navíc stravování dětí. Tedy jen polévkami, které vařila jeho paní.
Z ostatních postav školy našich prababiček si připomeňme odborného učitele, jehož jméno znělo poněkud nezvykle – Bakule. Byl to synovec známého  ředitele pražského Jedličkova ústavu.  Do Jílového přišel před 2. světovou válkou.  Úspěšně se staral  o zahrady,  a to školní i vlastní. V roce 1942 se stal předsedou odbočky Českomoravské jednoty ovocnářské. Staral se o vše, co s tím souviselo, a to od nákupu stromů, keřů až po umělá hnojiva. Vynikl  také jako organizátor poznávacích zájezdů. Když nadešel jeho důchodový věk, pokračoval ve školní jídelně jako vedoucí včetně starosti o finance.

 

Krátké zakončení

Postavy jílovského školství připomenuté na výstavě mají své pokračování, byť v jiné podobě. V samotném muzeu pro blížící se jednodenní školní výlety historii těžby zlata včetně skutečné podoby tohoto vzácného kovu, ale třeba také vorařství. Nedaleko, ale stále v rajonu města pak převoz přes Sázavu na pramici, pohled na železniční viadukt, po němž vjíždí Posázavský Pacifik do legendárních tunelů s tajnou německou výrobou na konci 2. světové války či nedaleký vstup do jednoho ze zlatohorních dolů.   

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024