neděle
22. prosince 2024
svátek slaví Šimon
Slavnostní stříhání pásky
© Středočeský kraj



Veigertovský dům v Kolíně je po náročné rekonstrukci otevřen

KOLÍN: Zahájením výstavy Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně byl ve středu 8. března slavnostně otevřen Veigertovský dům, který stojí na Karlově náměstí s číslem popisným 8. Tento památkově chráněný měšťanský dům z druhé poloviny 13. století prošel náročnou rekonstrukcí, na kterou Středočeský kraj získal evropskou dotaci prostřednictvím Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy. Vystaveny jsou zde nejcennější poklady ze sbírek regionálního muzea.

Slavnostního otevření domu a vernisáže se zúčastnila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), náměstek pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši), statutární náměstek pro oblast bezpečnosti a cestovního ruchu a starosta Kolína Vít Rakušan (STAN) a ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Karel Munia spolu s dalšími významnými hosty.

„Rekonstrukce Veigertovského domu patří k největším investičním akcím v oblasti kultury a památkové péče v posledních letech, a to jak co do rozsahu stavebních prací, tak i výše finančních nákladů,“ sdělil účastníkům slavnostního otevření opraveného objektu náměstek hejtmanky Daniel Marek.

Celkové náklady na opravu domu č. 8 na Karlově náměstí, jak dále upřesnil, dosáhly výše 102,5 milionu korun, z čehož dotace ROP činila 42,08 milionu korun. Složitá komplexní rekonstrukce historické části domu probíhala v letech 2014 až 2016 a akceptuje i původní dochované prvky středověkého domu.

„Tato nádherná historická budova v centru Kolína se tak opět stává chloubou města. Jsem ráda, že se náročná rekonstrukce podařila a kolínské Karlovo náměstí opět získalo krásnou dominantu.  Muzeum navíc může konečně představit nejcennější předměty ze svých sbírek v důstojném prostředí,“ prohlásila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

V opravené budově jsou nyní prostory pro stálé expozice, pořádání krátkodobých výstav, přednášek, lektorských a dalších doprovodných programů. Zázemí tu mají i depozitáře pro uložení části sbírkových fondů muzea. V horním podlaží vznikly kancelářské prostory a zázemí pro zaměstnance. Projekt zahrnoval i přístavbu, která obsahuje víceúčelový sál.  Přístavba je šetrně zakomponována do původního dvora.
V objektu bude působit Městské informační centrum, kde návštěvníci získají informace nejen o vlastní architektonické památce a sbírkách, ale i o dalších turistických cílech v regionu. Mezi historickou částí budovy a moderní přístavbou se nachází venkovní relaxační zóna pro návštěvníky. „Regionální muzeum v Kolíně nemělo k dispozici hlavní výstavní budovu více než třicet let. Z prostorových důvodů tak byl výrazně omezen rozvoj jeho činnosti. Teprve až v roce 2012 se zřizovateli muzea, Středočeskému kraji, podařilo vykoupit podíl budovy, který se v důsledku restitucí v 90. letech 20. století dostal do soukromého vlastnictví. Po mnoha letech tak muzeum získalo důstojný výstavní prostor v samém centru města, kde může návštěvníkům ukázat to nejcennější, co má ve svých sbírkách,“ konstatoval ředitel regionálního muzea Vladimír Rišlink.

V pořadí první výstava Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně zahrnuje více než stovku nejcennějších předmětů ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně a jeho poboček - Podlipanského muzea v Českém Brodě a Muzea Kouřimska v Kouřimi. „Jedná se o rozmanitý výběr archeologických nálezů, historických, uměleckých a umělecko-řemeslných památek i ojedinělých exponátů z přírodovědné sbírky,“ doplnil Rišlink.

Rozlehlý měšťanský dům na hlavním kolínském náměstí byl založen ve druhé polovině 13. století. V letech 1494 - 1499 byl jeho majitelem Jakub Krčín st. z Jelčan, děd slavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan. V první třetině 18. století dům vlastnil městský úředník a pozdější správce radovesnického panství Pavel Samuelis. V této době byla uskutečněna významná barokní přestavba. V letech 1757 - 1858 byl dům majetkem členů zámožné rodiny Veigertovy. V roce 1858 dům koupil obchodník Josef Turnau, který ho nechal přestavět do dnešní pozdně klasicistní podoby. Pro muzejní účely začal být objekt využíván v roce 1935.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024

ČR-PRAHA: Již po čtrnácté si mohli zákazníci Lidlu v době od 4. 11. do 17. 11. 2024 v rámci sbírky Srdce dětem zakoupit u pokladen malé srdíčko, a to potom nalepit do velkého srdce ve výloze, aby už tradičně pomohli vážně nemocným dětem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2024