čtvrtek
20. září 2018
Svátek slaví: Oleg
Ilustrační snímek
© Petra HajskáUlice a náměstí budou po celé republice díky ZUŠ open patřit malým umělcům

PRAHA: Na 400 základních uměleckých škol se zapojilo do letošního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskuteční již tento čtvrtek 24. května. ZUŠ open je nejen oslavou umění a dětské tvořivosti, ale počtem účinkujících, míst konání i velikostí publika jej lze považovat za největší kulturní akci u nás. Malí umělci chystají od rána do večera několik set akcí na nejrůznějších místech Čech i Moravy.

24.05.2018
Autor článku: 
Silive Marková

Vydají se do ulic, budou vystupovat v kostelech, zámcích, muzeích či galeriích, ale jejich uměním ožijí i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Veškerý program je přístupný zdarma a nabízí koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, taneční a divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody. Na řadě míst budou pro malé i velké návštěvníky připraveny nejrůznější dílny. Radost z umění budou děti rozdávat i v nemocnicích nebo domovech seniorů.

Programu ZUŠ Open se osobně účastní i patronka projektu Magdalena Kožená, která 24. května zamíří do Liberce, Benátek nad Jizerou a zúčastní se i slavnostního závěrečného večera ve Valdštejnské zahradě v Praze. Do ZUŠ Open se zapojí i celá řada dalších umělců například garanti jednotlivých uměleckých oborů za ZUŠ Open Alice Nellis a bratři Bubeníčkové, dále En.dru, Jiří Bárta, Karolína Berková, Vadim Petrov, Jan Talich ale i třeba hráči Karlovarského symfonického orchestru.

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Akce se koná ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol. Informace k dalšímu programu jsou k dispozici na

Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz.
 

ZUŠ OPEN pořádá:

Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček
Ve spolupráci: Senát Parlamentu České republiky, Asociace základních uměleckých škol ČR, Svaz měst a obcí ČR

Garanti: Alice Nellis (literárně dramatický obor), Maxim Velčovský (výtvarný obor), Jiří a Otto Bubeníčkovi (taneční obor)
Mecenáš: Julius Prüger
Za podpory:
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR, hlavní město Praha, Státní fond kultury, Ministerstvo kultury ČR
Podporovatel: Prague Classic Awards
Záštitu udělili: předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, hejtman Královéhradeckého kraje Jiří štěpán, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek

Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas
Mediální partneři: Deník, Harmonie, Opera Plus, Classic Praha, Týden, Instinkt, Katolický týdeník, Týdeník rozhlas, S dětmi v Praze, S dětmi v Brně, Kamsdětmi.com, Opus musicum

Partner projektu MenART: RSJ
Partnerské instituce MenART: HAMU, spolek Zuška?Zuška!, Letní akademie Kroměříž
Spolupracující instituce MenART: MHF Pražské JaroNárodní festival Smetanova Litomyšl, AZUŠNárodní institut pro další vzdělávání, ZUŠ Kroměříž 
Mediální partner MenART: Časopis Harmonie

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018

ČR: Ministerstvo kultury  vyhlašuje pro rok 2019 výběrová dotační řízení na projekty v těchto programech:

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Nepřehlédněte
19.09.2018

TELČ: Již třetím rokem je telčské pracoviště Národního památkového ústavu zapojeno do řešení projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. V rámci jeho plnění se ve dnech 24. – 26. září 2018 v Lannerově domě v Telči uskuteční mezinárodní konference Řád a město, řád a jeho mecenáši, která bude tlumočená a veřejnosti volně přístupná po předchozí rezervaci.

 

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Pozvánky na akce, Co se děje
18.09.2018