pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Jana Havlová, neslyšící právnička v Kanceláři veřejného ochránce práv, sportovkyně a polyglotka, která mluví 8 světovými jazyky.
© zdroj: MgA. Barbora Schneiderová, PR



Tiché osudy aneb Neslyšící vyprávějí

ČR: Co se vám vybaví, když se řekne „neslyšící“? Někdo si možná vzpomene na olympionika, bobistu Jakuba Noska, jinému před očima oživnou vtipné scénky ze seriálu Čtvrtá hvězda. Ale chcete do světa neslyšících proniknout trochu hlouběji? Společnost Tichý svět ve spolupráci s Hatefree Culture spustila kampaň Tiché osudy, která v průběhu roku 2018 představí 12 neslyšících osobností.

Autor článku: 
Barbora Schneiderová

„Každý měsíc zveřejníme na sociálních sítích a na internetu jeden inspirativní příběh neslyšícího člověka,“ říká Eva Štípková, autorka kampaně Tiché osudy. A dodává: „Jejich životy jsou pestré, každý se věnuje něčemu jinému a mají různé životní cíle, ale jedno mají společné. Neviditelný hendikep, kterého si většinová společnost nevšimne, protože není na první pohled patrný. Neslyšící se tak často dostávají do nepříjemných a složitých situací.“

„Projekt Tiché osudy má za cíl odstranit rozšířené mýty o neslyšících a ukázat jejich příběhy tak, jak je vyprávějí oni sami. Jak vnímají své místo ve společnosti, co by poradili slyšícím, aby jim lépe rozuměli nebo co by naopak vzkázali neslyšícím, aby je podpořili,“ dodává Eva Štípková.

Projekt svým umem podpořila také fotografka a výtvarnice Eliška Podzimková, která do fotografií všech osobností doplňuje grafické koláže. Závěrem projektu tak vznikne 12 příběhů ve video i textové podobě s fotografiemi a jejími typickými ilustracemi.

V současnosti máme na sociálních sítích a na stránkách Hatefree Culture 5 příběhů. Mezi ty patří například vyprávění Jany Havlové, neslyšící právničky v Kanceláři veřejného ochránce práv, sportovkyně a polyglotky, která mluví 8 světovými jazyky. Rozhovor s ní máme k dispozici i v textové podobě a rádi poskytneme. Celý příběh najdete zde: https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1905988882778498/

Další příběh se věnuje sportovci jménem Tomáš Pazdera. Ten si přivezl zlatou medaili jak z deaflympiády, tak z mistrovství světa neslyšících ve snowboardcrossu. Tvrdí, že neexistuje sport, který by neslyšící nemohli provozovat. „Záleží jen na kolektivu, jak neslyšícího přijmou.“ Celý Tomášův příběh najdete tady: https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1838747706169283/

„Každý měsíc najdete nový zajímavý příběh na Facebooku Tichého světa a Hatefree Culture a také na jejich webech. Mezi další osobnosti, které plánujeme zpovídat, patří například snowboardista Tomáš Pazdera,“ uzavírá představování projektu jeho iniciátorka, Eva Štípková.

Další příběhy:

https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1778266102217444/

https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1801586616552059/

https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1872437262800327/

web: http://www.tichysvet.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024