sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
detail postranního oltáře
© Michaela Petišková



Setkání u varhan ve Štolmíři

ČESKÝ BROD:  Monumentální kostel sv. Havla ve Štolmíři nelze po cestě do Českého Brodu minout bez povšimnutí. Jeho vzácné varhany patří k těm nejvzácnějším a nejstarším u nás vůbec.  Bohužel má významná památka má  za sebou strastiplnou historii a nachází se v žalostném stavu.

Autor článku: 
Spolek pro varhanní hudbu

O to cennější jsou aktivity sdružení M’am‘a loca, které se snaží o revitalizaci této vesnice na Českobrodsku.  Na návsi vznikla pec, u které se místní i lidé z blízkého okolí pravidelně setkávají u pečení chleba, v kostele sv. Havla se pořádají koncerty, vzniklo komunitní centrum se zahradou a různými dílnami lidových řemesel, populární jsou restaurant days.

Spolek pro varhanní hudbu z Čelákovic navázal  s M´am´alocou spolupráci v dubnu loňského rokub ěhem diskusního fóra , jehož tématem byl právě další osud a využití kostela. Spolek pořádá pravidelné exkurze k významným varhanním nástrojům v blízkém či vzdálenějším  okolí, a  tak v jeho  programu slavné varhany  z dílny  J. H. Mundta (1632-1691)  nemohly chybět.

Prohlídka varhan byla začleněna do pravidelného sobotního programu, který M´am´aloca pořádá jednou měsíčně na návsi.   17. června  2017 byl program  velmi bohatý: pečení chleba, vaření piva,  občerstvení , harmonikář….Zahrada komunitního centra pak patřila dětem a mladým rodinám.

V odpoledních hodinách měli návštěvníci možnost prohlídky kostela s výkladem paní Zuzany Miškovské. Zájem byl obrovský, účastníci zaplnili veškeré lavice a mnohým zbyla pouze místa  k stání.

Proto také začal  ing. Marek Čihař své vyprávění o varhanách před širokým auditoriem  - konkrétní exkurze na kůru  pak musela probíhat  na etapy.  Marek Čihař sleduje osud štolmířských varhan  již od 80. let. Pamatuje tristní podmínky v kostele (haldy holubího trusu a koster), ale také nástroj  v mnohem zachovalejším stavu. O tom svědčí jeho svědomitá fotodokumentace.  Marek Čihař se zabýval  úspěšnou rekonstrukcí  jiného,  rozměrnějšího  nástroje z dílny  J. H. Mundta – varhan v Týnském chrámu.
Štolmířské varhany byly do kostela převezeny  ze  sázavského kláštera společně s dalším vzácným mobiliářem r.  1756.   V nedávné době se jednalo o jejich možném transferu – mj. do Emauz, k realizaci  však nikdy nedošlo.  Divoké devadesátky spojené s nájezdy zlodějů památek pak způsobily škody,  jež za  staletí existence kostela neměly obdoby.

V protikladu k této  smutné skutečnosti  představují  aktivity společnosti M’am‘ aloca nadějné  světlo na konci tunelu.

Rozjasňujícím zážitkem byl také další bod programu – koncert  houslového virtuosa, sibiřského  rodáka, absolventa a posléze pedagoga Novosibirské státní akademie, Alexandra Shoenerta. Od roku 1999 Alexandr žije a tvoří v Čechách. Ve Štolmíři vystoupil se svou matkou  Natálií, která jej doprovázela  na klávesy. Centrem repertoáru  byly umělcovy improvizace na  skladby významných autorů (př. Bach, Mozart,  Dvořák) i na křesťanské a židovské melodie.  Originální a naprosto brilantní technika,  kaskády  nápadů a hudebního vtipu  a hluboké emoční zaujetí interpreta nenechaly nikoho chladným.

Velký zájem veřejnosti o celý program a nefalšovaný osobní vklad všech jeho protagonistů – od členů sdružení  M’am‘a loca, přes průvodkyni kostelem, paní  Miškovskou, organologa Marka Čihaře až po oba hudebníky - snad přispějí k rozšíření  povědomosti  o problematice štolmířských památek.

Už teď všem výše zmíněným patří velký dík – za poselství o tom, že důraz na mezilidské vztahy, život obce , vzájemnou pomoc a úctu ke kulturním a historickým tradicím má velký smysl a navíc přináší radost a energii k dalším podobným počinům.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024