úterý
14. května 2024
svátek slaví Bonifác
Strakonická madona
© Zdroj: Muzeum středního Pootaví Strakonice



Strakonická madona

STRAKONICE: Muzeum středního Pootaví Strakonice nechalo zhotovit u známého volyňského řezbáře Jaroslava Frencla kopii Strakonické madony, jednoho z významných uměleckých děl českého středověku. Kopie bude vystavena v nové expozici muzea před vstupem do hradní kaple.

Autor článku: 
Lucie Kupcová

Strakonická madona je vzácná raně gotická plastika s přímým vztahem k francouzskému katedrálnímu sochařství 13. století. Její vzhled byl ovlivněn hutí v Remeši, která poznamenala porýnské a jihoněmecké sochařství ve druhé polovině 13. století. Jde o kompoziční typ tzv. milostné madony s otevřeným pláštěm, odvozený z francouzské katedrální plastiky (např. portál katedrály v Remeši). Dílo bylo pravděpodobně vyrobeno v Čechách v časovém rozmezí 1250 – 1320. Napovídá tomu jistá strnulost pohybu a blokovitost sochařského zpracování, kdy hlava Marie jen neznatelně reaguje na pohyb těla a tvář má výraz nehybné masky. Tělo plastiky je tvarově velmi zjednodušené a útlé, avšak se silně stylizovanou drapérií s dlouhými, vertikálními záhyby. Plastiku pravděpodobně nechal zhotovit některý z příslušníků roku Bavorů ze Strakonic, zřejmě Bavor III. z Bavorova (†1318), purkrabí královského hradu Zvíkova, který měl blízko k Elišce Přemyslovně.

„Originál sochy je vyrobený z jedlového dřeva s dutým vnitřkem, s nepatrnými zbytky polychromie. Hlava a levá ruka Ježíška jsou ze dřeva lipového. Patrně se jednalo o pozdější opravu, ale podle charakteru neuplynulo mezi vytvořením díla a opravou mnoho času. Madoně chybí pravá ruka. Plastika je vysoká 184 cm a od roku 1947 je součástí sbírek Národní galerie v Praze.“ uvádí ředitelka strakonického muzea PhDr. Ivana Říhová.

Strakonickou madonu budou moci návštěvníci obdivovat již od července příštího roku, kdy muzeum slavnostně otevře nově zrekonstruovaný hrad a muzejní expozice. Jejich součástí mimo jiné budou jedinečné expozice Suverénního řádu maltézských rytířů, dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ. Vznikne i nová infrastruktura pro kulturní vyžití a technické zázemí muzea. V hradním paláci se otevřou dva nové sály s bezbariérovým vstupem, které budou určeny pro přednáškovou a edukační činnost muzea. Nové prostory bude mít i knihovna s badatelnou.

www.muzeum-st.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024

ČR: 332 veřejných sbírek bojuje o vaši přízeň v novém ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Hlasujte – a podpořte památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2024

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024