PRAHA: V rámci akce Díky, že můžem – Korzo Národní při příležitosti oslav 17. listopadu vznikne unikátní pop-up se čtyřmi výstavami odkazujícími na dobu před rokem 1989. Výstavu fotografií ze série Heavy Metal Milovice, zobrazující odchod sovětských vojáků z tohoto posádkového města, představí na vernisáži v salónku DRNu hudebník Vladimír 518. Výběr snímků z cyklu Osmdesátky zase uvidí návštěvníci Korza Národní při netradiční projekci na obchodní centrum Máj. Výtvarné umění zastoupí i Opráski sčeskí historje.
Fotografie Jana Jindry z obou zmiňovaných sérií budou v Praze k vidění v podobném formátu poprvé. Ovšem pouze velmi krátce, a to po dobu trvání akce Korzo Národní.
Vernisáž výstavy Heavy Metal Milovice s hostem Vladimir 518 proběhne v salonku DRNu v 16:30. Jan Jindra ve svém cyklu ze začátku devadesátých let ukazuje život posádkového města Milovice. Snímky nabízejí nevšední a intimní pohled na toto období i sovětskou okupaci Československa. Fotografie odchodu sovětských vojsk z Milovic vydalo v roce 2016 knižně vydavatelství BiggBoss.
Druhá vystavovaná série – Osmdesátky – zase, jak už název napovídá, ukáže, jak vypadala v Československu osmdesátá léta minulého století. Objektivem Jana Jindry znamenala tato kapitola naší historie období rozkladu hodnot, který zapříčinila normalizace. Jeho fotografie tak kontrastují s oficiálním výkladem komunistů, na československou společnost se dívá kriticky a s ironií.
Kniha Osmdesátky, která vyšla rovněž pod vydavatelstvím BiggBoss, obsahuje 99 fotografií syrově popisujících období normalizace. Výběr z nich bude k vidění na Korzu Národní při netradiční projekci – snímky se totiž budou promítat na obchodní dům Máj.
Kromě těchto výstav si návštěvníci budou moct prohlédnout další dvě. Ve spolupráci s Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů připravili organizátoři i letos velkoformátovou panelovou výstavu s názvem Události listopadové, mapující průběh listopadů 1989 i 1939. Humorný komiks z období socialismu s nadsázkou sobě vlastní představí Opráski sčeskí historje.
Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy 17. listopadu začali pořádat poprvé už před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. Výročí sametové revoluce slaví tak, že se snaží společnosti ukázat, jak lze naložit s nabytou svobodou – v umění, vzdělávacím programu i diskusích.
„My celý ten den vnímáme jako symbol každodenní svobody, ve které dnes můžeme žít. Možnosti, o kterých se našim rodičům dlouhou dobu jen zdálo a o které se museli právě před těmi 29 lety zasadit. Musíme si ale stále dokola připomínat, že tato svoboda není samozřejmá ani snadná. Hlavní motiv celé akce jsme se pokusili shrnout do krátkého sousloví “Díky, že můžem”, z čehož bych krom díku vyzdvihl právě poslední slovo. Možná více než samotný stav věcí chceme oslavit možnosti svobodné společnosti, kde se všichni mohou na potřebných změnách podílet,” dodává mluvčí iniciativy Martin Pikous.
Více informací najdete na webu www.dikyzemuzem.cz,
foto a video na facebookových stránkách fb.com/dikyzemuzem.cz.
Zdroj: MgA. Dominika Antonie Skalová, www.dikyzemuzem.cz
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.