sobota
23. března 2019
Svátek slaví: Ivona
Botanická zahrada zaujme návštěvníky bohatými barvami orchidejí
© Milan TurekVánoční dárek botanické zahrady v Liberci seniorům

LIBEREC: Nejnavštěvovanějším objektem v Liberci je pochopitelně Ještěd. Město se však chlubí také jinými turistickými zajímavostmi. Ty nejkrásnější jsou k dosažení na ose tramvaje, která od Ještědského hřebene míří k úpatí Jizerských hor. Protějškem Ještědu jsou dvě nádherné zahrady - na konci tramvajové linky je zoo, o dvě stanice zpět botanická zahrada. Po dobu zimních měsíců jsou otevřeny seniorům zdarma.

Autor článku: 
Milan Turek

Obě se nacházejí v nejkrásnější čtvrti města v Lidových sadech. Z jedné strany lemovány lesem, plnícím funkci příměstského parku, a obklopeny měšťanskými vilami, které vznikaly od konce devatenáctého století. Jejich architektura a zahrady upoutávají svou výstavností i bohatstvím květeny. Obzvláště na jaře hýří barevností rododendronů, později růží a různých druhů plamének nebo keřů. Uprostřed čtvrti exkluzivních budov je botanická zahrada perlou, ukrytou za keři rododendronů. I když prostor zahrady není rozsáhlý, poskytuje po celý rok zážitky z bohaté květeny a architektury rostlin, v zimě především ve sklenících.

Botanická zahrada Liberec má své základy v osmdesátých létech devatenáctého století, a je tak nejstarší zahradou v Evropě. Spolek přátel přírody (tehdy německý Verei der Naturfreunde in Reichenberg) nejdříve zakoupil pozemek, realizace botanického pavilonu však trvala řadu let. Bylo třeba osadit asi na 15 000 rostlin. Spolek slavnostně otevřel zahradu 5. září 1895. V průběhu let sloužila také jako zahradnictví, největšího rozkvětu ale dosáhla zásluhou ředitele Miroslava Skleničky, který inicioval její zapojení i do mezinárodních společenství zahrad.

Vedle některých výjimečných jsou zde celé soubory neobvyklých druhů.  Nejčastěji v letním období vyrůstá největší leknín na světě - Viktorie královská, obdivovat lze Zmijovec nebo Budhovu ruku. Cenná je také sbírka orchidejí, kaktusů či japonských mini keřů.

Vánočním dárkem pro seniory je vstup zdarma až do konce roku. Je nutné však počítat s omezenou otevírací dobou od osmé ranní do šestnácté hodiny po dobu zimních měsíců.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019