čtvrtek
21. března 2019
Svátek slaví: Radek
© BannerTGM v Budějovicích

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Statutární město České Budějovice, České dráhy ve spolupráci s Českosloslovenskou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem připravily rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti.

21.12.2018
Autor článku: 
luk

Při neopakovatelné akci budou z rakousko-českých hranic do Prahy vypraveny dva speciální vlaky, přičemž jeden bude historický a na jeho palubě pojede Tomáš Garrigue Masaryk v podání herce Otakara Brouska a jeho doprovod.  21. prosince 2018 v 15:33, právě po 100 letech, vystoupí Tomáš Garrigue Masaryk z vlaku na nádraží v Českých Budějovicích.  S historickým průvodem se poté vydá z nádraží ČD ve 16:00 po Lannově třídě na náměstí Přemysla Otakara II., aby zde pozdravil  obyvatele Českých Budějovic a setkal se s politickou reprezentací města. Na zastřešeném podiu na náměstí P.O.II  bude připraven doprovodný program.

Upozornění: Příjezd  Tomáše Garrigua Masaryka  do Českých Budějovic budou provázet dělostřelecké salvy a také se rozezní většina budějovických zvonů!!!

Historický expres  T. G. M. tvoří rakouská parní lokomotiva 310.23 přezdívaná „Hrboun“. Lokomotiva zapůjčená ze železničního muzea ve Strasshofu není konkrétní stroj, který vedl dobový vlak, ale jde o odpovídající typ lokomotivy.  Za lokomotivou bude řazen vůz řady Ca přezdívaný „Pancéřák“ a dále Masarykův salonní vůz řady Aza 080, salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este řady Aza 086, další dva „Pancéřáky“ a doprovodný vůz lokomotivy. Tuto historickou soupravu si bude moci veřejnost prohlédnout od 16:15 do 19:45 .

Více informací  ZDE 

Program akce

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019