pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Z vernisáže výstavy
© Adriana JarošováVýstava 100py republiky se představuje v Depo2015

PLZEŇ: Výstavu zahájili autoři výstavy společně s náměstkyní ministra kultury Petrou Smolíkovou a primátorem města Martinem Zrzaveckým a prvním náměstkem primátora Martinem Baxou, do jehož gesce oblast kultury spadá. ​​

 

 

Autor článku: 
luk

Sto let Československé republiky představuje výstava 100PY s podtitulem Sto let republiky očima pěti generací, která je k vidění do konce října 2018 v plzeňském DEPO2015. 

„V úvodu bych především rád poděkoval tvůrcům výstavy a všem, kteří se na ní podíleli. Výstava nám připomíná zcela zásadní milníky, které zažila naše republika. Město Plzeň je partnerem výstavy, která se koná v rámci projektu Kde domov můj a patří ke stěžejním akcím oslav stého výročí založení Československa v Plzni,“ uvedl Martin Zrzavecký.

„Výstava 100PY nám přibližuje, jak velké i malé dějiny prošly Plzní za posledních sto let, a to na pozadí života pěti generací občanů našeho města. Zcela zásadní v jednom století fungujícím československém státu byly především takzvané osmičkové roky – 1918, 1938, 1948 a 1968. Bezpochyby se tyto velké události promítly do našich dějin města,“ uvedl Martin Baxa a dodal: „Je potřeba si neustále dané historické milníky připomínat, a především pak mladším generacím. Věřím, že na příběhu fiktivní plzeňské rodiny a některých artefaktů dané doby budou zásadní okamžiky sta let života Československa pro mladou generaci bližší a pochopitelnější.“

Výstava 100PY se skládá ze třech samostatných částí. První přibližuje na historických faktech prostřednictvím fotografií, textů a archivních videozáznamů klíčové události posledního sta let Československa a jejich projekci do událostí v Plzni. Druhá část výstavy dodává historickým událostem osobní rozměr – na půdorysu pěti generací fiktivní rodiny Němcových bude mít návštěvník možnost sledovat v zážitkových expozicích osudy a dilemata, které tvořily „malé dějiny“ konkrétních lidí. Příběh rodiny Němcových pro výstavu napsal spisovatel Vratislav Maňák.

Třetí část výstavy se koná na nádvoří DEPO2015. Jako velké lapidárium ve veřejném prostoru ukáže sochy a další artefakty, které obraz doby krášlily nebo naopak strašily ulice a náměstí. Průvodcem výstavou je plzeňský rodák, herec Václav Neužil.

„Výstavě 100PY bych popřál, aby byla přinejmenším tak úspěšná jako předchozí unikátní výstava Plzeňské rodinné fotoalbum, pro které se v roce 2015 podařilo získat 4500 fotografií. Pomocí nich došlo k dokumentování běžného života obyvatel Plzně i historických událostí,“ doplnil první náměstek primátora Martin Baxa. 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Živé umění
Články a komentáře
21.06.2018