pondělí
25. června 2018
Svátek slaví: Ivan
Ilustrační snímek
© Petra HajskáUlice a náměstí budou po celé republice díky ZUŠ open patřit malým umělcům

PRAHA: Na 400 základních uměleckých škol se zapojilo do letošního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskuteční již tento čtvrtek 24. května. ZUŠ open je nejen oslavou umění a dětské tvořivosti, ale počtem účinkujících, míst konání i velikostí publika jej lze považovat za největší kulturní akci u nás. Malí umělci chystají od rána do večera několik set akcí na nejrůznějších místech Čech i Moravy.

24.05.2018
Autor článku: 
Silive Marková

Vydají se do ulic, budou vystupovat v kostelech, zámcích, muzeích či galeriích, ale jejich uměním ožijí i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Veškerý program je přístupný zdarma a nabízí koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, taneční a divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody. Na řadě míst budou pro malé i velké návštěvníky připraveny nejrůznější dílny. Radost z umění budou děti rozdávat i v nemocnicích nebo domovech seniorů.

Programu ZUŠ Open se osobně účastní i patronka projektu Magdalena Kožená, která 24. května zamíří do Liberce, Benátek nad Jizerou a zúčastní se i slavnostního závěrečného večera ve Valdštejnské zahradě v Praze. Do ZUŠ Open se zapojí i celá řada dalších umělců například garanti jednotlivých uměleckých oborů za ZUŠ Open Alice Nellis a bratři Bubeníčkové, dále En.dru, Jiří Bárta, Karolína Berková, Vadim Petrov, Jan Talich ale i třeba hráči Karlovarského symfonického orchestru.

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Akce se koná ve spolupráci s Asociací základních uměleckých škol. Informace k dalšímu programu jsou k dispozici na

Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz.
 

ZUŠ OPEN pořádá:

Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček
Ve spolupráci: Senát Parlamentu České republiky, Asociace základních uměleckých škol ČR, Svaz měst a obcí ČR

Garanti: Alice Nellis (literárně dramatický obor), Maxim Velčovský (výtvarný obor), Jiří a Otto Bubeníčkovi (taneční obor)
Mecenáš: Julius Prüger
Za podpory:
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR, hlavní město Praha, Státní fond kultury, Ministerstvo kultury ČR
Podporovatel: Prague Classic Awards
Záštitu udělili: předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, hejtman Královéhradeckého kraje Jiří štěpán, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek

Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas
Mediální partneři: Deník, Harmonie, Opera Plus, Classic Praha, Týden, Instinkt, Katolický týdeník, Týdeník rozhlas, S dětmi v Praze, S dětmi v Brně, Kamsdětmi.com, Opus musicum

Partner projektu MenART: RSJ
Partnerské instituce MenART: HAMU, spolek Zuška?Zuška!, Letní akademie Kroměříž
Spolupracující instituce MenART: MHF Pražské JaroNárodní festival Smetanova Litomyšl, AZUŠNárodní institut pro další vzdělávání, ZUŠ Kroměříž 
Mediální partner MenART: Časopis Harmonie

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní, Živé umění
Články a komentáře
21.06.2018