pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Loď plná šampaňského. Tavené, broušené, leštěné a dlátem štípané optické sklo, 2018.
© Foto: Jiří Koudelka



Vladimir Klein - Hladiny kontrastu

PRAHA: Jednou z největších devíz českého uměleckého skla je, že z každé generace vzejdou tvůrci, kteří dokáží vzbudit nejen zájem teoretiků, ale i milovníků umění a sběratelů. Vladimir Klein, absolvent a svého času ředitel sklářské školy v Kamenickém Šenově, žák prof. Libenského na pražské UMPRUM, patří k celosvětově respektovaným a vyhledávaným českým sklářským umělcům. Vernisáž jeho výstavy se bude konat ve čtvrtek 23. 1. 2020 od 18 hod. v břevnovské Galerii Kuzebauch.

od 24.01.2020 do 13.03.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Vladimir Klein byl prvním Čechem-pedagogem v prestižním japonském Toyama City Institute of Glass, kam od té doby ze srdce Evropy zamířila řada dalších tvůrců. Často přednáší, učí a vystavuje v zahraničí, osm let působil též jako hlavní designér gigantu na výrobu užitkového skla Crystalex. Jeho tvůrčí portfolio je tedy velmi široké a rozličné pracovní zkušenosti jej v mnohém obohatily. Teoreticky i prakticky.

Klein jako zručný a vynalézavý brusič vyvinul vlastní způsob dekorace autorských objektů z optického skla, jejichž povrch štípe pomocí vidiového sekáčku. Daří se mu tak vytvářet efektní kontrast mezi dokonale čirou sklovinou a nepravidelnou hrubou strukturou. Ať již se jedná o komorní nebo monumentální realizace, vždy působí impresivně a ovládají prostor, v němž s nacházejí. V aktuální umělecké kolekci Klein poprvé k tvarování svých děl ve větší míře využil lehání skla. Zatímco dříve jeho ve formě tavené práce většinou vycházely z geometrických principů, nyní vznikly až naturalistické tvary připomínající listy obrovských leknínů nebo řezy exotickými plody. Opracování povrchu ručním broušením, leštěním a štípáním jim dodává potřebný vnitřní rozměr a vizuální hloubku.

Přestože se Vladimir Klein sklu věnuje více než padesát let, je dalek toho, aby sám sebe recykloval. Neustálá chuť tvořit je mu vlastní stejně jako proud Dunaje protékající slovenským Komárnem, kde před sedmdesáti lety přišel na svět. A možná právě čirá vodní hladina, zvrásněné dno řeky a břehy nepravidelně porostlé trávou či rákosím patří k podvědomým pramenům jeho imaginace.

Zdroj: Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kurátor Galerie Kuzebauch

Vernisáž se bude konat ve čtvrtek 23. 1. 2020 od 18 h a bude zahájena samotným výtvarníkem a skleničkou dobrého vína.

Web: www.galerikuzebauch.com

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024