úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
© BannerTGM v Budějovicích

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Statutární město České Budějovice, České dráhy ve spolupráci s Českosloslovenskou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem připravily rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti.

21.12.2018
Autor článku: 
luk

Při neopakovatelné akci budou z rakousko-českých hranic do Prahy vypraveny dva speciální vlaky, přičemž jeden bude historický a na jeho palubě pojede Tomáš Garrigue Masaryk v podání herce Otakara Brouska a jeho doprovod.  21. prosince 2018 v 15:33, právě po 100 letech, vystoupí Tomáš Garrigue Masaryk z vlaku na nádraží v Českých Budějovicích.  S historickým průvodem se poté vydá z nádraží ČD ve 16:00 po Lannově třídě na náměstí Přemysla Otakara II., aby zde pozdravil  obyvatele Českých Budějovic a setkal se s politickou reprezentací města. Na zastřešeném podiu na náměstí P.O.II  bude připraven doprovodný program.

Upozornění: Příjezd  Tomáše Garrigua Masaryka  do Českých Budějovic budou provázet dělostřelecké salvy a také se rozezní většina budějovických zvonů!!!

Historický expres  T. G. M. tvoří rakouská parní lokomotiva 310.23 přezdívaná „Hrboun“. Lokomotiva zapůjčená ze železničního muzea ve Strasshofu není konkrétní stroj, který vedl dobový vlak, ale jde o odpovídající typ lokomotivy.  Za lokomotivou bude řazen vůz řady Ca přezdívaný „Pancéřák“ a dále Masarykův salonní vůz řady Aza 080, salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este řady Aza 086, další dva „Pancéřáky“ a doprovodný vůz lokomotivy. Tuto historickou soupravu si bude moci veřejnost prohlédnout od 16:15 do 19:45 .

Více informací  ZDE 

Program akce

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Popiš památku je název soutěže pro nové i zkušené wikipedisty, která zahájila 15. ledna a potrvá do 15. března 2019. Druhý ročník soutěže zorganival opět spolek Wikimedia Česká republika. Partnerem soutěže se stal portál PROPAMÁTKY.

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Klub přátel divadla ve Zlíně slaví sympatické kulaté výročí. Ustavující schůze se konala 23. ledna 1989, přesně před 30 lety. Od té doby příznivci divadla společně shlédli 106 představení v divadlech v Česku i na Slovensku a setkali se s řadou výjimečných osobností, například se Zdeňkem Podskalským, Jiřím Suchým, Jitkou Molavcovou, Tomášem Töpferem, Eliškou Balzerovou a dalšími.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
22.01.2019

ZLÍN: Více než 60 amatérských kapel bojuje letos v soutěži, kterou vyhlásili organizátoři Zlín Film Festivalu. O tom, které tři z nich vystoupí na 59. ročníku ve festivalové koncertní zóně jako předkapela MANDRAGE, MIRAI nebo INEKAFE, může až do konce dubna rozhodovat veřejnost. 

Celá ČR, Zlínský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.01.2019

PRAHA: Vedení pražského magistrátu začne jednat o odkupu bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici,  kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar. Důvodem je snaha vytvořit z této budovy důstojné místo, které by připomnělo historické milníky Česka v průběhu dvacátého století. 

Hl. m. Praha
Památky
Co se děje
22.01.2019