sobota
24. srpna 2019
Svátek slaví: Bartoloměj
pozvánka na akci
© zdroj: Památník písemnictví na MoravěSkrytá paměť Moravy čeká na vítěze

RAJHRAD: Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní literární soutěže Skrytá paměť Moravy bude hostit v pátek 14. června od 13 hodin Památník písemnictví na Moravě, sídlící v benediktinském klášteře v Rajhradě. Letošní soutěžní téma „Voda má, voda má…“ inspirovalo 173 žáků a studentů k napsání povídek, pohádek, úvah i referátů.

14.06.2019
13:00
Autor článku: 
TZ/ika

Pravidlům vyhovělo 162 textů: 106 příspěvků v mladší kategorii (12–15 let), 56 příspěvků ve druhé kategorii (16–19 let). Soutěži oslovila autory v devíti krajích České republiky, jeden příspěvek přišel ze Slovenska. Tradičně nejvíce účastníků se zapojilo v Jihomoravském kraji, nové příznivce ale soutěž našla také v kraji Moravskoslezském, Zlínském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém.

Literární pokusy hodnotila na začátku května odborná porota ve složení: Olga Jeřábková, novinářka a redaktorka Českého rozhlasu, Romana Macháčková z Moravské zemské knihovny, historik Tomáš Jeřábek, spisovatel Richard Skolek a Libor Kalina, vedoucí Památníku písemnictví na Moravě. V obou kategoriích porota nominovala na ocenění pět textů, jména autorů však zůstávají až do poloviny června tajná.

Téma „Voda má, voda má…“ nabídlo řadu souvislostí. Některé si zájemci zkusili literárně zpracovat prostřednictvím seminářů tvůrčího psaní. Přímo na školách a v knihovnách po celé Moravě je pod názvem Krocení literární múzy v průběhu jarních měsíců lektorovali kurátoři Památníku. Praktických kurzů se zúčastnilo rekordních 1 287 mladých pisatelů.

Během slavnostního odpoledne budou finalistům soutěže uděleny ceny a čestná uznání za přítomnosti Ing. Tomáše Soukala, člena Rady Jihomoravského kraje. Součástí programu bude také autorské čtení tří nejlepších příspěvků v každé kategorii. Vedle mladých literátů se představí dětská hudební skupina Pružiny z Boskovic, programem přítomné provede herec a moderátor Jan Adámek. Po oficiální části je zájemce připravena komentovaná prohlídka stálých expozic Památníku písemnictví na Moravě a historické benediktinské knihovny.

SOUTĚŽ: Skrytá paměť Moravy

VYHLAŠOVATEL: Rada Jihomoravského kraje

ORGANIZÁTOŘI: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace, pobočka Památník písemnictví na Moravě

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ: 14. 6. 2019, od 13 hodin, Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

Zdroj: Mgr. Miroslava Šudomová, http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Rádi byste vyjeli do zahraničí rozšířit si profesní obzory a posbírat nové kontakty? Tak GO AND SEE! Institut umění – Divadelní ústav vypisuje na základě pověření Ministerstva kultury ČR dvakrát ročně v programu Krátkodobá mobilita výzvu GO AND SEE, která je určena na podporu zahraničních kontaktů v oblasti profesionálního umění. Program GO AND SEE podporuje účastníky formou příspěvku na cestu a pobyt. Uzávěrka druhého kola je již 12. září 2019.

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.08.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019