sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© Logo NG



Spolupráce evropských a čínských knihoven

CHANG-ČOU/PRAHA: Zástupci knihoven šestnácti středoevropských a východoevropských zemí podepsali v Chang-čou (Hángzhōu) se svými čínskými protějšky memorandum o spolupráci. Cílem je mimo jiné sdílení zkušeností zejména v oblasti zpracování a zpřístupňování knižních fondů.

Autor článku: 
luk

„Čína je v oblasti zavádění technologií a procesů zpřístupňování fondů velmi progresivní a v mnoha ohledech jsou její zkušenosti inspirativní. Navíc platforma sdružující 16 evropských zemí a Čínu má významný potenciál i do budoucna. Veřejnost by mohla získat mnohem zajímavější knihovní služby,“ řekl po podpisu generální ředitel české Národní knihovny Martin Kocanda.

Součástí pracovního setkání byly prezentace knihoven účastnických zemí. Čína mimo jiné představila knihovní automaty, které prostřednictvím mobilních aplikací vypůjčují knihy. Zapůjčený výtisk si mohou uživatelé vyzvednout na zvoleném místě a vrátit do automatu zapojeného do systému kdekoli ve městě.

Platforma Spolupráce Číny a zemí střední a východní Evropy, známá také jako 16+1, je regionální sdružení šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny vytvořené z iniciativy čínského partnera. Poprvé se premiéři těchto šestnácti zemí sešli s čínským premiérem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Partnerskými zeměmi platformy jsou vedle Číny Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá hora, Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko.

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024