úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Botanická zahrada zaujme návštěvníky bohatými barvami orchidejí
© Milan TurekVánoční dárek botanické zahrady v Liberci seniorům

LIBEREC: Nejnavštěvovanějším objektem v Liberci je pochopitelně Ještěd. Město se však chlubí také jinými turistickými zajímavostmi. Ty nejkrásnější jsou k dosažení na ose tramvaje, která od Ještědského hřebene míří k úpatí Jizerských hor. Protějškem Ještědu jsou dvě nádherné zahrady - na konci tramvajové linky je zoo, o dvě stanice zpět botanická zahrada. Po dobu zimních měsíců jsou otevřeny seniorům zdarma.

Autor článku: 
Milan Turek

Obě se nacházejí v nejkrásnější čtvrti města v Lidových sadech. Z jedné strany lemovány lesem, plnícím funkci příměstského parku, a obklopeny měšťanskými vilami, které vznikaly od konce devatenáctého století. Jejich architektura a zahrady upoutávají svou výstavností i bohatstvím květeny. Obzvláště na jaře hýří barevností rododendronů, později růží a různých druhů plamének nebo keřů. Uprostřed čtvrti exkluzivních budov je botanická zahrada perlou, ukrytou za keři rododendronů. I když prostor zahrady není rozsáhlý, poskytuje po celý rok zážitky z bohaté květeny a architektury rostlin, v zimě především ve sklenících.

Botanická zahrada Liberec má své základy v osmdesátých létech devatenáctého století, a je tak nejstarší zahradou v Evropě. Spolek přátel přírody (tehdy německý Verei der Naturfreunde in Reichenberg) nejdříve zakoupil pozemek, realizace botanického pavilonu však trvala řadu let. Bylo třeba osadit asi na 15 000 rostlin. Spolek slavnostně otevřel zahradu 5. září 1895. V průběhu let sloužila také jako zahradnictví, největšího rozkvětu ale dosáhla zásluhou ředitele Miroslava Skleničky, který inicioval její zapojení i do mezinárodních společenství zahrad.

Vedle některých výjimečných jsou zde celé soubory neobvyklých druhů.  Nejčastěji v letním období vyrůstá největší leknín na světě - Viktorie královská, obdivovat lze Zmijovec nebo Budhovu ruku. Cenná je také sbírka orchidejí, kaktusů či japonských mini keřů.

Vánočním dárkem pro seniory je vstup zdarma až do konce roku. Je nutné však počítat s omezenou otevírací dobou od osmé ranní do šestnácté hodiny po dobu zimních měsíců.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019