neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel
Pozvánka k akci
© Archiv pořadatele



Schichtova epopej

ÚSTÍ NAD LABEM: Šestnáct potomků slavné průmyslnické rodiny Schichtů přijede z Německa, Švýcarska, USA  a Brazílie, aby se v úterý 27. 11. od 17.00 h zúčastnili v Muzeu města Ústí nad Labem vernisáže výstavy „Schichtova epopej“. Ta unikátně propojuje stoleté jubileum Československé republiky a 170. výročí založení Schichtových závodů. Schichtovo dědictví v české společnosti dodnes připomínají legendární výrobky jako mýdlo s jelenem, kosmetika Elida či tuk Ceres.

27.11.2018
Autor článku: 
Václav Houfek

Ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek k tomu uvedl: „Schichtové patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodům z českých zemí, kteří se zároveň prosadili na celosvětové úrovni. Dodnes existuje nadnárodní koncern Unilever, který Schichtové nejen na konci 20.let minulého století spoluzakládali, ale který v prvních desetiletích jeho existence také přímo řídili.“

Na dvě desítky velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti nechali k desátému výročí Československa roku 1928 namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie darovali všem školám v republice jako výukové pomůcky pro dějepis. „Některé z motivů dodnes platí za ikonické obrazy našich dějin, aniž by přetrvalo povědomí o jejich původu. Totálně zapomenutá a zčásti ztracená Schichtova epopej musela počkat na své znovuobjevení až do roku 2018, kdy si připomínáme sté jubileu republiky často právě nejznámějším obrazem z cyklu, a to příjezdem T. G. Masaryka na Václavské náměstí od Emanuela Boháče,“ poznamenal historik Martin Krsek, kurátor výstavy. Výstavu obrazů a jejich reprodukcí rámují artefakty připomínající dějiny Schichtových závodů od roku 1948, přes éru Setuzy, až po současné pokračovatele v tradici.

Členové rodiny Schicht si 28. listopadu prohlédnou továrnu, rodinná sídla a hrobky na střekovském hřbitově. Jediným pamětníkem života v Ústí mezi nimi bude Bettina von Siemens, vnučka Heinricha Schichta, která jako tříletá holčička prožila konec války ve Vaňově. Přijet se chystal i její o pět let starší bratr Hans Heinrich Schicht, ten však před deseti dny náhle zesnul. Součástí rodinné delegace bude i pravnuk posledního majitele střekovské továrny režisér a scénárista Constantin Werner, který mimo jiné natočil celovečerní film „Kněžna Libuše“ z roku 2009.   

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Barbory Votavové, brand manažerky Knihobotu, knižního online secondhandu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Články a komentáře
28.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024