STŘEDOČESKÝ KRAJ: Soutěž Středočeský Kramerius si klade za cíl motivovat neprofesionální knihovníky ke spolupráci a aktivitě. Nejúspěšnější z nich jsou oceněni. Slavnostní vyhlášení sedmého ročníku soutěže proběhlo ve středu 3. října 2018 ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně.
Titul získaly dobrovolné knihovnice z pěti regionů Středočeského kraje, na které je kraj rozdělen za účelem poskytování podpory v rámci programu regionálních funkcí knihoven.
„Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Účelem ocenění je nejenom podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich knihovnické práci, ale zároveň inspirovat další, aby je následovali. Podpora čtenářství v současné počítačové době je velmi potřebná,“ řekl Mgr. Karel Horčička, (ČSSD), radní pro oblast kultury a památkové péče.
V letošním roce titul Středočeský Kramerius 2018 získaly – Marie Vrbová z Ratměřic (region Benešov), MgA. Zuzana Brychtová Horecká společně s Mgr. Barborou Černohorskou ze Statenic (region Kladno), Bc. Anna Holubová z Bohdanče u Zbraslavic (region Kutná Hora), Jana Kuncířová z Byšic (region Mladá Boleslav) a Dana Schovánková ze Bzové (region Příbram). Oceněné knihovnice obdržely za svou záslužnou práci, kterou ve svých obcích po celý rok odvádějí, diplom, finanční odměnu a samolepku s logem Středočeský Kramerius, kterou si budou moci vylepit ve své knihovně. Ceny spolu s Ing. Zdeňkem Štefkem (KSČM), předsedou Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch za Středočeský kraj předával i Mgr. Tomáš Procházka, vedoucí oddělení kultury a zástupkyně ředitele Středočeské vědecké knihovny v Kladně, Ing. Eva Recmanová.
„Předání ceny je příležitostí poděkovat nejen oceněným, ale i ostatním dobrovolným knihovnicím za jejich důležitou práci. Na ní totiž stojí společně s podporou obce úspěch malých knihoven. Je to alespoň symbolické gesto, kterým můžeme vyzdvihnout jejich mnohdy i řadu desetiletí trvající obětavou činnost,“ dodal Zdeněk Štefek.
Pogratulovat knihovnicím přišel i spisovatel Michal Viewegh.
Nominované na ocenění Středočeský Kramerius navrhuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a městské knihovny v Benešově, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Schvaluje je Výbor pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch a následně také Rada Středočeského kraje.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.