středa
19. června 2019
Svátek slaví: Leoš
Botanická zahrada zaujme návštěvníky bohatými barvami orchidejí
© Milan TurekVánoční dárek botanické zahrady v Liberci seniorům

LIBEREC: Nejnavštěvovanějším objektem v Liberci je pochopitelně Ještěd. Město se však chlubí také jinými turistickými zajímavostmi. Ty nejkrásnější jsou k dosažení na ose tramvaje, která od Ještědského hřebene míří k úpatí Jizerských hor. Protějškem Ještědu jsou dvě nádherné zahrady - na konci tramvajové linky je zoo, o dvě stanice zpět botanická zahrada. Po dobu zimních měsíců jsou otevřeny seniorům zdarma.

Autor článku: 
Milan Turek

Obě se nacházejí v nejkrásnější čtvrti města v Lidových sadech. Z jedné strany lemovány lesem, plnícím funkci příměstského parku, a obklopeny měšťanskými vilami, které vznikaly od konce devatenáctého století. Jejich architektura a zahrady upoutávají svou výstavností i bohatstvím květeny. Obzvláště na jaře hýří barevností rododendronů, později růží a různých druhů plamének nebo keřů. Uprostřed čtvrti exkluzivních budov je botanická zahrada perlou, ukrytou za keři rododendronů. I když prostor zahrady není rozsáhlý, poskytuje po celý rok zážitky z bohaté květeny a architektury rostlin, v zimě především ve sklenících.

Botanická zahrada Liberec má své základy v osmdesátých létech devatenáctého století, a je tak nejstarší zahradou v Evropě. Spolek přátel přírody (tehdy německý Verei der Naturfreunde in Reichenberg) nejdříve zakoupil pozemek, realizace botanického pavilonu však trvala řadu let. Bylo třeba osadit asi na 15 000 rostlin. Spolek slavnostně otevřel zahradu 5. září 1895. V průběhu let sloužila také jako zahradnictví, největšího rozkvětu ale dosáhla zásluhou ředitele Miroslava Skleničky, který inicioval její zapojení i do mezinárodních společenství zahrad.

Vedle některých výjimečných jsou zde celé soubory neobvyklých druhů.  Nejčastěji v letním období vyrůstá největší leknín na světě - Viktorie královská, obdivovat lze Zmijovec nebo Budhovu ruku. Cenná je také sbírka orchidejí, kaktusů či japonských mini keřů.

Vánočním dárkem pro seniory je vstup zdarma až do konce roku. Je nutné však počítat s omezenou otevírací dobou od osmé ranní do šestnácté hodiny po dobu zimních měsíců.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019

ČR: Národní památkový ústav se letos stal poprvé partnerem mezinárodního filmového festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením Mental Power Prague Film Festival. Autoři tří filmů, které byly oceněny odbornou nebo diváckou porotou, získávají možnost natočit film pro příští 14. ročník na vybrané státní památce ve Středočeském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji.   

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.06.2019