pátek
22. února 2019
Svátek slaví: Petr
Z vernisáže výstavy
© Adriana JarošováVýstava 100py republiky se představuje v Depo2015

PLZEŇ: Výstavu zahájili autoři výstavy společně s náměstkyní ministra kultury Petrou Smolíkovou a primátorem města Martinem Zrzaveckým a prvním náměstkem primátora Martinem Baxou, do jehož gesce oblast kultury spadá. ​​

 

 

Autor článku: 
luk

Sto let Československé republiky představuje výstava 100PY s podtitulem Sto let republiky očima pěti generací, která je k vidění do konce října 2018 v plzeňském DEPO2015. 

„V úvodu bych především rád poděkoval tvůrcům výstavy a všem, kteří se na ní podíleli. Výstava nám připomíná zcela zásadní milníky, které zažila naše republika. Město Plzeň je partnerem výstavy, která se koná v rámci projektu Kde domov můj a patří ke stěžejním akcím oslav stého výročí založení Československa v Plzni,“ uvedl Martin Zrzavecký.

„Výstava 100PY nám přibližuje, jak velké i malé dějiny prošly Plzní za posledních sto let, a to na pozadí života pěti generací občanů našeho města. Zcela zásadní v jednom století fungujícím československém státu byly především takzvané osmičkové roky – 1918, 1938, 1948 a 1968. Bezpochyby se tyto velké události promítly do našich dějin města,“ uvedl Martin Baxa a dodal: „Je potřeba si neustále dané historické milníky připomínat, a především pak mladším generacím. Věřím, že na příběhu fiktivní plzeňské rodiny a některých artefaktů dané doby budou zásadní okamžiky sta let života Československa pro mladou generaci bližší a pochopitelnější.“

Výstava 100PY se skládá ze třech samostatných částí. První přibližuje na historických faktech prostřednictvím fotografií, textů a archivních videozáznamů klíčové události posledního sta let Československa a jejich projekci do událostí v Plzni. Druhá část výstavy dodává historickým událostem osobní rozměr – na půdorysu pěti generací fiktivní rodiny Němcových bude mít návštěvník možnost sledovat v zážitkových expozicích osudy a dilemata, které tvořily „malé dějiny“ konkrétních lidí. Příběh rodiny Němcových pro výstavu napsal spisovatel Vratislav Maňák.

Třetí část výstavy se koná na nádvoří DEPO2015. Jako velké lapidárium ve veřejném prostoru ukáže sochy a další artefakty, které obraz doby krášlily nebo naopak strašily ulice a náměstí. Průvodcem výstavou je plzeňský rodák, herec Václav Neužil.

„Výstavě 100PY bych popřál, aby byla přinejmenším tak úspěšná jako předchozí unikátní výstava Plzeňské rodinné fotoalbum, pro které se v roce 2015 podařilo získat 4500 fotografií. Pomocí nich došlo k dokumentování běžného života obyvatel Plzně i historických událostí,“ doplnil první náměstek primátora Martin Baxa. 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S teplými dny se na cyklistické stezky vrací první nadšenci tohoto sportu. Cyklistů, milovníků jízdy na kolech a výletů spojených nejen s poznáváním krajiny, ale také s fyzickou aktivitou stále roste. Cyklisté vyrážejí do různých koutů naší krásné země, aby navštívili a poznali zajímavá místa. Velkým zpestřením bude určitě mapa, která ukáže nejen značenou trasu, ale i další možnosti výletů a zajímavostí v okolí.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.02.2019

PRAHA: Mezinárodní veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD je nejvýznamnější akci svého druhu nejen v České republice, ale i v regionu střední Evropy. I v roce 2019 se na veletrhu představí téměř celý svět. Chybět nebudou národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací, jako Ameriky, Asie nebo Afriky. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.02.2019

VŠESTARY: Areál Archeoparku pravěku ve Všestarech je unikátní komplexně fungující archeopark, který svým návštěvníkům nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů. Archeopark je určen pro všechny, kteří si chtějí vyzkoušet pravěk „na vlastní kůži“.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Pozvánka na výlet
21.02.2019

ČR: Projekt Wander Book představuje ucelenou a stále se rozvíjející informační síť, ve které najdete zajímavosti nejen z oblasti turistiky, ale také kultury, sportu či gastronomie. Hlavním cílem projektu je podpořit vášeň k turistice, motivovat k cestování a usnadnit objevování nových míst s možností zaznamenat si své zážitky.

 

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.02.2019