úterý
19. března 2024
svátek slaví Josef
Z vernisáže výstavy
© Adriana Jarošová



Výstava 100py republiky se představuje v Depo2015

PLZEŇ: Výstavu zahájili autoři výstavy společně s náměstkyní ministra kultury Petrou Smolíkovou a primátorem města Martinem Zrzaveckým a prvním náměstkem primátora Martinem Baxou, do jehož gesce oblast kultury spadá. ​​

 

 

Autor článku: 
luk

Sto let Československé republiky představuje výstava 100PY s podtitulem Sto let republiky očima pěti generací, která je k vidění do konce října 2018 v plzeňském DEPO2015. 

„V úvodu bych především rád poděkoval tvůrcům výstavy a všem, kteří se na ní podíleli. Výstava nám připomíná zcela zásadní milníky, které zažila naše republika. Město Plzeň je partnerem výstavy, která se koná v rámci projektu Kde domov můj a patří ke stěžejním akcím oslav stého výročí založení Československa v Plzni,“ uvedl Martin Zrzavecký.

„Výstava 100PY nám přibližuje, jak velké i malé dějiny prošly Plzní za posledních sto let, a to na pozadí života pěti generací občanů našeho města. Zcela zásadní v jednom století fungujícím československém státu byly především takzvané osmičkové roky – 1918, 1938, 1948 a 1968. Bezpochyby se tyto velké události promítly do našich dějin města,“ uvedl Martin Baxa a dodal: „Je potřeba si neustále dané historické milníky připomínat, a především pak mladším generacím. Věřím, že na příběhu fiktivní plzeňské rodiny a některých artefaktů dané doby budou zásadní okamžiky sta let života Československa pro mladou generaci bližší a pochopitelnější.“

Výstava 100PY se skládá ze třech samostatných částí. První přibližuje na historických faktech prostřednictvím fotografií, textů a archivních videozáznamů klíčové události posledního sta let Československa a jejich projekci do událostí v Plzni. Druhá část výstavy dodává historickým událostem osobní rozměr – na půdorysu pěti generací fiktivní rodiny Němcových bude mít návštěvník možnost sledovat v zážitkových expozicích osudy a dilemata, které tvořily „malé dějiny“ konkrétních lidí. Příběh rodiny Němcových pro výstavu napsal spisovatel Vratislav Maňák.

Třetí část výstavy se koná na nádvoří DEPO2015. Jako velké lapidárium ve veřejném prostoru ukáže sochy a další artefakty, které obraz doby krášlily nebo naopak strašily ulice a náměstí. Průvodcem výstavou je plzeňský rodák, herec Václav Neužil.

„Výstavě 100PY bych popřál, aby byla přinejmenším tak úspěšná jako předchozí unikátní výstava Plzeňské rodinné fotoalbum, pro které se v roce 2015 podařilo získat 4500 fotografií. Pomocí nich došlo k dokumentování běžného života obyvatel Plzně i historických událostí,“ doplnil první náměstek primátora Martin Baxa. 

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hlas Česka, Moravy a Slezska je opět tu. Právě startuje VII. ročník této pěvecké soutěže pro klasický zpěv, moderní zpěv i vlastní tvorbu. Po velmi úspěšném VI. ročníku je tu další příležitost pro zpěváky všech věkových kategorií. I letos v porotě zasednou známé osobnosti a pedagogové, kteří posoudí každého účastníka.
 

Celá ČR
Děti a mládež, Hudba, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.03.2024

ČR: Historie.cs, publicistický cyklus věnovaný vybraným tématům českých a československých dějin, se bude vysílat na ČT2. Poprvé ho diváci mohli na druhém programu České televize sledovat v neděli 10. března od 9:20 hodin. Repríza bude vždy o týden později, v sobotu večer na ČT24. Proměny se dočká i web a sociální sítě pořadu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.03.2024

ČR: Film od režiséra Petra Větrovského si po prvním víkendu získal solidní návštěvnost 7 tisíc diváků, což je jasným signálem, že příběh Gabriely Soukalové zaujal a získává pozornost publika. Tento úspěch mu zajistil titul pátého nejhranějšího filmu v České republice, přičemž zaujal především v konkurenci hraných filmů.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
14.03.2024

JAROMĚŘ: Rodinný příběh, který v sobě ukrývá šumění moře v mušličkách, dodnes ceněnou architektonickou „perlu“ v podobě obchodního domu navrženého architektem Josefem Gočárem i vůni motorového benzínu aut Aero a motocyklů Indian, je spjatý s Jaroměří. Díky nové expozici městského muzea opět ožívá a může být pro mnohé inspirací, jak bylo možné od píky vybudovat prosperující firmu na řemeslu, které nemělo ve vnitrozemí žádnou tradici. A můžeme někoho přivádět k úžasu nad tím, že na mušličkách se dá zbohatnout.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
13.03.2024