pondělí
17. června 2019
Svátek slaví: Adolf
pozvánka na akci
© zdroj: Památník písemnictví na MoravěSkrytá paměť Moravy čeká na vítěze

RAJHRAD: Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní literární soutěže Skrytá paměť Moravy bude hostit v pátek 14. června od 13 hodin Památník písemnictví na Moravě, sídlící v benediktinském klášteře v Rajhradě. Letošní soutěžní téma „Voda má, voda má…“ inspirovalo 173 žáků a studentů k napsání povídek, pohádek, úvah i referátů.

14.06.2019
13:00
Autor článku: 
TZ/ika

Pravidlům vyhovělo 162 textů: 106 příspěvků v mladší kategorii (12–15 let), 56 příspěvků ve druhé kategorii (16–19 let). Soutěži oslovila autory v devíti krajích České republiky, jeden příspěvek přišel ze Slovenska. Tradičně nejvíce účastníků se zapojilo v Jihomoravském kraji, nové příznivce ale soutěž našla také v kraji Moravskoslezském, Zlínském, Jihočeském, Plzeňském, Královéhradeckém.

Literární pokusy hodnotila na začátku května odborná porota ve složení: Olga Jeřábková, novinářka a redaktorka Českého rozhlasu, Romana Macháčková z Moravské zemské knihovny, historik Tomáš Jeřábek, spisovatel Richard Skolek a Libor Kalina, vedoucí Památníku písemnictví na Moravě. V obou kategoriích porota nominovala na ocenění pět textů, jména autorů však zůstávají až do poloviny června tajná.

Téma „Voda má, voda má…“ nabídlo řadu souvislostí. Některé si zájemci zkusili literárně zpracovat prostřednictvím seminářů tvůrčího psaní. Přímo na školách a v knihovnách po celé Moravě je pod názvem Krocení literární múzy v průběhu jarních měsíců lektorovali kurátoři Památníku. Praktických kurzů se zúčastnilo rekordních 1 287 mladých pisatelů.

Během slavnostního odpoledne budou finalistům soutěže uděleny ceny a čestná uznání za přítomnosti Ing. Tomáše Soukala, člena Rady Jihomoravského kraje. Součástí programu bude také autorské čtení tří nejlepších příspěvků v každé kategorii. Vedle mladých literátů se představí dětská hudební skupina Pružiny z Boskovic, programem přítomné provede herec a moderátor Jan Adámek. Po oficiální části je zájemce připravena komentovaná prohlídka stálých expozic Památníku písemnictví na Moravě a historické benediktinské knihovny.

SOUTĚŽ: Skrytá paměť Moravy

VYHLAŠOVATEL: Rada Jihomoravského kraje

ORGANIZÁTOŘI: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace, pobočka Památník písemnictví na Moravě

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ: 14. 6. 2019, od 13 hodin, Památník písemnictví na Moravě, Rajhrad

Zdroj: Mgr. Miroslava Šudomová, http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Evropská festivalová asociace uděluje festivalům jednak značku kvality EFFE a dále z těchto EFFE festivalů vybírá s pomocí mezinárodní poroty výjimečné inspirativní festivaly, které získávají ocenění EFFE Award. Asociace vyhlásila 24 laureátů na evropskou festivalovou cenu EFFE Award, mezi nimiž jsou i dva české festivaly, Pražské jaro a Khamoro.

Celá ČR, zahraničí
Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2019

ČR: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) jako hlavní koordinátor projektu Noci divadel 2019 otevírá registraci pro nadcházející ročník. Šestý ročník Noci divadel s podtitulem DIVADLO A SVOBODA připadá na 16. listopad 2019.

Celá ČR
Ostatní, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
17.06.2019

PRAHA: Přístav 18600 je letní prostor pro kulturu a aktivní trávení volného času, který vznikl z iniciativy několika přátel na místě bývalého brownfieldu. Nachází se přímo na břehu Vltavy na Rohanském ostrově. 

Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
17.06.2019

ČR: Edice knih leteckých fotografií Česko z nebe byla 9. května 2019 zapsána do České knihy rekordů s rekordem jako nejrozsáhlejší série knih s leteckými snímky ČR. Celkový počet výtisků byl při zápisu 108 330 obsahujících 2736 různých leteckých fotografií.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2019