STŘEDOČESKÝ KRAJ: Soutěž Středočeský Kramerius si klade za cíl motivovat neprofesionální knihovníky ke spolupráci a aktivitě. Nejúspěšnější z nich jsou oceněni. Slavnostní vyhlášení sedmého ročníku soutěže proběhlo ve středu 3. října 2018 ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně.
Titul získaly dobrovolné knihovnice z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.
„Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Účelem ocenění je nejenom podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich knihovnické práci, ale zároveň inspirovat další, aby je následovali. Podpora čtenářství v současné počítačové době je velmi potřebná,“ řekl Mgr. Karel Horčička, (ČSSD), radní pro oblast kultury a památkové péče.
V letošním roce titul Středočeský Kramerius 2018 získaly – Marie Vrbová z Ratměřic (region Benešov), MgA. Zuzana Brychtová Horecká společně s Mgr. Barborou Černohorskou ze Statenic (region Kladno), Bc. Anna Holubová z Bohdanče u Zbraslavic (region Kutná Hora), Jana Kuncířová z Byšic (region Mladá Boleslav) a Dana Schovánková ze Bzové (region Příbram). Oceněné knihovnice obdržely za svou záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, finanční odměnu a samolepku s logem Středočeský Kramerius, kterou si budou moci vylepit ve své knihovně. Ceny spolu s Ing. Zdeňkem Štefkem (KSČM), předsedou Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch za Středočeský kraj předával i Mgr. Tomáš Procházka, vedoucí oddělení kultury a zástupkyně ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně, Ing. Eva Recmanová.
„Předání ceny je příležitostí poděkovat nejen oceněným, ale i ostatním dobrovolným knihovnicím za jejich důležitou práci. Na ní totiž stojí společně s podporou obce úspěch malých knihoven. Je to alespoň symbolické gesto, kterým můžeme vyzdvihnout jejich mnohdy i řadu desetiletí trvající obětavou činnost,“ dodal Zdeněk Štefek.
Pogratulovat knihovnicím přišel i spisovatel Michal Viewegh.
Nominované na ocenění Středočeský Kramerius navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Schvaluje je Výbor pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch a následně také Rada Středočeského kraje.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.